Německý jazyk se zaměřením na vzdělávání

Studium němčiny jako celek představuje vyváženou kombinací teoreticky a prakticky zaměřených předmětů. V prvním ročníku prohloubíte Vaše jazykové znalosti a komunikační dovednosti. O rok později se ponoříte do struktury jazyka a pochopíte jeho fungování. Literární semináře Vám upevní vhled do jazyka, rozvinou Vaše kritické myšlení i interpretační dovednosti. V kulturně zaměřených předmětech získáte nejrůznější zajímavé informace o německy mluvících zemích. V posledním roce studia se seznámíte se základy výuky cizího jazyka a zjistíte, jaké bude Vaše profesní směřování.

Studiem Vás budou provázet kvalifikovaní pedagogové, kteří jsou zároveň vědci, překladateli či literáty. Uslyšíte němčinu rodilých mluvčích a budete mít možnost absolvovat stáž na některé z univerzit v německy mluvících zemích.

Záleží Vám na tom, jak se vzdělávají žáci v dnešní škole?

Chcete vést výuku moderně, inovativně, zaměřovat ji individuálně?

Chcete vést žáky v duchu demokratických hodnot vzdělávání a s podporou širší veřejnosti?

Studujte němčinu, vyplatí se to.

Dr. phil. habil. Pavel Novotný, Ph.D., garant studijního programu

Typ studia:
    Bakalářský
  • Forma:
    Kombinovaná, Prezenční
  • Platnost od:
  • Standardní doba studia:
    3 roky
  • Maximální doba studia:
    7 let
  • Vyučovací jazyk:
    Čeština

Průvodce studiem

Mgr. Martina Čeřovská

KNJ

Konzultační hodiny:
 středa (sudé týdny) 9:00-10:30

„Pomohu s volbou vhodné strategie pro plnění studijních povinností, s výběrem užitečných volitelných předmětů, řešením problémů s rozvrhem.“

Co se naučíte?

Postupně si osvojíte jazykové znalosti a dovednosti na takové úrovni, abyste byli v německém jazyce schopni plynule komunikovat, a to jak v ústní, tak psané formě. Zároveň budete schopni tyto znalosti pojímat v širších souvislostech a efektivně je předávat.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Už na gymnáziu mi bylo jasné, že se chci studiu němčiny věnovat i na VŠ. Rozhodla jsem se pro FP TUL a musím říct, že bych určitě neměnila. Studium mi dalo nejen spoustu odborných znalostí, ale umožnilo mi i absolvovat zajímavé studijní pobyty v Německu. Navíc díky tomu, že se katedra řadí k těm menším, panuje tu přátelská, řekla bych skoro až rodinná atmosféra. Pokud se zajímáš o němčinu a chceš tento jazyk a jeho kulturu poznat do hloubky, můžu ti studium na katedře německého jazyka FP TUL vřele doporučit.

Ludmila Mašková, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Absolvováním tohoto programu můžete nalézt uplatnění v soukromé i státní sféře zaměřené především na vzdělávání, další vzdělávání nebo vzdělávací a pedagogickou práci v rámci volného času. Dále máte možnost pokračovat v navazujících studijních programech Učitelství pro 2. stupeň ZŠ či Učitelství pro SŠ, a takto prohloubit a profesně dokončit učitelskou kvalifikaci.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2024/2025

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek  : do 30.4. 2024

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Obsah a forma přijímací zkoušky: písemný test obecných studijních předpokladů

Uchazečům, kteří doloží získání jazykového certifikátu úrovně B2, C1, C2 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky, bude tato skutečnost zohledněna při bodovém hodnocení. Jazykový certifikát musí být doložen k přihlášce nejpozději do 30. 4. 2024. Na doklady dodané po tomto termínu nebude brán zřetel.

Vypsané kombinace pro akademický rok 2024/2025

Prezenční forma studia
MAIOR MINOR
německý jazyk anglický jazyk
německý jazyk český jazyk a literatura
německý jazyk španělský jazyk
německý jazyk základy společenských věd
anglický jazyk německý jazyk
český jazyk a literatura anglický jazyk
španělský jazyk německý jazyk
základy společenských věd německý jazyk
Kombinovaná forma studia
MAIOR MINOR
německý jazyk anglický jazyk
německý jazyk základy společenských věd
anglický jazyk německý jazyk
základy společenských věd německý jazyk

Navazující studijní program na FP

Absolventi oboru mohou pokračovat na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci v navazujícím magisterském programu Učitelství pro 2. st. ZŠ, Učitelství pro střední školy a 2. stupeň základních škol nebo mohou vybírat z široké nabídky učitelských studijních programů na jiných vysokých školách v ČR, případně mohou pokračovat v navazujícím neučitelském studiu na některé z jiných vysokých škol v ČR.

Širší a otevřenější tematický záběr Bc. studia umožňuje absolventům návaznosti na další NMgr. studijní programy, např. Vychovatelství na FP TUL nebo odborné studium na jiných vysokých školách v ČR.

Jak probíhá kombinované studium?

Jak (a kdy) probíhá výuka

Studenti kombinované formy se řídí stejným studijním plánem jako jejich kolegové z prezenčního studia, tzn. absolvují veškeré povinné a vybrané povinně-volitelné předměty v předepsaném obsahu. Rozdílná je forma studia. Kombinované studium probíhá zčásti prezenčně na fakultě (pátek-sobota), zčásti formou samostudia (e-learning, odborná literatura…). Počet pátečních a sobotních termínů se liší v závislosti na kombinaci studovaných oborů (NJ-AJ, NJ-ŠJ…), obvykle se však jedná o 6-8 pátečních  a 6-8 sobotních výukových bloků během jednoho semestru. Konkrétní rozvrh student obdrží před každým semestrem. V zimním semestru výuka začíná zpravidla na přelomu září/října a končí polovinou ledna. Letní semestr bývá zahájen ke konci února a trvá do konce května. Během ledna-února a června student zpravidla vykonává zkoušky ze zapsaných předmětů.

Pro koho je tato forma studia vhodná

Studium je vhodné zejména pro učitele, kteří si potřebují doplnit či rozšířit kvalifikaci z německého jazyka, taktéž pro uchazeče, kteří si prostě chtějí doplnit vzdělání.