Španělský kulturní týden

Katedra románských jazyků FP TUL srdečně zve všechny zájemce na Španělský kulturní týden, který proběhne od 19. do 27. dubna 2023. Na co se můžete těšit? Letos Vás zveme na lekci flamenka, přednášku o Kanárských ostrovech, tradiční soutěž v tapas a literární večer s vyhlášením soutěže o nejlepší mikropovídku.

Jak se můžete zapojit? Připravte vlastní tapas, napište mikropovídku ve španělštině, nebo nejlépe udělejte obojí, a hlavně přijďte! Soutěž o nejlepší mikropovídku letos proběhne ve třech kategoriích: pro naše současné studenty, pro naše absolventy a také pro středoškolské studenty španělštiny.

Program:

TENERIFE, CULTURA Y OCIO: UNA ISLA COMPLETA
středa 19. 4. 2023 ve 14.20, učebna P007
Přednášku o Tenerife, největším z Kanárských ostrovů, a jeho kultuře prosloví dr. Carolina Jorge Trujillo a dr. Chaxiraxi Díaz z Universidad de La Laguna. Prostor bude i pro otázky a debatu. Přibližně 80 minut.

FIESTA A SOUTĚŽ V TAPAS
čtvrtek 20. 4. 2023 v 17.30, učebna P302
Pojďte s námi ochutnat španělskou kuchyni! Víte, co jsou tapas? Jedná se o drobné občerstvení tradičně podávané jako doplněk k pivu, vínu či jinému (ne)alku.
Jak se zapojit: Připravte něco malého dle vlastní chuti a fantazie (slané či sladké) a zúčastněte se soutěže o nejlepší tapas! Autor nejchutnější tapas získá malou odměnu. V případě, že nemáte kuchařské ambice, přijďte ochutnat tapas a pomoci nám vybrat vítěze. Součástí večera je i malý kvíz týkající se znalostí kuchyně španělsky mluvících zemí.

LEKCE FLAMENCA
pondělí 24. 4. 2023 ve 12.30, učebna P103
Chcete si vyzkoušet flamenko a poznat dynamiku a energii tohoto typicky andaluského tanečního projevu? Praktický workshop povede tanečnice, choreografka a lektorka Petra Šťastná (Estudio Feliz, Praha). Stačí vzít si něco pohodlného (ženy sukni, volné kalhoty nebo legíny; muži cokoli, co najdou ve skříni). Dámy, přineste si boty na širším podpatku (ne „jehly“). Pánové, svůj účel splní jakákoli pevná obuv. Přibližně 75 minut.

LITERÁRNÍ VEČER A SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ MIKROPOVÍDKU
čtvrtek 27. 4. 2023 v 19.00, vinárna Kvelb (Železná 251/16)
Přijďte si s námi posedět do příjemného prostředí vinárny Kvelb a užít si trochu literatury. Co bude večer na programu?
Vyhlášení soutěže o nejlepší mikropovídku (20 – 200 slov ve španělštině). Čtení vlastních textů, jejichž autoři pochází z řad studentů i vyučujících KRO. Hudební doprovod.

¡SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ MIKROPOVÍDKU!
Vyhlašujeme soutěž o nejlepší mikropovídku ve španělštině. Letos ve třech kategoriích: student KRO, absolvent KRO a středoškolský student.
Y cuando despertó, el dinosario todavía estaba allí… Tento kratičký text je nejslavnější mikropovídkou honduraského spisovatele Augusta Monterrosa.
Napište vlastní mikropovídku ve španělštině (20 – 200 slov) a zašlete ji do pátku 21. dubna na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Uveďte, do jaké kategorie se hlásíte.
Vyučující KRO vyberou tři nejlepší povídky, které budou oceněny. Vyhlášení proběhne na literárním večeru ve čtvrtek 27. dubna.

V případě dotazů se obracejte na J. Marešovou nebo Z. Vykoukalovou.