Algokracie, etika a společnost

S novým semestrem se opět rozběhl předmět Matematické problémy nematematiků a my Vás zveme na jeho první přednášku, která je obsahově určena jak studentům, tak i široké veřejnosti. Pro zájemce je její projekce zajištěna ve středu 6. října 2021 od 17:30 hodin v posluchárně G312 (3. patro budovy G, Univerzitní nám. 1410/1), live stream poběží na YT kanále MPN. Přednáší Josef Holý ze Semantic Visions, s.r.o.

Pod hlavičkou digitální transformace firmy napříč průmyslovými odvětvími automatizují firemní procesy a nasazují strojové učení a další metody statistického zpracování dat do oblastí výzkumu, výroby a také kontaktu se zákazníkem. Algoritmy online sociálních sítí a dalších platforem pro sdílení a distribuci informací od základů mění architekturu veřejného informačního prostoru. Na základě behaviorálních dat v reálném čase personalizují na míru obsah pro miliardy uživatelů z celého světa a dá se proto hovořit o Algokracii, tedy o algoritmicky řízeném systému vlády nad informačním prostorem (a díky digitální transformaci jednotlivých oblastí lidské činnosti nejen nad ním). Jak tyto algoritmy fungují? Kdo je vytváří a proč? Jaká jsou pravidla? Jaké jsou dopady na společnost? A je současný stav udržitelný?

YT kanál
Web semináře na ČVUT