Studentský blog

Jak se studuje a žije na naší fakultě? Požádali jsme studentské tutorky a tutory, aby o tom psali blog – přečtěte si jejich postřehy, příběhy a zajímavosti. Téma si vybírají sami a píší o tom, co podle nich stojí za zmínku.

Chcete do studentského blogu také přispívat? Text spolu s doprovodnými fotografiemi můžete poslat proděkance Zuzaně Pechové na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Setkání s katedrou filosofie

| Helena Mašková

Na FP TUL jsem 1. rokem studentskou tutorkou katedry filosofie, a tak mezi mé organizační povinnosti spadá i podílení se na uspořádání setkání naší katedry. Za zimní semestr v roce 2023 se konalo hned dvakrát, a to poprvé 25. října a podruhé 13. prosince.

První setkání představovalo akci pro přivítání studentů 1. ročníku a symbolicky se tak oslavil vstup do dalšího roku studia na TUL. Setkání se pořádalo v baru Garáž v Liberci a po dlouhé době se toto setkání uskutečnilo v hojnějším počtu a s připravenou aktivitou. Nachystali jsme jako tutoři kvíz, který se týkal studia na FP TUL i samotné katedry filosofie, takže se ve vědomostním kvízu objevovaly i ryze filosofické otázky. Studenti a pedagogové ho tak mohli v průběhu večera vyplnit a podle nejlepšího umístění jsme s kolegou Jakubem Růžičkou rozdávali při vyhlášení ceny. Večer tak přinesl popovídání si s pedagogy a spolužáky, začlenění prváků a stmelení kolektivu, ale i možnost zasoutěžit si o propagační předměty TUL nebo KFL.

Druhé setkání se pořádalo v baru 21 PKZ a neslo se v podobném duchu, ačkoliv se jednalo o akci s mnohem větším počtem zúčastněných. Tento předvánoční sraz pořádala katedra filosofie společně s katedrou historie. Kvízy se proto připravili dva, každý pro jednu katedru a výherci cen tak tvořili dvě skupiny – filosofy a historiky. Do kvízových otázek byly tentokrát začleněny i fotky z dětství různých pedagogů a šlo tak opět o ozvláštnění nejen kvízů, ale celkového srazu.

Obecně si celý tým, který připravuje tyto srazy společně s námi tutory dává opravdu záležet a tato dvě setkání se dle mého vydařila. Povedlo se nám i nalákat hodně studentů 1. ročníku, pro které je tato akce koneckonců nejpřínosnější. Mají možnost poznat své nové spolužáky i studenty vyšších ročníků a seznámit se s pedagogy i v jiném prostředí, než je to školní. Srazy KFL jsou tak příjemnou akcí, která má studentům ukázat, že si musí občas také odpočinout a v rámci školy je možné se i takto pobavit. V následujícím semestru se určitě uskuteční další setkání katedry filosofie, takže pokud někdo na tento typ akce dosud nezavítal, vřele ji mohu jako tutorka KFL doporučit.

Neplést balet s divadelní hrou

| Eva Rusínová

Ve svém příspěvku bych vám chtěla doporučit úžasnou scénu libereckého Divadla F. X. Šaldy, která nabízí bohatý program, takže si každý vybere představení, jež ho osloví. Já jsem si zvolila inscenaci Vánoční koleda – ztvárnění stejnojmenné povídky, kterou napsal anglický autor Charles Dickens. Vánoční příběh o napravení chamtivého a zlého člověka je ideální formou strávení předvánočního času. Při výběru divadelní hry jsem si ovšem pozorně nepřečetla popis a program, a tak jsem byla velice překvapena, na co se to vlastně dívám.

Předvánoční představení jsem očekávala s nadšením a jelikož se jednalo i o moji první návštěvu Divadla F. X. Šaldy, byla jsem nejprve ohromena interiérem a zařízením budovy. Nenápadný vstup je v kontrastu s krásnou a prostornou vstupní halou, uvnitř se vine několik schodišť a budova má více pater, než je na první pohled vidno. Milý personál mi se vším pomohl, a tak jsem se v divadelním bludišti neztratila a před začátkem jsem byla již pohodlně usazena.

Studentka vychovatelství na Celostátní vzájemné výměně zkušeností

| Anna Schäferová

Na FP TUL studuji Vychovatelství a protože jsem přesvědčena, že jak studující mého oboru, tak Pedagogických studií nebo i budoucí učitelky a učitelé ocení inspiraci pro svou budoucí praxi, ráda bych vám představila unikátní akci, na které jsem letos na podzim byla.

Ve dnech 10. až 12. listopadu 2023 jsem se s táborovým spolkem Vesmír Říčany zúčastnila Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ). Jedná se o unikátní akci, kde se setkávají stovky volnočasových pedagogů, táborových vedoucích a nadšených dobrovolníků, kteří se věnují volnočasové práci s dětmi, ať už se jedná o letní tábory nebo celoroční dětské oddíly. Tato událost se každý rok koná v jiném městě, pro rok 2023 bylo organizátorem město Pohořelice nacházející se nedaleko Brna. Akce byla oficiálně zahájena v pátek večer slavnostním ceremoniálem, kdy byl zapálen speciální táborák, který hořel po celý víkend díky skautským dobrovolníkům, kteří jej udržovali. V rámci jediného víkendu pak měli účastníci jedinečnou možnost absolvovat velké množství atraktivních programů od uměleckých workshopů, přes sportovní a herní programy až po přednáškové bloky zabývající se nejen výchovou svěřených dětí, ale také například právní legislativou nebo hospodářskou činností spolků.