Konference Dítě v časech nouze a naděje. Překonávání válečných útrap, epidemií a sociálních, psychických i tělesných handicapů dětí a mládeže

| Aktuality

Škola a výchova v době válečných útrap, socioekonomických a environmentálních krizí

Konference Dítě v časech nouze a naděje. Překonávání válečných útrap, epidemií a sociálních, psychických i tělesných handicapů dětí a mládeže  tematizuje problémy výchovy a vzdělávání v době politických a sociálně environmentálních a migračních krizí. „Pandemická koronavirová krize a válečné události na Ukrajině radikálně a rychle prověřily naše jistoty ohledně úspěšného a stabilního sjednocování Evropy, ohledně našich schopností vzájemného naslouchání, poznávání a překonávání mnohých výrazných odlišností a rozporů, daných hospodářsky, kulturně, historicky.

Ukázalo se prakticky „přes noc“, jak křehká je stabilita a mír, jak zranitelná je demokracie a jak nutné je hodnoty otevřenosti, humanity, pomoci, sounáležitosti chránit a podporovat v 21. století.“, sděluje Tomáš Kasper z katedry pedagogiky a psychologie. Ta spolupořádá konferenci ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J.A. Komenského v Praze (NPMK), Univerzitou Karlovou v Praze, Historickým ústavem Akademie věd ČR a univerzitou v Curychu a Drážďanech. Konferenci podpořilo MŠMT a Česko-německý fond budoucnosti. V NPMK ve dnech 19.a20. června diskutují zástupkyně a zástupci z čtrnácti evropských zemí, včetně Ukrajiny.