Co se děje na fakultě
Studující z KPV vyrazili v rámci programu ERASMUS BIP na Cattolica Universita v Miláně

Proč ve výuce podporovali učitelé ve 20. století činnostní vzdělávání? Proč škola rozvíjí žáky ke svobodě a zároveň je v nemalé míře často disciplinuje? Proč usilovali učitelé a učitelky v meziválečném období, aby škola byla místem zdraví a hygieny, zdravého učení, zdravého vývoje a rovněž sociální podpory? Jak prostor školy, třídy, ale i venkovního prostředí určuje cíle vzdělávání?
Nejen na tyto otázky hledali studující učitelství pro 1. stupeň ZŠ a doktorského programu z katedry primární a preprimární pedagogiky naší fakulty odpovědi v rámci mezinárodního projektu ERASMUS BIP na Cattolica Universita v Miláně, kde spolu s účastníky z dalších šesti evropských univerzit řešili téma Prostor a tělesnost jako kulturně pedagogický fenomén.
KBE zve na přednášku Pohyb zvířat z cyklu Tajemství přírody
22. května 2025 na Mezinárodní den biologické rozmanitosti pořádá Katedra biologie a ekologie hned dvě významné akce.
V 9 hodin proběhne podpis memoranda o spolupráci s Botanickou zahradou v Liberci.
A ve spolupráci se ZOO Liberec se uskuteční poslední přednášku z cyklu Tajemství přírody v tomto akademickém roce, na kterou KBE srdečně zve všechny zájemce. Přednáška Prof. Ing. Jaroslava Petra z Výzkumného ústavu živočišné výroby na téma Pohyb živočichů a vše, co s tím souvisí se uskuteční v 17 hodin (budova G, posluchárna G314).
Tým z KGD získal ocenění Mapa roku 2024 za sérii map k Anifilmu
Zvláštní ocenění v soutěži Mapa roku 2024 získali ve čtvrtek 15. května Jiří Šmída, Daniel Vrbík z katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky spolu s kolegou a Ondřejem Horáčkem za sérii map, které pravidelně tvoří pro liberecký festival Anifilm. Soutěž každoročně vyhlašuje Česká kartografická společnost a soutěží v ní v několika kategoriích díla z různých kartografických vydavatelství a pracovišť napříč republikou.
Soubor map vytvořený pro Festival Anifilm v Liberci představuje výsledek šestileté spolupráce mezi kartografy, grafiky a organizátory festivalu. Od roku 2020 vzniká každoročně aktualizovaná mapa, která se stala důležitou součástí akreditačního balíčku a významným nástrojem prostorové orientace návštěvníků.
Gratulujeme!
Anna Habánová z KHI získala ceny VIZIUM 2024 a Gloria Musaealis
V pondělí 11. května 2025 získala Anna Habánová z katedry historie spolu s Ivo Habánem cenu VIZIUM za rok 2024 Kurátor / kurátorka roku, a to za dlouhodobou kurátorskou, historickou a objevnou práci v oblasti výzkumu a prezentace německočeských umělců a uměleckých skupin meziválečného Československa, přičemž se jejich činnost obzvláště projevila výstavním projektem Nové realismy – moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945. Cenu udílí Česká akademie vizuálního umění.
Ve čtvrtek 15. května 2025 pak ministr kultury České republiky udělil za výstavu Nové realismy cenu Gloria Musaealis Galerii Hlavního města Prahy.
Gratulujeme!
Kateřina Portmann z KHI a Pavel Novotný z KNJ nominováni na cenu Magnesia Litera
Kniha Návrat domů – Po stopách obětí holocaustu v Liberci, jejíž autorkou je Kateřina Portmann z katedry historie, byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za nakladatelský čin.
Román Babička, jehož autorem je Pavel Novotný z katedry německého jazyka, byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Luxor Litera za prózu.
Oběma nominovaným gratulujeme!
Přenos z udílení cen Magnesia Litera můžete sledovat ve čtvrtek 24. 4. ve 20:15 na ČT Art.
KSH zve na přednášku Imaginární a skuteční roboti
Katedra společenských a humanitních věd zve na přednášku předního českého filozofa Tomáše Hříbka na téma Imaginární a skuteční roboti: Vzájemné vlivy mezi sci-fi, AI a robotikou. Po přednášce následuje diskuse.
24. 4. 2025 od 16:10 v učebně P 002 (Budova P, Komenského 314)
>>> FB událost
KBE zve na cyklus přednášek Tajemství přírody
Katedra biologie a ekologie ve spolupráci se ZOO Liberec pokračuje ve volném cyklu populárně vědeckých přednášek pro širokou veřejnost nazvaný Tajemství přírody. Nejbližší přednášku bude mít doc. Ladislav Miko, půdní biolog a odborník na ochranu životního prostředí s rozsáhlou zkušeností z evropských institucí. Působil jako ministr životního prostředí, dlouhodobě pracoval v Evropské komisi. Přednáší na univerzitách v Česku i zahraničí. Vědecky se věnuje biologii a ekologii půdy a je aktivní i jako popularizátor environmentálních témat a tvůrce filmových dokumentů o půdním životě.
22. 4. od 17:00 L. Miko: Pojišťovna štěstí – aneb jak se téměř neviditelní pomocníci v půdě starají o naši úrodu a krajinu (pozvánka v příloze)
22. 5. od 17:00 J. Petr: Pohyb zvířat
Velikonoční přání vedení FP
Milé studentky, milí studenti, milé kolegyně, milí kolegové,
Velikonoce jsou pro mnoho lidí spojené s hlubokou tradicí, pro jiné s volnými dny, jarem, nebo i jen zaslouženým odpočinkem. Přejeme vám jejich příjemné a klidné prožití, ať je jejich význam pro vás jakýkoli. A přesto, dovolte mi hledat určitou shodu.
Na chodbě děkanátu máme květinu, která tam roste už dlouhá léta. Nenápadná, zvyklá na stín, ruch a možná i zapomnění. A přesto letos na jaře znovu vyhnala nový výhonek. Bez nároků. A přesto roste. A právě v tomto obraze možná můžeme chápat Velikonoce podobně všichni: naděje neroste v dokonalosti ani za ideálních podmínek. Roste v tom, co vytrvalo. A i v našem prostředí, mezi pravidly, povinnostmi a strategiemi, může vyklíčit něco nenápadného, ale pravdivého.
Přejeme vám proto, ať vás v práci i ve studiu doprovází ta naděje, která přichází ve chvíli, když už jsme přestali čekat.
Za vedení fakulty
proděkan Jan Picek
KPV se podílí na projektu PraStud financovaného z programu Interreg Česko–Sasko
Katedra primární a preprimární pedagogiky se nově podílí na řešení projektu Profesně zaměřeného studia v příhraničním regionu (PraStud). Tento česko-saský projekt je zaměřen na propojování teorie a praxe ve vysokoškolském vzdělávání a jeho cílem je podpořit vznik duálního studia, tedy propojení studia s praktickými zkušenostmi přímo v terénu.
KPV zve na konferenci Kompetence a inovace: Cesty k profesionalitě učitelů mateřských škol
KPV zve na celostátní konferenci věnovanou vznikajícímu kompetenčnímu rámci absolventa oboru učitelství pro mateřské školy. Konference se koná ve dnech 3. a 4. dubna 2025 v prostorách budovy P Technické univerzity v Liberci a nabídne jedinečnou příležitost k setkání odborné veřejnosti, zástupců mateřských a středních škol a akademických institucí, aby společně diskutovali o budoucnosti profesního vzdělávání pedagogů.