Studijní program

• Forma:
    Prezenční
  • Platnost od:
  • Standardní doba studia:
    2 roky
  • Maximální doba studia:
    5 let
  • Vyučovací jazyk:
    Čeština
  • Dosažený titul:
    Magistr (Mgr.)
  • Garant:
    Kasper Tomáš, doc. PhDr. Ph.D.

Studium je založené na gradaci základních pedagogických disciplín, na metodologické průpravě uvádějící do základů tvorby pedagogického výzkumu i na řízené pedagogické praxi (plánování, reflexe a evaluace). Absolvent se uplatní jako vychovatel ve volnočasových i školských zařízeních, příp. jako pedagog v neziskových organizacích zaměřených na výchovnou, sociálně pedagogickou a vzdělávací činnost.

Vychovatelství je navazující magisterský studijní obor založený na gradaci základních pedagogických disciplín, na metodologické průpravě uvádějící do základů tvorby pedagogického výzkumu a interpretace výzkumných výsledků (jak v oblasti pedagogické teorie, tak i ve vztahu k pedagogické praxi), na řízené pedagogické praxi (plánování činnosti praxe, její reflexe a evaluace) a na intenzivní vědecké a pedagogické spolupráci s předními evropskými univerzitami v oblasti věd o výchově.

Po ukončení studia bude absolvent připraven vykonávat následující pracovní pozice:

• vychovatel ve volnočasových zařízeních (dům dětí a mládeže, středisko volného času, volnočasová střediska neziskových organizací),
  • vychovatel ve školských zařízeních (školní družina, školní klub, internát, domov mládeže, středisko výchovné péče),
  • vychovatel v dětských domovech,
  • pedagog volného času, pedagog v neziskových organizacích zaměřených na výchovnou, sociálně pedagogickou a vzdělávací činnost.

1. kolo - test z pedagogiky a psychologie
Test ověřuje vědomosti z bakalářského stupně studia pedagogicky zaměřených oborů. Do druhého kola postupují úspěšní uchazeči z prvního kola (předpokládaný počet postupujících je max. 45 uchazečů).

2. kolo - ústní pohovor
K ústnímu pohovoru uchazeč přinese portfolio, vlastní projekt / pedagogické téma, seznam prostudované odborné literatury:

• portfolio pedagogických aktivit a činností (doložená a potvrzená praxe v pedagogické oblasti či dobrovolné činnosti v pedagogické oblasti, případně vlastní pedagogické přípravy, projekty, analýzy pedagogických témat) - rozprava nad dosavadní činností studenta v oblasti práce s lidmi,
  • zamýšlené téma či projekt diplomové práce nebo stěžejní pedagogické téma, kterému se chce uchazeč ve studiu hlouběji věnovat - rozprava nad tématem, kterému se chce student v rámci studia věnovat,
  • seznam prostudované odborné literatury - rozprava nad prostudovanou odbornou literaturou.