Studentský blog
Jak se studuje a žije na naší fakultě? Požádali jsme studentské tutorky a tutory, aby o tom psali blog – přečtěte si jejich postřehy, příběhy a zajímavosti. Téma si vybírají sami a píší o tom, co podle nich stojí za zmínku.
Chcete do studentského blogu také přispívat? Text spolu s doprovodnými fotografiemi můžete poslat proděkance Zuzaně Pechové na
Jak BEZ VINY odpočívat ve víru zkouškového období
Jako studentka kombinované formy oboru Speciální pedagogiky na katedře sociální práce a speciální pedagogiky mám za sebou na TUL již třetí zkouškové období – jupíííííí! Vzhledem k tomu, že jsem v uplynulých letech absolvovala studium i na jiných vysokých školách a celkově jsem se na zkoušky všeho druhu učila za svůj studentský život nespočetněkrát, troufám si tvrdit, že si mohu dovolit náš studentský blog obohatit o tip, který s oblibou praktikuji.
Zdržím se klasických tipů, které jsou obecně doporučovány s cílem zefektivnit učení jako takové. Bývají to např. pravidelné přestávky, vhodné prostředí, vhodná technika a jejich střídání či kombinace (čtení, psaní, poslouchání, mluvení, diskuze se spolužákem atd.). Pověnuji se spíše tomu, co titulek napovídá, tedy jak zatočit s plíživým pocitem viny, který se dostaví vždy, když ve zkouškovém období děláme cokoliv, co není učení se na zkoušky. Jsem si totiž jistá, že tento pocit se netýká jen mě a vím také, že se jím určitě není dobré nechat pohltit, odradit, nebo kvůli němu odpočinek zanedbávat či vynechávat.
Rozhovor s Erasmačkou Celií
Pro nás, kteří studujeme na katedře románských jazyků, je jedna věc nepostradatelná: kontakt se Španělskem. K tomu se můžeme dostat několika způsoby. Ten nejefektivnější, ale taky časově náročný, je vyjet na Erasmus+, nebo alespoň na dovolenou někam na Pyrenejský poloostrov. Naši vyučující nám tuto možnost připomínají, jak jen to je možné – TULka má momentálně ve Španělsku deset partnerských univerzit! Druhá možnost je tu pro ty z nás, kteří jsou zrovna v Liberci.
Každý druhý čtvrtek se v Žitě na kolejích koná Café Español, kde si my čeští studenti povídáme spolu a s Erasmáky. Někdy někdo přinese karetní hru, jindy se jen klábosí, někdy se i my Češi přidáme k oslavám života do brzkých ranních hodin v Hadovi. Letos v listopadu jsme byli v Radničním sklípku na večeři, kde naši Španělé poprvé ochutnali knedlíky (poděkování za tyhle akce a super atmosféru patří Adamovi, Elis, Kubovi, Týnce a všem ostatním, kteří se zúčastnili!). V prosinci jsme uspořádali vánoční večeři ve Slonovi – to je mimochodem společenská místnost s barem na kolejích na budově C, k pronájmu za 50 Kč na budově C, o které moc lidí neví. Tady zase poznali bramborový salát a souhlasili, že je lepší než jeho španělská napodobenina Ensaladilla Rusa s tuňákem. Mimo to se konalo množství malých párty, na nichž se utvořila přátelství pro život. A jak svůj pobyt v Liberci hodnotí sami Erasmáci? Přečtěte si rozhovor s Celií, fanynkou sportu, cestování a zábavy, která na našich Café Español nesmí chybět.
Tipy na příjemné kavárny v Liberci
Jelikož jsem docela kavárenský povaleč a moc ráda si zajdu s přáteli do nějakého příjemného podniku, ať už přímo na kávu, či třeba brunch, tak bych vám v tomto článku ráda předala tipy na dle mého názoru nejpříjemnější kavárny k posezení (a některé také k učení) v Liberci. Pokud jste z okolí, většinu nebo možná všechny budete znát, nicméně vím, že dojíždějící či studenti z kolejí ještě spoustu takových kaváren neprozkoumali a tudíž je tento článek přímo pro vás.
Bez konceptu 1, 2
Začneme trochu zlehka, a to hned těmito dvěma podniky přímo v blízkosti školního kampusu. Ano, rozumím, asi je všichni znáte. Jedna z kaváren se nachází na Husově ulici č. p. 1094/87, což je kousek od zastávky Technická univerzita, a druhou najdeme přímo na Univerzitním náměstí ve stejné budově, jako je rektorát (tzv. kýbl). Nějakou dobu již existuje i třetí podnik Bez konceptu, který sídlí ve Vratislavicích v budově kulturního centra. Já nejčastěji navštěvuji Bez konceptu 2 v kampusu, kde si vždy vyberu něco ze snídaňové (brunchové) nabídky, která se čas od času mění. Doporučuji např. vejce Benedikt nebo avokádový chléb. A nápoj chai latte! Kdo to neznáte, musíte vyzkoušet. Je to sladší, trochu kořeněný teplý nápoj a je i skvělou alternativou za kávu. Je to docela fajn místo i k učení, ale to už jste dost možná poznali sami.
Kam v Liberci za kulturou
Liberec, město obklopené malebnou přírodou a bohatou historií, není jen centrem průmyslu a obchodu, ale také se pyšní rozmanitou a živou kulturní scénou. Od divadelních představení po muzea, od koncertů po festivaly. Liberec nabízí širokou škálu kulturních aktivit a událostí, které oslovují a baví obyvatele i návštěvníky. Všechny tyto instituce nejen poskytují zábavu, ale také obohacují kulturní život města a představují důležitý zdroj inspirace pro studenty i veřejnost.
Mezi nejvýznamnější divadla patří Malé divadlo a divadlo FX Šaldy. Obě tato divadla přinášejí svému publiku široký výběr divadelních her, koncertů a kulturních akcí. Divadlo FX Šaldy je důležitým pilířem liberecké divadelní scény. Je pojmenováno po významném českém básníkovi Františku Šaldovi a svému publiku nabízí širokou škálu moderních divadelních forem, včetně alternativního divadla, experimentálních inscenací a interaktivních performancí. Pro studenty je to skvělá příležitost k tomu, aby se seznámili s nekonvenčními uměleckými přístupy a novými formami divadelního vyjádření.
Malé divadlo v Liberci, založené v roce 1937, patří mezi nejstarší divadelní instituce v regionu. Svému publiku nabízí široký repertoár divadelních her, oper, muzikálů a dalších kulturních akcí. Malé divadlo je známé svou kvalitní produkční úrovní a profesionálním přístupem ke každé inscenaci. Obě divadla také nabízejí různé programy pro studenty, jako jsou slevy na vstupné, workshopy, diskuzní setkání a možnosti stáží. To umožňuje studentům aktivně se zapojit do divadelního dění ve městě a rozvíjet svůj kulturní obzor.
Navštivte zajímavé přednášky v aule na Géčku
Rád bych napsal pár vět o jedné z mnoha aktivit, co v Liberci po škole dělat. Nemyslím tím zaměstnání, ale spíše kam vyrazit ve svém osobním volnu, po konci vyučování. Obecně toho Liberec nabízí opravdu hodně. Můžete provozovat různé sporty, najdete tu spoustu posiloven, sportovních hal a hřišť, MHD se snadno dostanete na sjezdovku nebo běžkařskou trasu... Rozhodně se také podívejte na nabídku našeho Akademické sportovního centra, kde mají studenti a zaměstnanci zvýhodněné ceny na pronájem sportovišť i jednotlivé lekce. Kromě sportu, kaváren, hospod, kin a divadel bych vám ale rád doporučil také přednášky zajímavých lidí o zajímavých tématech.
V aule ve třetím patře budovy G často bývají skvělé přednášky, které se většinou konají v odpoledních hodinách, kdy už má většina z nás po vyučování. Některé se ale konají i dopoledne, proto doporučuji sledovat kalendář TUL a samozřejmě sociální sítě univerzity a fakulty, případně nástěnky na chodbách, ať víte, jestli se vám trefí do volného bloku nebo je na danou akci třeba vyhlášené děkanské či rektorské volno. Akce bývají odlišné, témata se mění a s nimi i pořadatelé. Já jsem již několik těchto akcí navštívil, ať už jde o setkání akademické obce, přednášku studentů, kteří prošli ERASMEM, nebo akci SPORTFILM, na které vystoupili známé osobnosti a řekli své životní příběhy.
Rád bych také uvedl přednáškový cyklus 5400 VTEŘIN INSPIRACE, kde o tématech různé problematiky mluví zajímavé osobnosti. Na budově G se objevují i workshopy či nabídky firem se svými stánky, kde nabízejí různé pracovní pozice pro studenty a absolventy.
Kryštofovo údolí – malebná vesnička plná zajímavostí
Na FP TUL studuji prvním rokem Pedagogická studia, a proto jsem se ve svém příspěvku rozhodla zaměřit na malebnou vesničku Kryštofovo Údolí, kde doporučím nejen návštěvu znovuotevřeného Muzea betlémů a dřevěného kostela sv. Kryštofa, ale i technickou památku – Novinský viadukt. Věřím, že to bude dobrý tip na to, kam zajet na výlet. Historie Kryštofova Údolí se začíná psát (budeme-li se držet historických faktů) na konci 16. století, kdy se zde těžilo stříbro a olovo. Obec se nachází asi 10 km od Liberce, součástí obce je i ves Novina. Od 1. ledna 2005 je část obce prohlášena vesnickou památkovou zónou.
V prosinci roku 2023 se znovu po rozsáhlé rekonstrukci otevřely brány do Muzea betlémů v Kryštofově Údolí. V tomto muzeu můžeme vidět přes devadesát betlémů různých velkostí, staří a materiálů (například z olivového dřeva přímo z Betléma). Exponáty pochází i z různých zemí. Je zde také stálá expozice z přelomu 18. a 19. století od místních autorů. Některé exponáty se stále renovují a tam zde můžete vidět i Betlémy, které ještě nejsou kompletní, ale i tak je na co koukat. Mě osobně velice zaujal jeden z mechanických betlémů a jeden skleněný, u kterého je dodnes záhadou jeho výroba.
Kromě betlému však muzeum nabízí i různé workshopy, programy pro školy a jarní a letní příměstské tábory. Programy jsou vždy koncipované pro různé věkové kategorie. Což může být tip na náplň školního výletu a příměstské tábory třeba i tipem na praxi pro některé studenty. Pokud byste se chtěli objednat mimo otevírací dobu, je možné tak učinit přes rezervační systém, který je na webových stránkách muzea, kde se dozvíte více i o časové náročnosti a ceně.
Literární exkurze katedry českého jazyka a literatury
Svůj příspěvek jsem se rozhodla věnovat akci, která je pravděpodobně tím nejlepším, co jsem během studia na FP TUL zažila. V květnu 2023 jsme se vydali na několikadenní literární exkurzi, která nás zavedla do okolí Náchodska. Už od prvního ročníku jsme od starších spolužáků slýchali, že literární exkurze je něco, co se prostě musí zažít. Tento výrok nalákal více než čtyřicet studentů KCL, kteří si vybojovali svá místa.
Už od začátku nám bylo jasné, že program bude náročný, ale tuze zajímavý. Za těch několik málo dní jsme zvládli navštívit například rodiště Karla Čapka, běhali po centru Náchoda a plnili bojovku spojenou se Škvoreckého Dannym Smiřickým, podívali jsme se také do Babiččina údolí nebo na Jiráskovy skály. To je jen malý výčet toho, co jsme zažili.Okolí Náchodska spojuje osudy několika významných literárních osobností – když tam vypustíte bandu češtinářů, nebudou se nudit ani chvilku... Díky exkurzi jsme měli možnost seznámit se napříč všemi ročníky, zasmát se u divadelních představení, která se hrála každý večer, a odpočinout si od sezení ve školních lavicích. Literární exkurze nám může sloužit jako ukázka perfektní terénní výuky, která by si zasloužila více místa i na nižších stupních vzdělávání.
Ze srdce děkujeme našim úžasným vyučujícím z KCL a všem, kteří se na akci podíleli.
Ostatním studentům naší katedry vřele doporučuji, aby se literární exkurze zúčastnili. Nebudete litovat!
Anastázie Vondrová, studentská tutorka katedry českého jazyka a literatury
Neformální setkání katedry historie jako prostor pro její nejlepší poznání
V dubnu roku 2022 jsme v rámci katedry historie absolvovali pod vedením paní doktorky Kateřiny Portmann historickou exkurzi do Brna. Na tomto výjezdu jsme byli přijati místní studentskou skupinou Masarykových historiků, kteří se na Historickém ústavu zdejší univerzity starají, aby jejich katedra žila i mimo výuku. Činí tak pořádáním přednášek, promítáním filmů, organizováním hospodských kvízů či katederních setkání.
Svojí činností nám poskytli obrovskou inspiraci. Vidina toho, že bychom mohli, přinejmenším na katedře historie, posunout studentský život na vyšší úroveň, se stala naší motivací se angažovat podobně. S popostrčením k realizaci naší vize nám hodně pomohla paní doktorka Portmann. Vše začalo založením katederního Instagramu a tvořením obsahu na sítě. Náš úmysl nicméně spočíval v tom uspořádat katederní sraz, na kterém se budou vzájemně poznávat nejen studující rozličných ročníků mezi sebou, ale zároveň i se svými vyučujícími. Neformální setkání mimo školní budovy přirozeně poskytuje diametrálně odlišnou atmosféru. A přesně tenhle typ kontaktu nám v našich očích do té doby scházel.
Jak zvládnout úspěšně první ročník na KAJ
Je zřejmé, že nástup na vysokou školu je šokem pro každého studenta, který si tím musel projít. Změny, například oproti středním školám či gymnáziím, jsou patrné na první pohled. Student má každý semestr (ze středních škol pololetí) nový rozvrh. Existuje něco jako zkouškové období, kdy je nutné se hlásit na termíny. Je důležité se vyznat v systémech kreditů a rozdílu mezi zápočtem, zkouškou a klasifikovaným zápočet a proč se třeba známkuje jen do stupně 3 a někde třeba vůbec. Když se do toho připočítají předměty, které musí student v prvním roce studia splnit, mluvíme už o receptu na zmatek a pocuchané nervy.
Tento článek poskytne studentům katedry anglického jazyka jakýsi manuál, jak úspěšně projít všemi zkouškami během prvního ročníku studia a úspěšně se adaptovat na vysokoškolské klima. Do jisté míry však lze říci, že jej bude možné aplikovat na více oborů, protože jsou obory s podobným programem a postupy, zejména katedry cizích jazyků.
Fejeton z katedry filosofie
Mnozí, mnohdy asi spíš „outsideři“ mimo katedru filosofie, se nejspíš alespoň jednou ptali, k čemu je ta filosofie vlastně dobrá. Koneckonců nejen ti zmínění „outsideři“, ale určitě i velká řada studentů na katedře filosofie. Jakou má tedy ta nudná a muzejní disciplína vlastně vůbec roli, jaký je její smysl, když my, kteří k ní máme blízký vztah, jsme přece jen taková „tlupa“ zamyšlených a někdy až příliš vážných individuí? A abych nevynechal tu nejfrekventovanější otázku: „A co že chcete s tou filosofií jako dělat? Jak se máte v plánu uživit?“ No, to nevím. Domnívám se ale, že to neví řada z nás, a to ani nemusí studovat filosofii. Abych ale nechodil kolem horké kaše… k čemu tedy je to… „profesionální myšlení“?
Za své studium na katedře filosofie jsem se toho o filosofii už dozvěděl poměrně dost (to každopádně posoudí komise u státnic). Těm z vás, které to všechno teprve čeká, věnuji menší shrnutí, a vlastně i těm z vás, kteří si nepochybně rádi zavzpomínají na někdy úsměvné a někdy zase méně úsměvné časy nad mnohdy krkolomnými spisy. Někteří se u zkoušky z religionistiky snad i vydali cestou studovaného předmětu, další dostali kokosem po kokosu v Tescu a váhali, zda cítí spíš heideggerovský strach nebo úzkost, a jiní se zase pokoušeli nesvobodně vyřešit problém naší svobodné vůle… Zkrátka jsme se kolem té filosofie rozprostřeli jako kolem aristotelského psa spadlého do kanálu… Starší kolegové asi vědí, mladší kolegové teprve poznají či čerstvě poznali.
Setkání s katedrou filosofie
Na FP TUL jsem 1. rokem studentskou tutorkou katedry filosofie, a tak mezi mé organizační povinnosti spadá i podílení se na uspořádání setkání naší katedry. Za zimní semestr v roce 2023 se konalo hned dvakrát, a to poprvé 25. října a podruhé 13. prosince.
První setkání představovalo akci pro přivítání studentů 1. ročníku a symbolicky se tak oslavil vstup do dalšího roku studia na TUL. Setkání se pořádalo v baru Garáž v Liberci a po dlouhé době se toto setkání uskutečnilo v hojnějším počtu a s připravenou aktivitou. Nachystali jsme jako tutoři kvíz, který se týkal studia na FP TUL i samotné katedry filosofie, takže se ve vědomostním kvízu objevovaly i ryze filosofické otázky. Studenti a pedagogové ho tak mohli v průběhu večera vyplnit a podle nejlepšího umístění jsme s kolegou Jakubem Růžičkou rozdávali při vyhlášení ceny. Večer tak přinesl popovídání si s pedagogy a spolužáky, začlenění prváků a stmelení kolektivu, ale i možnost zasoutěžit si o propagační předměty TUL nebo KFL.
Neplést balet s divadelní hrou
Ve svém příspěvku bych vám chtěla doporučit úžasnou scénu libereckého Divadla F. X. Šaldy, která nabízí bohatý program, takže si každý vybere představení, jež ho osloví. Já jsem si zvolila inscenaci Vánoční koleda – ztvárnění stejnojmenné povídky, kterou napsal anglický autor Charles Dickens. Vánoční příběh o napravení chamtivého a zlého člověka je ideální formou strávení předvánočního času. Při výběru divadelní hry jsem si ovšem pozorně nepřečetla popis a program, a tak jsem byla velice překvapena, na co se to vlastně dívám.
Předvánoční představení jsem očekávala s nadšením a jelikož se jednalo i o moji první návštěvu Divadla F. X. Šaldy, byla jsem nejprve ohromena interiérem a zařízením budovy. Nenápadný vstup je v kontrastu s krásnou a prostornou vstupní halou, uvnitř se vine několik schodišť a budova má více pater, než je na první pohled vidno. Milý personál mi se vším pomohl, a tak jsem se v divadelním bludišti neztratila a před začátkem jsem byla již pohodlně usazena.
Studentka vychovatelství na Celostátní vzájemné výměně zkušeností
Na FP TUL studuji Vychovatelství a protože jsem přesvědčena, že jak studující mého oboru, tak Pedagogických studií nebo i budoucí učitelky a učitelé ocení inspiraci pro svou budoucí praxi, ráda bych vám představila unikátní akci, na které jsem letos na podzim byla.
Ve dnech 10. až 12. listopadu 2023 jsem se s táborovým spolkem Vesmír Říčany zúčastnila Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ). Jedná se o unikátní akci, kde se setkávají stovky volnočasových pedagogů, táborových vedoucích a nadšených dobrovolníků, kteří se věnují volnočasové práci s dětmi, ať už se jedná o letní tábory nebo celoroční dětské oddíly. Tato událost se každý rok koná v jiném městě, pro rok 2023 bylo organizátorem město Pohořelice nacházející se nedaleko Brna. Akce byla oficiálně zahájena v pátek večer slavnostním ceremoniálem, kdy byl zapálen speciální táborák, který hořel po celý víkend díky skautským dobrovolníkům, kteří jej udržovali. V rámci jediného víkendu pak měli účastníci jedinečnou možnost absolvovat velké množství atraktivních programů od uměleckých workshopů, přes sportovní a herní programy až po přednáškové bloky zabývající se nejen výchovou svěřených dětí, ale také například právní legislativou nebo hospodářskou činností spolků.