Dějepis se zaměřením na vzdělávání

Studijní program je určen především těm z vás, které zajímají dějiny a rádi by je v budoucnu vyučovali na základních a středních školách. V průběhu studia získáte přehled o vývoji lidské společnosti od pravěku po konec 20. století a základní znalosti z oblasti obecných zásad historikovy práce s prameny, metodologie historie, dějin umění a kultury a didaktického zpracovávání a předávání získaných poznatků. Nabudete též základní pedagogické, psychologické a pedagogicko-praktické znalosti a dovednosti.

Technická univerzita v Liberci nabízí pro studium i mimostudijní činnost moderní a příjemně vybavené prostředí. Kromě studia se můžete zúčastnit dalších nabízených aktivit, jakými jsou koncerty, výstavy, vzdělávací kurzy, sportovní akce atd. Žít budete v příjemném městě obklopeném přírodou, s možností bohatého kulturního a sportovního vyžití.

Chcete poznat lidské dějiny od pravěku do konce 20. století?

Chcete porozumět minulosti a tím i lépe pochopit přítomnost?

Chcete poznat historický vývoj ČR i dalších evropských zemí prostřednictvím historických exkurzí?

Chcete vyučovat dějepis na základních či středních školách?

Studiem historie nezměníte (svou) minulost, ale pochopíte, jak lze utvářet svou budoucnost. Studium historie nikdy nekončí, a proto je vždy zajímavé, stejně jako lidský život. Historií jako oborem se živit nemusíte, můžete jí však obohatit sebe i své blízké.

PhDr. Milan Svoboda, Ph.D., garant studijního programu

Typ studia:
    Bakalářský
  • Forma:
    Kombinovaná, Prezenční
  • Platnost od:
  • Standardní doba studia:
    3 roky
  • Maximální doba studia:
    7 let
  • Vyučovací jazyk:
    Čeština
  • Dosažený titul:
    Bakalář (Bc.)

Průvodce studiem

Anna Habánová, Ph.D., M. A.

KHI

Konzultační hodiny:
  po dohodě

„Mohu pomoci s rozhlédnutím se po katedře, základním vysvětlením systému vysokoškolského studia.“

Jak probíhá kombinované studium

Studijní plán pro kombinované studium je obsahově stejný jako pro prezenční. Liší se pouze forma výuky. „Kombiňáci“ část studia absolvují prezenčně na výuce, část tvoří samostudium. Ve studiu máte k dispozici studijní opory jako je e-learning a další elektronické zdroje a odbornou literaturu. Samozřejmostí jsou konzultace s vyučujícími.

Pro koho je tato forma studia vhodná?

Kombinovaná forma studia dějepisu se zaměřením na vzdělávání je určena především těm z vás, které zajímají dějiny a rádi by je v budoucnu vyučovali na základních a středních školách, nebo již jako učitel působíte a potřebujete si kvalifikaci doplnit či rozšířit.

Jak a kdy probíhá výuka?

Jak jsme již zmínili, kombinované studium se obsahově neliší od prezenčního, ale liší se forma výuky. Ta probíhá zpravidla v době výuky (14 týdnů každý semestr) v blocích v pátek (14:20–19:30) a v sobotu (8:55–15:55), předpokladem je doplnění výkladu samostudiem na základě podkladů poskytnutých jednotlivými vyučujícími. Stejně jako pro denní studenty je i v kombinované formě možné využít e-learning a konzultace s jednotlivými vyučujícími. Po domluvě mohou konzultace probíhat on-line.

Co se naučíte?

Během tříletého studia získáte základní faktografické znalosti z českých/československých i obecných dějin, navíc pak schopnost porozumět vývoji lidské společnosti v širokých souvislostech. Díky nabytým metodologickým, paleografickým a jiným schopnostem a dovednostem se naučíte pracovat s písemnými, audiovizuálními i dalšími typy pramenů. V rámci volitelných předmětů se lze zaměřit na problematiku či období, které je vám nejbližší. Kromě studia se můžete účastnit odborných exkurzí v České republice i v zahraničí (Německo, Rakousko, Ukrajina, Itálie, Balkán aj.), seminářů, konferencí a workshopů pořádaných katedrou historie i různých vědecko výzkumných aktivit. Součástí vaší výuky budou i předměty z oblasti psychologie a pedagogiky, abyste se naučili pracovat se žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol a získané oborové dovednosti jim byli schopni předat.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Věděla jsem, že studovat dějiny znamená naučit se hromadu jmen a dat. Na naší katedře to ale naštěstí znamená i pochopit souvislosti, umět se dívat na minulost a přemýšlet o ní. Budete chodit na přednášky, ale nebudete se zbytkem dvojitého espressa děkovat bohu, že jste přežili. Bude vás to bavit a zcela jistě se i zasmějete.

Petra Posová, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Po absolvování můžete v rámci FP TUL nastoupit do navazujícího magisterského studijního programu Učitelství pro 2. stupeň ZŠ – specializace Dějepis či do jednooborového navazujícího magisterského studijního programu Historie, případně pokračovat ve vzdělávání na jiných vysokých školách v ČR.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2024/2025

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek  : do 30. 4. 2024

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Obsah a forma přijímací zkoušky: písemný test obecných studijních předpokladů

Vypsané kombinace pro akademický rok 2023/2024 - 2. kolo

Uchazeč vybírá hlavní (maior) studijní program a k němu do kombinace jeden další přidružený (minor) program. Hlavní (maior) programy lze kombinovat jen s programy uvedenými v tabulkách níže; vypisované kombinace jsou uváděny zvlášť pro studijní programy v prezenční a zvlášť v kombinované formě studia.

Prezenční forma studia
MAIOR MINOR
dějepis anglický jazyk
dějepis český jazyk a litertura