Nano and Microtechnology
Garant
tel.: +420 48 535 3445
email:
Oborová rada
- doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.(předseda) – TUL
- prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc. – TUL
- prof. RNDr. Libor Kvítek, CSc. – UPOL
- prof. RNDr. David Lukáš, CSc. – TUL
- RNDr. Pavel Rössner, Ph.D. – AV ČR
- RNDr. Alena Ševců, Ph.D. – TUL
- doc. Ing. Kamil Záruba, Ph.D. – VŠCHT
Studijní povinnosti
Student je povinen v rámci doktorského studia absolvovat alespoň čtyři předměty, přičemž tyto předměty musí obsahovat obě oblasti vzdělávání (Chemie – OV 13 a Strojírenství, technologie a materiály – OV 27):
- jeden předmět ze skupiny předmětů teoretického základu
- jeden předmět ze skupiny předmětů profilového základu
- jeden další předmět, kterým si student rozšiřuje znalosti související s tématem disertační práce (může být ze skupiny teoretického základu, profilového základu nebo i z jiných předmětů dalších DSP na TUL či jiné VŠ)
- předmět Akademický anglický jazyk – studenti si v něm osvojí a prohloubí techniky čtení odborných článků v anglickém jazyce, zdokonalí se ve svých prezentačních dovednostech a rozšíří svoje kompetence v oblasti sestavování akademických článků
Předměty teoretického základu (název - garant - oblast vzdělávání):
- Charakterizace nano a mikromateriálů – doc. Ing. Stanislaw Witold Waclawek, Ph.D. - OV 27
- Příprava a funkcionalizace nano a mikromateriálů - doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D. - OV 13
- Vybrané kapitoly z chemie - doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D. - OV 13
Předměty profilového základu (název - garant - oblast vzdělávání):
- Aplikace nano a mikromateriálů při ochraně životního prostředí - prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc. - OV 13
- Aplikace nano a mikromateriálů v chemické katalýze – doc. Ing. Stanislaw Witold Waclawek, Ph.D. – OV 13
- Nano a mikromateriály pro cílenou dopravu léčiv – doc. Ing. Petr Mikeš, Ph.D. - OV 13 a OV 27
- Nanocomposite membranes - doc. M.Sc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D. - OV 27
- Nukleární magnetická rezonance pro charakterizaci nano a mikromateriálů - Ing. Libor Kobera, Ph.D. - OV 13
- Příprava a uplatnění hybridních nano a mikromateriálů – doc. Mgr. Veronika Máková, Ph.D. - OV 13
- Příprava nano a mikrovlákenných struktur - doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D. - OV 27
- Statistika a analýza dat - prof. RNDr. Jan Picek, CSc.
- Toxikologie nano a mikročástic - RNDr. Alena Ševců, Ph.D. - OV 13 a OV 27
Výběr předmětů předkládaného návrhu DSP vychází z mezioborového charakteru studijního programu. Skladbu předepsaných předmětů definuje ISP, který se sestavuje ad-hoc pro každého studenta, a musí tvořit souvislý koncept studia pro řešení navrženého tématu disertační práce a takto je i hodnocen oborovou radou při schvalování.
Požadavky na tvůrčí činnost
Tvůrčí činnost tvoří stěžejní část studia a je zaměřena na oblast, která je vymezena tématem disertační práce. Součástí tvůrčí činnosti je publikování výsledků na vědeckých konferencích, ve vědeckých článcích či jiných výstupech definovaných Metodikou M17+. Povinností studenta je:
- v době podání přihlášky ke státní doktorské zkoušce (SDZ) být (spolu)autorem minimálně jednoho publikačního výsledku s vlastním výrazným autorským podílem
- v době podání žádosti o obhajobu disertační práce být (spolu)autorem minimálně dvou článků v časopisech evidovaných ve WoS, z nichž u minimálně jednoho být prvním autorem
- v průběhu studia prezentovat výsledky své tvůrčí činnosti na alespoň jedné mezinárodní konferenci
Požadavky na absolvování stáží
Součástí splnění studijních povinností je v rámci standardní doby studia absolvování odborné stáže v délce minimálně šesti měsíců, přičemž je stáž možné rozložit na dva kratší pobyty s celkovou délkou alespoň šest měsíců. Tuto stáž je povinné absolvovat v zahraničí na univerzitních, vědecko-výzkumných nebo průmyslových pracovištích. Na základě žádosti studenta může OR v odůvodněných případech (péče o dítě, závažná dlouhodobá nemoc atp.) povolit jinou formu přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci. Cíl stáže a místo jsou součástí ISP, případně je stáž upřesněna v průběhu studia. Po absolvování stáže předá student na studijní oddělení vyplnění Evidenční list zahraniční stáže spolu s potvrzením o absolvování stáže z přijímací instituce.
Další povinnosti
Další studijní povinností studentů DSP je účast na semináři DSP, kde nejméně 1x za rok prezentují výsledky své tvůrčí činnosti (včetně těch dosažených na zahraniční stáži). Seminář probíhá v anglickém jazyce.
Individuální studijní plán
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů jsou v souladu s platnou legislativou – s § 47 zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách (ZVŠ) a odpovídajícími ustanoveními Studijního a zkušebního řádu TUL. V souladu s těmito dokumenty probíhá studium v DSP podle individuálního studijního plánu (ISP) pod vedením školitele, případně i konzultanta, které pro daného studenta po projednání v oborové radě (OR) jmenuje a odvolává děkan. Standardní doba studia je 4 roky. ISP stanoví předměty a jejich časovou a obsahovou posloupnost, vymezí téma vědeckého bádání nebo tvůrčí činnosti v oblasti výzkumu, vývoje, přičemž rámcové vymezení tématu tvoří základ disertační práce. Dále ISP stanoví povinnost absolvování zahraniční stáže. ISP sestavuje školitel po dohodě se studentem, a to zpravidla do jednoho měsíce od zápisu do studia. Školitel předkládá ISP ke schválení OR. Za každý kalendářní rok hodnotí školitel doktoranda v Hodnocení studenta doktorského studijního programu za příslušný kalendářní rok. Termín odevzdání ročního hodnocení je nejpozději do 15.12. daného roku na studijní oddělení FP.
Požadavky na státní doktorskou zkoušku
Státní doktorská zkouška se skládá z obhajoby tezí disertační práce a z ověření hlubších znalostí z obou oblastí vzdělávání (Chemie a Strojírenství, technologie a materiály) a to vše v kontextu zaměření disertační práce. Teze ve formě dohodnuté se školitelem obsahují zejména shrnutí a zhodnocení poznatků ve studované oblasti, seznam souvisejících vlastních prací a strukturovaný profesní životopis studenta DSP (doporučený rozsah je maximálně 10 stran).
Státní doktorská zkouška (SDZ)
Přihlášku k SDZ podá student na studijní oddělení (SO) po vykonání všech zkoušek dle Individuálního studijního plánu. Přihlášku předkládá včetně stanoviska školitele na předepsaném formuláři včetně dalších náležitostí dle vzoru. Státní doktorská zkouška v doktorském studijním programu se řídí příslušnými ustanoveními Zákona 111/98 Sb. a Studijního a zkušebního řádu Technické univerzity v Liberci.
Pokyny k přípravě Státní doktorské zkoušky
- Student vyplní formulář "Přihláška k SDZ“, předloží jej školiteli, aby doplnil své stanovisko a poté jej předá na SO.
- Současně student předloží "Teze disertační práce" 10 x v tištěné podobě a zašle též v elektronické podobě na SO.
- Přihláška a teze jsou předloženy oborové radě doktorského studijního programu. Ta na jejich základě navrhne předsedu, místopředsedu a členy zkušební komise pro SDZ děkanovi.
- Po zpracování "Přihlášky k SDZ", jmenování komise, stanovení termínu a místa konání zkoušky je student i školitel informován prostřednictvím SO a termín SDZ je zveřejněn na webových stránkách.
Obvyklý průběh SDZ
- Představení doktoranda školitelem (cca 3 min)
- Prezentace Tezí disertační práce (maximálně 10 min)
- Diskuse komise k prezentovanému tématu (dotazy se zapisují do diskuzních lístků a lístků k ověření znalosti)
- Zkoušení jmenovanými členy komise z témat, které jsou důležité z pohledu řešení disertační práce (protokol ze zkoušení, včetně konstatování prospěl – neprospěl je archivováno ve složce studenta a shrnuto v protokolu zápisu)
- Neveřejná diskuse a tajné hlasování. Předseda komise vybere dva skrutátory - členy komise, kteří hlasy posbírají a spočítají. Do protokolu jsou uvedeny počty hlasujících a jednotlivé počty hlasů. Skrutátoři zalepí hlasovací lístky do obálky, kterou zalepí a oba podepíšou přes okraj zalepení.
- Celkové hodnocení SDZ (prospěl/neprospěl) je zapsáno do protokolu o průběhu SDZ včetně případných doporučení pro další práci studenta na tématu disertace.
- Po hlasování je student seznámen s výsledkem.
- Protokol a lístky jsou archivovány ve složce studenta a SO zapíše splnění zkoušky do IS STAG
Požadavky na doktorskou práci
Disertační práce je předkládána formou monotématické práce. Jazykem práce bude buď čeština (případně slovenština) nebo angličtina.
Obsahem disertační práce jsou zejména tyto části:
- přehled o současném stavu problematiky, která je předmětem disertační práce, s odkazy na použité prameny,
- cíle disertační práce,
- popis vlastního řešení,
- původní výsledky a jejich uplatnění zejména ve veřejně oponovaných publikacích a projektech,
- zhodnocení výsledků pro vědní obor nebo pro praxi,
- doporučení na pokračování práce v daném tématu a oboru,
- seznam publikovaných prací studenta DSP (včetně uvedení všech spoluautorů publikovaných prací a jejich autorských podílů) a jejich případné citace,
- seznam použité literatury,
- prohlášení o duševním vlastnictví, případně autorských právech, které je uvedeno zvláštním prohlášením v úvodu disertační práce,
- anotace v jazyce, ve kterém je DSP akreditován, anotace v anglickém jazyce, případně anotace v některém dalším světovém jazyce.
Kromě výše uvedeného může být disertační práce také tvořena souborem již uveřejněných prací k danému tématu (minimálně tří, z nichž student bude u minimálně dvou prvním či korespondenčním autorem. V takovém případě student DSP opatří soubor prací uceleným úvodem do problematiky a komentářem, ve kterých vyjasní vlastní podíl na výsledcích a ve struktuře uvedené výše.
Obhajoba disertační práce
O obhajobu disertační práce je možné žádat pouze po úspěšném absolvování Státní doktorské zkoušky a po vypracování doktorské práce. Obhajoba disertační práce v doktorském studijním programu se řídí Zákonem 111/98 Sb. a příslušnými ustanoveními Studijního a zkušebního řádu (SZŘ) Technické univerzity v Liberci.
Pokyny k přípravě obhajoby disertační práce
- Student vyplní formulář "Žádost o obhajobu disertační práce“ a přinese na Studijní (SO).
- Současně může školitel předložit návrh oponentů práce, případně návrh složení komise v souladu se SZŘ.
- Student předá 1 výtisk doktorské práce v požadované úpravě na Studijní oddělení. Vzory pro desky a titulní strany závěrečných prací se řídí aktuální Směrnicí rektora 5/2018 (Jednotná úprava a zveřejňování bakalářských, diplomových, rigorózních, disertačních a habilitačních prací https://doc.tul.cz/11367
- Student přinese 10 ks výtisků Autoreferátu disertační práce v rozsahu maximálně 15 stran. V autoreferátu je uveden stručný výtah disertační práce (v členění uvedeném výše) se zdůrazněním dosažených výsledků. Součástí autoreferátu je také strukturovaný profesní životopis studenta DSP a seznam vlastních publikací (výsledků podle Metodiky 17+). Autoreferát je psán v jazyce disertační práce.
- Školitel provede posouzení výsledku kontroly plagiátorství ve STAG.
- Školitel zpracuje stanovisko k disertační práci ve smyslu doporučení nebo nedoporučení disertační práce k obhajobě, které student doručí společně s formulářem "Žádost o obhajobu disertační práce" na SO. Ve svém stanovisku se také vyjádří k výsledku kontroly plagiátorství.
Zahájení obhajoby disertační práce
- Po kontrole splnění formálních požadavků informuje SO předsedu oborové rady o žádosti o zahájení obhajoby disertační práce a předá mu v potřebném formátu všechna data.
- SO zkontroluje vložení disertační práce ve STAGu a doplní datum odevzdání.
- Oborová rada projedná předložené podklady a návrhy a navrhne (prostřednictvím SO) děkanovi složení komise pro obhajobu disertační práce a oponenty práce.
- Pokud děkan se složením souhlasí, SO projedná návrh s navrženými členy a děkan komisi i oponenty jmenuje.
- Termín obhajoby je v souladu se SZŘ zveřejněn na stránkách FP.
Oponentský posudek musí obsahovat zejména:
- zhodnocení významu disertační práce pro obor,
- vyjádření k postupu řešení problému, použitým metodám a splnění stanoveného cíle,
- stanovisko k výsledkům disertační práce a významu původního konkrétního přínosu autora disertační práce,
- případné další vyjádření, zejména vyjádření k systematičnosti, přehlednosti, formální úpravě a jazykové úrovni disertační práce,
- vyjádření k publikacím studenta DSP,
- jednoznačné vyjádření oponenta, zda doporučuje nebo nedoporučuje disertační práci k obhajobě,
- datum a podpis oponenta (může být i elektronický)
Hodnocení doktoranda školitelem
Školitel doktoranda ve svém hodnocení shrne důležitá fakta o studiu doktoranda a zhodnotí jeho průběh a výsledky. V hodnocení se zaměří především na následující body.
- Téma práce, oblast výzkumu
- Cíle: otevřené problémy, motivace pro jejich řešení
- Hlavní výsledky a podíl doktoranda na jejich vytvoření: klíčové myšlenky, nová řešení, experimentální ověření, aplikace
- Zhodnocení stáže
- Publikační aktivita a popř. další výstupy výzkumu a vývoje
- Invence, samostatnost, aktivita, produktivita práce
- Zapojení do projektů (SGS, GAČR, MŠMT, atp.)
- Zapojení do výuky a vedení bakalářských či diplomových prací
Obvyklý průběh obhajoby disertační práce
- Školitel představí studenta, uvede základní fakta týkající se jeho studia a zhodnotí hlavní výsledky práce (viz Hodnocení doktoranda školitelem)
- Prezentace cca 20-25 minut
- Seznámení s posudky oponentů, zodpovězení dotazů
- Diskuse k doktorské práci
- Neveřejné jednání komise a hlasování
- Veřejné vyhlášení výsledků
- Průběh obhajoby je zaznamenán v protokolu, stejně tak výsledek hlasování, protokol je předán děkanátu FP TUL