AKTUALITY

Co se děje na fakultě

Nová tvář ve vedení fakulty

Od 1. února jmenoval děkan prof. Picek nového proděkana pro vědu, výzkum a doktorská studia, doc. Ing. Martina Plešingera, Ph.D.

Tento rodák z Liberce, fanda starých knih a regionální historie, sběratel historických počítacích strojů, působí na katedře matematiky a didaktiky matematiky, kde vyučuje lineární algebru. Jako absolvent Fakulty mechatroniky a mezioborových inženýrských studií působil mj. jako post-doc na fakultě matematiky na ETH v Curychu.  Dále absolvoval stáže na Katolické univerzitě v belgické Lovani a Dánské technické univerzitě v Lyngby. Vloni se s prací na téma „Maticové a tenzorové výpočty. Analýza a aplikace“ úspěšně habilitoval na Technické univerzitě v Ostravě v oboru aplikovaná matematika.

Jako proděkan se bude věnovat aplikování nové metodiky hodnocení výzkumných organizací a podpoře přípravy nových doktorských programů na naší fakultě.

IMG 20190208 144812

Liberecko ve stínu sopek

Ve středu 6. 2. 2019 od 16 hodin v předsálí Auly proběhne vernisáž výstavy o sopkách na Liberecku. Výstava potrvá až do 6. 3. 2019, území Libereckého kraje je tu rozděleno na čtyři vulkanické segmenty – Lužické hory, oblast mezi Českým středohořím a Jizerou, Český ráj a Podkrkonoší. Lákadlem jsou panely s rozšířenou realitou, pomocí kterých si může návštěvník promítnout sopečnou činnost přímo v mobilních telefonech. Na velkoformátové geologické mapě si pak můžete nalézt, kde se sopky v Libereckém kraji vyskytují. Výstava vznikla ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově, České geologické služby,  předního vulkanologa Mgr. Vladislava Rappricha, Ph.D. a katedry geografie FP TUL.
Pozvánka zde.

Fyzikální jarmark na TUL

Katedra fyziky FP TUL společně s Klubem malých debrujárů školy Doctrina - Podještědské gymnázium pořádá každoroční Fyzikální jarmark. Zhruba 180 pozvaných prvňáčků bude mít ve čtvrtek 18. 12. 2018 možnost poznat fyzikální jevy zábavnou formou. U patnácti stanovišť pro ně budou připraveny zajímavé pokusy ke sledování či vyzkoušení, jednoduché fyzikální hračky k vlastnímu vyrábění. Prvňáčci se mohou těšit na témata jako Fyziko, smím prosit?, Jak vidí oko, Létání, Vlastnosti kapalin, Přeměny energie a mnohé další. Přijďte se i vy podívat do předsálí univerzitní Auly na zábavně pojatou fyziku.

Promoce proběhly slavnostně a radostně

Ve čtvrtek 31. ledna odpoledne zakončilo své studium slavnostní promocí celkem 75 absolventů, z toho 38 si může on nynějška psát před své jméno titul bakalář a 37 titul magistr.

Jejich rodiče i pedagogové se spolu s nimi radovali z této velké životní události. Děkan prof. Picek i rektor doc. Brzezina doprovodili úspěšné kolegy do života mnoha moudrými slovy a pěvecký sbor KPV a U3V ozdobil starobylý obřad veselými skladbami.

Milí absolventi, ať se vám v životě daří a myslete vždy v dobrém na svou alma mater, Technickou univerzitu v Liberci, která má pro vás, jak zdůraznil pan rektor, dveře vždy otevřené.

Pokračovat ve čtení

Adventní koncert již dnes 13. 12. 2018!

Milé kolegyně, kolegové a hlavně naši milí studenti, dovolujeme si připomenout, že se dnes, tedy ve čtvrtek 13. 12. 2018, koná od 18 hodin v univerzitní Aule v budově G tradiční Adventní koncert pořádaný děkany všech fakult TUL. Letos nám adventní období zpříjemní svým vystoupením liberecké pěvecké sbory Ještěd a A MY TAKY. Přijďte v předvánočním shonu nasát vánoční atmosféru a trochu si odpočinout od výuky a studování. Po koncertě na všechny čeká v předsálí Auly přátelská debata nad hrnkem vánočního punče. Srdečně zveme!

Konference studentské vědecké a umělecké činnosti a SGS FP TUL

Ve středu 30. 1. 2019 od 9 hodin se uskuteční výroční konference studentů a zaměstnanců FP TUL prezentující výsledky studentských výzkumů realizovaných v rámci projektů studentské vědecko-umělecké činnosti a studentské grantové soutěže v roce 2018. Konference se koná v posluchárnách G314 a G315.
Podrobnější program naleznete zde.

Hejného metoda - budování pojmu od zkušenosti k poznání

V pondělí 3. prosince od 14:15 hodin se v místnosti G4-MAT (bud. G, 4. patro) koná další přednáška z cyklu "Semináře z didaktiky matematiky", tentokrát určená hlavně učitelům 2. stupně ZŠ, učitelům SŠ, učitelům TUL a studentům. Přednáší Mgr. Jana Hanušová, Ph.D. ze společnosti H-MAT, o.p.s. Praha, tutorka lektorů a expertka Hejného metody pro 2. st. ZŠ a SŠ. Na přednášce bude ukázán vývoj určitého matematického pojmu od MŠ až po 2. stupeň ZŠ. Řešením konkrétních úloh v různých prostředích (aritmetických i geometrických) budeme na semináři sledovat, jak se pojem postupně buduje cestou od zkušenosti k poznání. Převažovat budou situace a podněty pro výuku matematiky na 2. stupni ZŠ.

Padesát odstínů vulkanické šedi - Island očima geografa

Ve čtvrtek 7. 2. od 16.15 hodin se koná netradiční přednáška o putování po Islandu a vysvětlení tamních geologických dějů. Dozvíte se, jak tuto atraktivní krajinu vnímá geograf, který se jen nekochá přírodními krásami, ale který své okolí neustále s nadhledem analyzuje. Tato popularizačně naučná přednáška, určená studentům i širší veřejnosti, je pořádaná ve spolupráci s libereckou pobočkou České geografické společnosti. Koná se v místnosti P200 (budova P areálu TUL, Komenského 314/2, Liberec-Kristiánov) a přednáší Mgr. Emil Drápela, Ph.D. z katedry geografie FP. 

Fyzikální jarmark

V úterý 18. 12. 2018 proběhne před Aulou TUL v budově G v době od 8:15 do 11:30 hodin již tradiční Fyzikální jarmark pro prvňáčky libereckých základních škol - akce spolupořádaná Katedrou fyziky a Klubem malých debrujárů školy Doctrina - Podještědské gymnázium.
   Zhruba 180 prvňáčků bude mít možnost poznat fyzikální jevy u patnácti stanovišť, kde jsou pro ně připraveny zábavné pokusy ke sledování, vyzkoušení a jednoduché fyzikální hračky k vlastnímu vyrábění. Prvňáčci se mohou těšit na témata jako Jak vidí oko, Létání, Vlastnosti kapalin a mnohé další. Letos je akce finančně podpořena také z projektu Učitelem moderně a odborně.

International Day - nechte se inspirovat a diskutujte s námi

Přijďte se podívat a podiskutovat si o možnostech studia nebo stáže v zahraničí, vyberte nejhezčí poster nebo fotografii z Erasmu. V úterý 6.11. ve 3.patře budovy G máme otevřeno od 9.00 do 14.30 hod. Bohatý program si stáhněte zde.

Aby byla umožněna účast všem studentům a zaměstnancům Technické univerzity v Liberci, kteří mají zájem se této akce zúčastnit, se z rozhodnutí rektora ruší v tento den výuka od 10.40 do 14.05 hodin na celé univerzitě.

Den otevřených dveří

DOD19 instagram02

9.00 - 11.45 hodin / Aula a předsálí budovy G, 3. patro / Univerzitní nám. 1410/1, Liberec
9.00 - zahájení, prezentace všech kateder fakulty, praktické ukázky bádání či atraktivních výukových metod
9.30 a 10.30 - tvá první univerzitní přednáška alias třicetiminutová informační smršť o fakultě - Co lze u nás studovat?  Jaké jsou možnosti studijních a pracovních stáží v zahraničí? Život pod Ještědem očima studenta. COOL chemické pokusy. Na účastníky čeká i malé překvapení či tombola.

11.30 - 13.00  Doprovodné programy na dislokovaných pracovištích fakulty
Prohlídka laboratoří fyziky a chemie
Prohlídka kateder a studentského klubu
Prohlídka sportovišť TUL na Harcově

Více informací o programu najdeš na: https://www.fp.tul.cz/dod.

Znalostní komunikace v podmínkách vícejazyčného prostředí

Katedra německého jazyka pořádá v tomto týdnu 3. kolloquium "Znalostní komunikace ve vícejazyčném prostředí". V jeho rámci se konají dvě zajímavé akce pro veřejnost, které proběhnou 25. a 26. 10.. Obě tyto akce proběhnou ve dvojjazyčném česko-německém módu.

Čtvrtek, 25.10., 18:15, Krajská vědecká knihovna v Liberci, Rumjancevova 1362/1, Velký sál (2. patro)
Vícejazyčnost v příhraničních oblastech – česko-německo-anglická pódiová diskuze

Pátek., 26.10., 19:00, Knihkupectví a antikvariát Fryč, Pražská 137/14, 460 01 Liberec
Aus Mitteleuropa / Ze střední Evropy
Jörg Bernig čte prózu a poezii. Německo-české čtení – eine deutsch-tschechische Lesung. 
Překlady do češtiny čte Pavel Novotný.

Festival Radost z rodičovství

Do programu letošního, již 4. ročníku festivalu, je zařazen také blok přednášek věnovaný vzdělávání. V jeho rámci vystoupí psycholožka Šárka Miková, která představí Teorii typů umožňující pochopit různé typy osobností dětí vyplývající z různých nastavení mozku, dále překladatelka a propagátorka hravé cizojazyčné výchovy Petra Vojtová s tématem Cizí jazyky s malými dětmi, metodička Justina Danišová (mj. zakladatelka webu Učíme se venku) s přednáškou o tom, jak dostat výuku běžných předmětů ven a sociální pracovník a pedagog Michal Kandler, který krátce představí koncept sebeřízeného vzdělávání a následně povede diskuzi s dětmi ze Svobodných škol Chrastava a Ronja.
   Učitelům a studentům pedagogiky FP TUL díky laskavé podpoře děkana prof. Picka je nabízen omezený počet vstupů na festival zdarma. Tato nabídka je podmíněná předchozí registrací, kterou můžete provést zde.
   Více informací o programu včetně možnosti zakoupení vstupenek nalezenete na webových stránkách festivalu - https://www.radostzrodicovstvi.cz/.

Vzdálená pomoc pro zaměstnance FP TUL
© Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická na Technické univerzitě v Liberci