IDEATHON 2022

| Aktuality
Prostřednictvím účasti v IDEATHONU máte jedinečnou šanci zapojit se do řešení problémů našeho regionu. Že nevíte, co to  ideathon je? Je to 24hodinový souboj nápadů, které se snaží vyřešit některé z enviromentálních problémů regionu. Zadavateli výzev jsou veřejné instituce (Magistrát města Liberec, Liberecký kraj a tentokrát i naše TUL), které představují reálné problémy, jež budou mít studenti za úkol rozpracovat.

Hledáme proto šikovné studenty, kteří se nebojí spolupracovat v mezioborovém týmu 2-5 lidí (podmínka alespoň 2 fakult v týmu). Akce je postavena na hackathonovém formátu, v našem případě jde o nejlepší nápad, nikoliv IT aplikaci, proto IDEAthon v názvu.

Kdy a kde se akce uskuteční?
21. - 22. 4. 2022 v Libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.Ink.

O co se soutěží?
Pro studenty univerzity jsou připraveny zajímavé prizemoney. Tým s nejlepším nápadem vyhrává 45 000,- Kč, porota dále uděluje ceny za inovativní nápady ve výši 15 000 - 30 000,- Kč dalším soutěžícím.

Jak se přihlásit?
Skrze registrační formulář https://bit.ly/ideathon-registrace.
POZOR, přihlášky jsou otevřeny do velikonoční neděle 17. 4. 2022!!

Jaké výzvy na týmy letos čekají?
1. Přechod na alternativní zdroje energie v budovách Libereckého kraje.
Soutěžní týmy dostanou za úkol najít energetický mix pro soustavu budov. Žádoucím výstupem je inovativní mix zahrnující nově instalované alternativní zdroje energie blížící se co nejvíce produkci nulových emisí. Zadání ohraničí zadavatel pevně daným rozpočtem. Soutěžící dostanou data o aktuálním energetickém mixu budov (spotřeby energií), geografická data (rozmístění budov v regionu) a klimatická data pro jednotlivé lokality budov (nezbytná pro výpočet výtěžnosti jednotlivých alternativních zdrojů).

2. Snižování dopravní zátěže v lokalitě Liberecko-jablonecké aglomerace
Soutěžní týmy dostanou za úkol vypracovat soubor opatření – dopravní koncept, který zvýší atraktivitu městské hromadné dopravy v aglomeraci spravované zadavatelem a zvýší její konkurenceschopnost oproti individuální dopravě. Soutěžící dostanou souhrnné balíky dat o dopravě v lokalitě (vytíženost dopravních spojů, jejich nákladovost, vytíženost parkovišť), dále pak data o koncentraci obyvatel a hustotě obydlenosti v dané lokalitě (pro zjištění potenciálu hromadné dopravy).

3. Energetické úspory v budovách Technické univerzity v Liberci
Soutěžní týmy dostanou za úkol vypracovat soubor opatření – logistický model, který upraví způsob využívání budov zadavatel (provoz v budovách) tak, aby došlo k co největším úsporám energií. Tento úkol nepředpokládá investici do nových zdrojů energie (energetický mix je pevný). Týmy dostanou detailní data o spotřebě energií v jednotlivých budovách zadavatele vč. dat o spotřebě v jednotlivých místnostech v  ávislosti na způsobu využití (náročnost jednotlivých způsobů využití např. v závislosti na počtu osob v místnosti, velikosti místnosti, počtu světel, denní době...). Dále dostanou aktuálně platný ceník energií (pro zadavatele) a energetické analýzy jednotlivých budov.

4. Otevřená data Libereckého kraje
Soutěžní týmy dostanou za úkol vypracovat technologické řešení (např. draft aplikace) na základě otevřených dat Libereckého kraje týkajících se různých segmentů veřejného života v regionu (např. doprava, cestovní ruch...). Žádoucím výstupem je takové řešení, které dosáhne výrazné úspory v environmentální oblasti regionu.

Vše důležité je k nalezení na webových stránkách ideathonu: https://1012plus.cz/cs/projekt/liberec-ideathon.
Neváhejte, vytvořte tým a zapojte se.