Současné výzvy strojového učení a umělé inteligence

Chcete se zlepšit v učení? Pak Vás hned v prvním týdnu letního semestru srdečně zveme na přednášku Ing. Tomáše Mikolova, Ph.D., který zájemcům přiblíží téma Současné výzvy strojového učení a umělé inteligence. Přednáška proběhne formou živého streamu ve středu 26. 2. 2020 od 17.30 hodin v posluchárně G312 (Univerzitní nám. 1410/1) v rámci semináře Matematické problémy nematematiků. Ačkoli zájem o umělou inteligenci v posledních letech rychle narůstá, povědomí o tom, jak vlastně nejlepší AI systémy současnosti fungují, je už horší.

Často se zaměňuje (strojové) učení s memorováním, což má za důsledek nerealistická očekávání ohledně schopností současných učících se algoritmů. Na přednášce bude vysvětlen pojem generalizace, který je pro úspěšné naučení se zásadní. Dále si představíme několik základních problémů v oboru AI: problém učení se komplexních závislostí z dat, problém průběžného doučování modelu a téma sebezlepšujících se systémů, které se vztahuje k problému vytvoření umělého života.

Přednášející vystudoval informatiku na VUT a dnes patří k celosvětově nejcitovanějším vědcům v oboru strojového učení a zpracování přirozeného jazyka. Je autorem modelu word2vec. Jako člen Google Brain byl na počátku spolupráce s týmem Google Translate na využití neuronových sítí pro strojový překlad. Jako člen Facebook AI Research vedl vývoj projektu fastText. Od letoška bude vést vlastní výzkumnou skupinu na CIIRC ČVUT.

pozvánka

MPN pic logo small