Skip to main content

Debata Svoboda a odpovědnost slova

| Aktuality

Jsme dnes svědky nové interpretace, nebo dezinterpretace historického pojetí svobody slova? Podle Tomáše Koblížka jakýkoli absolutistický postoj na neomezenou svobodu projevu v aktuálních debatách ve skutečnosti vůbec nezapadá do tradice debat o svobodě slova, jde spíše o určitou pseudopozici.

Podle Lindy Sokačové absolutní svoboda slova jedné skupiny může mít za následek absolutní nemožnost jiné skupiny žít svobodně – nebo vůbec žít – svůj život. Adam Růžička naproti tomu zdůrazňuje, že jsme spíše svědky paniky elit, které nemají důvěru v postupný proces veřejného diskutování, ale naopak tendenci vidět veřejnost v tom nejhorším světle a snahu informace jim předem filtrovat.

Debata s Martinem Brabcem (Katedra filosofie TUL, Filosofický ústav AV ČR), Terezou Cajthamlovou (Multikulturní centrum Praha) a Matějem Metelcem (čtrnáctideník A2) k tematice pátého čísla revue Academix Svoboda slova.

Je nutné z důvodu možného způsobení újmy jiným lidem, třeba nenávistnými projevy, svobodu slova nějak regulovat? Nebo bychom tím omezili jedno ze základních lidských práv a svobod a existuje i jiné řešení?

Kdy: čtvrtek 13. 4. 2023 od 18:00

Kde: Krajská vědecká knihovna v Liberci

Vstupné: zdarma

Akci spolupořádá: revue Academix (Technická univerzita v Liberci) a  Krajská vědecká knihovna v Liberci

Moderátor: Antonín Handl

Hosté: Martin Brabec je vědecký pracovník Oddělení politické filozofie a studia globalizace Filozofického ústavu Akademie věd ČR v Praze a přednáší politickou filozofii na Technické univerzitě v Liberci. Zabývá se sociální a politickou filozofií, jeho výzkumné zájmy se týkají teorií sociální spravedlnosti – morálními limity trhu, nepodmíněného základního příjmu a vztahu mezi kapitalismem, demokracií a liberalismem. Mezi jeho nejnovější práce patří spoluautorství knihy Basic Income in the World (Základní příjem ve světě, spolu s M. Hrubcem a M. Minářovou, Epocha 2022).

Tereza Cajthamlová vystudovala žurnalistiku a sociální práci na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Působila jako novinová redaktorka, sociální pracovnice pomáhající obětem předsudečného násilí nebo metodička vzdělávacích programů zaměřených na témata spojená s demokracií, participací, mediální výchovou nebo prevencí předsudků a stereotypů.

Matěj Metelec je esejista, publicista a redaktor kulturního čtrnáctideníku A2. Publikoval desítky textů různých žánrů v mnoha periodikách. Věnuje se dějinám demokracie, emancipačních hnutí nebo českému politickému myšlení. Je spolueditorem souboru esejů Post (2020) a editorem souboru textů Petra Uhla Za svobodu je třeba neustále bojovat (2021). Je rovněž spoluautorem divadelní adaptace knihy Hannah Arendtové Eichmann v Jeruzalémě  (s Kristýnou Břečkovou a Jiřím Honzírkem) a působí jako dramaturg debat v brněnském HaDivadle.