AKTUALITY

Pedagogický den

Katedra pedagogiky a psychologie FP TUL v rámci ESF projektu Učitelem moderně a odborně pořádá v pondělí 2. 12. 2019 Pedagogický den, který je určen studentům NMgr. učitelství pro ZŠ a SŠ, pro něž bylo na tento den vyhlášeno děkanské volno. Studenti se tak mohou prostřednictvím workshopů, seminářů a přednášek setkat s odborníky z praxe a blíže se seznámit s problematikou terénní výuky, nadaných žáků, využitím her ve výuce, individuálním vzděláváním, waldorfskou školou, iniciativou Otevřeno či praxí Přírodní školy. Studenti si budou též moci prakticky vyzkoušet metody formativního hodnocení žáků, vzdělávacích projektů učíme se venku či si vyslechnout přednášku o vzdělávání v socialismu.
Možnost přihlášení zde.

Program
Anotace jednotlivých vystoupení

The Prague Education Festival

Ve dnech 14. - 16. 11. 2019 se v Průmyslovém paláci v Praze Holešovicích koná pod záštitou MŠMT The prague Edicational Festival, největší akce zaměřená na problematiku základního a středního školství v ČR. Vystoupí zde přes 400 řečníků, představí se přes 70 vystavovatelů a více než 15 subjektů v interaktivní zóně. Program je zaměřen na problematiku základního a středního školství, dále roli rodiny v procesu vzdělávání, mimoškolní výchovu a vzdělávání. Zváni jsou studenti i pedagogové. Podrobné informace o programu festivalu v jednotlivých dnech naleznete zde.

O historii periodické soustavy prvků, její současnosti a co se v ní schovává

Právě letos je to 150 let od objevení geniálního systému, který na první pohled odlišné prvky, spojuje. Na přednášce, která se uskuteční v úterý 19. 11. 2019 od 12:30 hodin v posluchárně C200 (budova C areálu TUL, Studentská 1203/5), se dozvíte, proč nemohla být periodická tabulka prvků vymyšlena dříve, že Mendělejev nebyl jediným chemikem, který se snažil seřadit prvky nejen podle abecedy, a že tento systém je stále aktuální i po 150 letech. Přednáška je určena pracovníkům v přírodovědných oborech, didaktikům i všem ostatním zájemcům, ať už z řad studentů (nejen učitelství) či veřejnosti. Přednáší RNDr. Luděk Míka, Ph.D. z Katedry učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty UK Praha. Srdečně zveme.

pozvánka

Největší přání 1989

Zajímá Vás, jaká největší přání měli mladí lidé v Československu v r. 1989 a co jim v té době nejvíce vadilo? Nejen to se dozvíte na promítání dokumentárního snímku Jana Špáty Největší přání 1989 a na následné debatě s Janem Urbanem (novinář, pedagog, lídr a mluvčí OF) a Jaroslavem Pažoutem (vedoucí katedry historie, specializace na období normalizace). Koná se v pondělí 11. 11. 2019 od 18.00 hodin v posluchárně P100 (Komenského 314/2, Liberec), jako první z řady akcí spolupořádaných katedrou filosofie FP TUL k 30. výročí Sametové revoluce. Jejich celkový přehled naleznete v odkazu pod článkem.

pozvánka
přehled všech akcí

 

Komunistická strana Československa a pád normalizačního režimu

Katedra historie FP TUL zve akademickou obec a veřejnost na přednášku doc. Jaroslava Pažouta Komunistická strana Československa a pád normalizačního režimu pořádanou ve spolupráci s Knihovnu Liberec v rámci přednáškového cyklu Listopadová revoluce roku 1989. Koná se v úterý 19. 11. 2019 od 16.30 hodin v malém přednáškovém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci (Rumjancevova 1362/1, 4. patro). Vstup volný.

pozvánka

Kniha - ilustrace - ex libris

Srdečně zveme na výstavu prací Vladimíra Šavela juniora nazvanou Kniha - ilustrace - ex libris, která se koná ve výstavním prostroru v budově P (2. patro, Komenského 314/2, Liberec) v období 8. 11. 2019 - 15. 1. 2020. Výstavu pořádá KPV FP TUL ve spolupráci s KVU Pedagogické fkulty UJEP Ústí n/L.

pozvánka

Origami jako nástroj podpory výuky geometrie

Máte rádi origami a chtěli byste se dozvědět i o možnostech jeho využití ve výuce geometrie? Pak přijďte na seminář z didaktiky matematiky, který se bude konat v pondělí 11. 11. 2019 od 14.20 hodin v Zasedací místnosti DFP (Univerzitní nám. 1410/1). Origami představíme jako nástroj pro konstrukci neeuklidovsky sestrojitelných objektů, z pohledu didaktiky matematiky pak jako nástroj k ozřejmění určitých výukových konceptů. A protože se pomalu blíží Mikuláš, jako malý bonus Vám ze stránek origami.cz přikládáme návod na sestavení nafukovacího čertíka. Srdečně zveme.

pozvánka 

 three minute butterfly origami

Jak se neutopit v moři online reklamy

Chcete se dozvědět, jak se neutopit v moři online reklamy? Pak přijďte na další videopřednášku v rámci semináře Matematické problémy nematematiků, tentokrát na téma internetové reklamy. Koná se ve středu 6. 11. 2019 od 17.30 hodin v posluchárně G313, živě z Prahy přednáší Ing. Jakub Štech (firma DataSentics). Na této přednášce se podíváme pod pokličku fungování online reklamy a představíme si široké možnosti využití strojového učení pro vytěžování dat. Ukážeme si, jak se dají využít např. klasifikační modely nebo techniky zpracování jazyka. Nebude chybět konkrétní příklad z českého bankovního prostředí.

pozvánka

MPN pic logo small

Návštěva z USA na KPV - paní Dennise Gackstetter

Ve druhé polovině října k nám na dva týdny zavítala přednášející z Utah State University, paní Dennise Gackstetter, M.A., M.F.A. Přijala pozvání Dr. Pechové z katedry primárního vzdělávání. Během svého pobytu měla pro naše studenty dvě přednášky a pět seminářů. Před odjezdem jsme jí položili několik otázek.

Continue reading

STOLPERSTEINE - po stopách bývalých libereckých občanů

Katedra historie FP TUL srdečně zve na akci spojenou s pokládáním "Stolpersteine" - pamětních kamenů zmizelých Židů. Dvoudenní seminář připomene životní osudy této skupiny obyvatel a jejich roli v dějinách Liberce. Položením několika dalších „Stolpersteine“ přispějeme k tomu, aby se tito zapomenutí občané stali trvalou součástí liberecké a hejnické identity. Koná se ve dnech 4. - 5. 11. 2019 v Liberci a v Hejnicích. Bližší informace o akci včetně podrobného programu naleznete v pozvánce.

pozvánka
 

Programové prohlášení prof. Picka

Jak již víte, kandidátem na děkana FP TUL pro následující období je prof. Jan Picek, stávající děkan. Můžete se již nyní seznámit s jeho představami o budoucím směřování fakulty v oblasti vzdělávání, vědecko-výzkumné, umělecké a jiné tvůrčí činnosti, dále v otázce projektů a rozvoje fakulty, které všechny shrnuje v programovém prohlášení. Tyto vize představí na setkání akademické obce ve čtvrtek 7. 11. 2019 od 8.50 v místnosti G315. Součástí setkání bude také diskuse s kandidátem. Těšíme se na hojnou účast.

 

Bezpečnostní a vojenské aspekty listopadu 1989

Zveme na přednášku PhDr. Prokopa Tomka, Ph.D. (Vojenský historický ústav Praha) na téma Bezpečnostní a vojenské aspekty listopadu 1989, kterou přednese ve čtvrtek 24. 10. 2019 od 16.30 hodin v Malém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci (Rumjanceova 1362/1). Mocenskou změnu na konci roku 1989 paradoxně inicioval bezpečnostní aparát komunistického režimu. Skutečné i domnělé reakce bezpečnostního aparátu i ozbrojených sil po 17. listopadu bývají dodnes předmětem spekulací. Přednáška shrne základní reakce těchto mocenských nástrojů v mimořádně rychle se vyvíjející situaci, plány i realizovaná opatření jak vedení Státní bezpečnosti, tak armády. Pořádá katedra historie FP TUL ve spolupráci s KVK v Liberci.

pozvánka

 

kontakt

Technická univerzita v Liberci,
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická
TUL ICO W
Děkanát fakulty:
Univerzitní náměstí 1410/1
460 17, Liberec 1
Telefon: +420 48 535 2815

Fakturační adresa:
Studentská 1402/2, 46117, Liberec 1

IČ: 46747885 | DIČ: CZ46747885

Adresy pracovišť

Vzdálená pomoc pro zaměstnance FP TUL

© Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická na Technické univerzitě v Liberci