Matematika

Studium matematiky je skvělou volbou pro Vás, kteří rádi přemýšlíte, láká Vás objevovat nepoznané a pochopit nepochopené. V průběhu tříletého studia získáte důkladné znalosti z mnoha matematických disciplín (specializujeme se zejména na numerickou matematiku), naučíte se programovat a zejména získáte klíčové kompetence k samostatnému řešení problémů.

Jako matematik můžete posunout hranice lidského poznání. Vaše práce bude rozmanitá, tvořivá a společensky významná. Můžete se například realizovat při vytváření sofistikovaného výpočtového softwaru nebo se podílet na rozvoji nových teorií.

Studovat budete v moderně vybaveném prostředí univerzity ve městě s bohatým kulturním, společenským a sportovním životem obklopeni krásnou přírodou.

Máte radost z objevování vztahů a souvislostí?

Chcete studovat nejabstraktnější obor na TUL?

Máte rádi matematiku?

Typ studia:
    Bakalářský
  • Forma:
    Prezenční
  • Platnost od:
  • Standardní doba studia:
    3 roky
  • Maximální doba studia:
    7 let
  • Vyučovací jazyk:
    Čeština

Průvodci studiem

doc. Ing. Martin Plešinger, Ph.D.

KMA

Konzultační hodiny:

prakticky kdykoliv, ale raději po dohodě

„Pomohu s čímkoliv budu umět pomoci“

Co se naučíte?

Získáte rozsáhlé teoretické znalosti z algebry, matematické analýzy, teorie pravděpodobnosti, matematické statistiky a numerické matematiky, základní znalosti z fyziky a chemie, pokročilé znalosti a dovednosti v oblasti informačních technologií a naučíte se programovat v Matlabu a v jazyce C. Naučíte se formulovat a dokazovat tvrzení a řešit složité matematické problémy analyticky i numericky s pomocí počítače.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Jak a kde se uplatníte?

Můžete pokračovat v navazujícím magisterském studiu Aplikovaná matematika na FP TUL nebo v obdobně orientovaných navazujících magisterských programech na jiných vysokých školách v Česku či v zahraničí. Po doplnění nezbytných konkrétních znalostí lze pokračovat ve studiu i v navazujících magisterských programech přírodovědného, technického, ekonomického, nebo jiného zaměření více-či-méně využívajícího matematické metody. Můžete se také uplatnit přímo v praxi, v profesích souvisejících s matematikou, informatikou, zpracováním dat, nebo obecně v profesích vyžadujících analytické myšlení. Jako programátoři s výhodou využijí detailní znalosti matematického pozadí řady moderních výpočetních metod, nebo mohou využít získanou odbornou matematickou přípravu ve finančních ústavech, pojišťovnách, institucích zabývajících se statistickým zpracování dat, státní správě a samosprávě apod. např. jako datoví analytici. Prioritně se však počítá s pokračováním studia.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2023/2024

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek - 2.kolo : do 15. 8. 2023

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Obsah a forma přijímací zkoušky: z učiva matematiky na gymnáziu či střední škole přírodovědného, popř. technického zaměření.

Doporučená studijní literatura k přijímací zkoušce:

• POLÁK, Josef : Středoškolská matematika v úlohách I
• POLÁK, Josef : Středoškolská matematika v úlohách II
• PETÁKOVÁ, Jindra : Matematika – příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy
STANDARDNÍ GYMNAZIÁLNÍ UČEBNICE MATEMATIKY
  Matematika pro gymnázia – Základní poznatky z matematiky
• Matematika pro gymnázia – Planimetrie
• Matematika pro gymnázia – Funkce (kniha + CD)
• Matematika pro gymnázia – Kombinatorika, pravděpodobnost, statistika
• Matematika pro gymnázia – Komplexní čísla