Studentka vychovatelství na Celostátní vzájemné výměně zkušeností

| Studentský blog | Anna Schäferová

Na FP TUL studuji Vychovatelství a protože jsem přesvědčena, že jak studující mého oboru, tak Pedagogických studií nebo i budoucí učitelky a učitelé ocení inspiraci pro svou budoucí praxi, ráda bych vám představila unikátní akci, na které jsem letos na podzim byla.

Ve dnech 10. až 12. listopadu 2023 jsem se s táborovým spolkem Vesmír Říčany zúčastnila Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ). Jedná se o unikátní akci, kde se setkávají stovky volnočasových pedagogů, táborových vedoucích a nadšených dobrovolníků, kteří se věnují volnočasové práci s dětmi, ať už se jedná o letní tábory nebo celoroční dětské oddíly. Tato událost se každý rok koná v jiném městě, pro rok 2023 bylo organizátorem město Pohořelice nacházející se nedaleko Brna. Akce byla oficiálně zahájena v pátek večer slavnostním ceremoniálem, kdy byl zapálen speciální táborák, který hořel po celý víkend díky skautským dobrovolníkům, kteří jej udržovali. V rámci jediného víkendu pak měli účastníci jedinečnou možnost absolvovat velké množství atraktivních programů od uměleckých workshopů, přes sportovní a herní programy až po přednáškové bloky zabývající se nejen výchovou svěřených dětí, ale také například právní legislativou nebo hospodářskou činností spolků.

Programy a přednášky probíhaly v budovách místních škol, dále v prostorách městského kina nebo komunitního centra. Já osobně jsem na tomto ročníku absolvovala následující programy: turnaj v pexesu, seminář Abeceda ve výtvarném umění, přednášku Výchova jako jedinečné poslání, taneční lekci Country tance z celého světa a noční bojovku s názvem Dobrodružství Poseidonu. Důležitým posláním tohoto víkendu je ovšem předávání zkušeností, jak vypovídá název. Nejen v rámci programů, ale také například při relaxování v místní čajovně, deskoherně nebo jen tak na chodbách se totiž setkávají lidé se stejným posláním, kteří by se však normálně třeba ani nepotkali. Mohou si tak předávat cenné zkušenosti, znalosti a dovednosti, které jsou k nezaplacení.

Anna Schäferová, studentská tutorka oboru Vychovatelství

Katedra pedagogiky a psychologie