Skip to main content

Naši absolventi

| Naši absolventi

Na setkání s našimi absolventy Ondřejem Hamplem a Martinem Adamcem, které jsme uspořádali v rámci projektu Pedagogický dialog (realizovaný díky podpoře MŠMT a programu Na učitelích záleží), sice padly otázky na peníze a na to, zda se učením dá skutečně uživit, ale hlavním předmětem zájmu bylo spíš něco jiného. Adepti učitelského povolání na besedě se svými staršími kolegy, stávajícími učiteli, diskutovali především o trnitých cestách začínajících učitelů. Co může mladé lidi odradit od učení? Přítomní se shodli, že samotná výplata to asi nebude.

| Naši absolventi

V rámci našeho projektu Pedagogický dialog, který jsme na podzim realizovali díky podpoře MŠMT a programu Na učitelích záleží, jsme pro naše studující i uchazeče zorganizovali workshopy s učiteli, kteří prošli naší fakultou. Diskuze s našimi absolventy Petrem Desenským a Ondřejem Hamplem a didaktičkou Michaelou Kotenovou se zaměřily také na problematiku strachu z chyby, který často brání efektivnímu učení a rozvoji.

| Naši absolventi

Mgr. Martin Adamec je inspirativním učitelem a zástupcem ředitele ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci a zároveň naším absolventem. Alex Röhrich si s ním v našem PedCastu povídal mimo jiné o jeho zkušenostech jakožto doprovázejícího učitele nebo o jeho vlastní cestě k učitelství.

Přečtěte si část jejich rozhovoru:

Naši fakultu jste absolvoval před šesti lety, od té doby učíte. Považujete se ještě za začínajícího pedagoga, nebo už se už cítíte jako mazák?

Jako mazák se necítím, ale jako začínající učitel už taky ne. Jsem něco mezi.

Chtěl jste být vždycky učitel?

Poprvé mě to napadlo ve čtrnácti, patnácti letech a od té doby jsem o tom nepochyboval. Okamžitě jsem cítil, že je to dobrý nápad, dobře to zní a hrozně se mi to líbí. 

| Naši absolventi

Mgr. Kristýna Holubová, třídní učitelka na střední průmyslové škole, a Mgr. Anastázie Vondrová, třídní učitelka na základní škole, jsou našimi poměrně čerstvými absolventkami, obě s aprobací čeština–angličtina. Alex Röhrich si je pozval do našeho PedCastu, v němž si s nimi povídal mimo jiné o tom, jak je studium na FP TUL připravilo na jejich učitelské povolání.

Přečtěte si část jejich rozhovoru:

Obě jste se hned napoprvé staly třídními učitelkami – Stázka na základní škole, Krista na střední průmyslové škole. Jaké to je?

Kristýna: Třídnictví mě těší, protože ta třída je pro mě něco jako rozšířená rodina. Chtěla bych jim být dobrou průvodkyní, a hlavně někým, kdo je nějakým způsobem drží pohromadě. Chci jim pomoct, aby si střední školu co nejvíc užili a zároveň si odnesli co nejvíc. Samozřejmě se s tím pojí i spousta výzev, spousta těžkých úkolů, ale myslím si, že se to všechno dá zvládnout.

Anastázie: Já si myslím, že třídní učitel si je s žáky podstatně bližší, takže si s nimi tvořím bližší vztah. Druhý stupeň na základce je takové citlivé období, začíná puberta. Doufám, že jim s těmi citlivými tématy budu moct poradit, pomoct. Jsem tam pro ně.

| Naši absolventi

Mgr. Ondřej Hampl je velmi inspirativním ředitelem prvostupňové Základní školy Donín a také naším absolventem, kterého Alex Röhrich vyzpovídal v našem PedCastu.

Přečtěte si část jejich rozhovoru:

Jak ředitel školy kromě veškeré administrativy navíc vlastního učení  a zvládá ještě i to, že by se měl starat o svoje vyučující?

Teď už to zvládám líp. Původně  jsem neměl zástupce, ale teď je to asi dva roky, co mám paní zástupkyni. Mně se hrozně ulevilo, protože už na to nejsem sám, a je to neuvěřitelná pomoc.

Mluví se o tom, že by se školy do určité velikosti měly sloučit s jinými školami. Základní škola Donín, kde pracujete, patří spíš k malým školám, je to prvostupňová škola. Jak se na to díváte vy? Mají takové malé školy smysl?

Já chápu, že peněz není nazbyt, ale mrzí mě, že se uvažuje právě o sloučení škol. To, co se na jedné ze slučovaných škol podaří, ty skvělé věci, které tam dělají, po sloučení prostě zaniknou. To by mi přišlo škoda.

| Naši absolventi

Mgr. Michaela Kotenová je učitelkou na Gymnáziu F. X. Šaldy a zapálenou didaktičkou. Protože je velmi inspirativní, Alex Röhrich si pozval do našeho PedCastu, aby ji vyzpovídal.

Přečtěte si část jejich rozhovoru:

Jak berou mladí lidé, které vídáš na praxích, učitelské povolání?

Berou ho hodně vážně, berou ho jako práci, jako poslání. Možná někdy taky jako radost, protože i během prvního roku jsou vidět poměrně velké posuny ve vztahu, který můžou s žáky navázat. Když se dokážou etablovat v prostředí konkrétní školy, navázat spolupráci se svými kolegy může být vidět poměrně velký progres. Protožez mého pohledu vždycky jinak funguje student, který do školy dochází buď na průběžnou nebo na souvislou praxi, a jinak zaměstnanec školy, který se v tom prostředí už zorientuje, už se v něm vyzná a může s žáky nebo s kolegy pracovat kontinuálně.

| Naši absolventi

Mgr. Petr Desenský je třídním učitelem na ZŠ Vrchlického v Liberci, dlouholetým popularizátorem vědy v iQLANDII a také naším absolventem. Alex Röhrich jej jakožto inspirativního učitele vyzpovídal v našem PedCastu.

Přečtěte si část jejich rozhovoru:

Vaše cesta za učitelstvím byla trošku klikatější – začal jste studiem na ČVUT. Kdy jste se rozhodl, že budete studovat fyziku a matematiku a že to bude tady u nás na FP TUL?

Když jsem se rozhodoval, kam na vysokou školu, to jsem chodil na gymnázium do Poděbrad, dal jsem si tenkrát přihlášku i tady na pedagogickou fakultu na učitelství angličtiny a zeměpisu. Ale můj otec měl firmu na výrobu hasičských aut, takže strojařina pro mě byla jasná volba. Dostal jsem se na fakultu strojní ČVUT. Tenkrát to nebylo nějak moc složité, protože matematika mi docela šla. Nebylo to tam  špatné. Zamiloval jsem se tam do fyziky, protože jsme měli vynikajícího učitele, se kterým jsme dělali strašně super věci, a tím si mě získal. 

| Naši absolventi

Klára Aycox graduated from our faculty at the Department of Primary Education after studying primary school teaching, and today her name is shaking up the Czech literary world. Her first work, a detective novel titled Pech (Tough Luck), is set in Liberec, but it is not only local readers who are singing her praises. What is she doing now? Writing another book?

| Naši absolventi
I was drawn elsewhere, but today I’m glad I studied philology

Lukáš Michalík always enjoyed sports, especially football, which he played as a boy for Slovan Liberec. Today, he makes his living working as a sports editor at Czech Radio Radiožurnál. Even though he had always had his sights set on journalism and got his masters in that field, he completed his bachelor's degree in philology at our Department of Czech Language and Literature. And he definitely doesn't regret it.

| Naši absolventi
Children are curious, we should teach them about volcanoes on volcanoes

Dominik Rubáš is a well-known personality in Liberec, especially around Ještěd. He works as a geologist in the Ralsko Geopark, is a representative of the town of Český Dub, is engaged in publishing activities and at the same time teaches both at a primary school and at our faculty, which is also his alma mater - he studied geography and physics here.