Bioinženýrství
Navazující magisterský studijní program je navržen v souladu s definicí bioinženýrství, které je obecně inženýrskou disciplínou založenou na znalostech přírodovědných disciplín. Studijní program vzdělává studenty ke schopnosti řešit bioinženýrské problémy technologie výroby, vývoje a testování nových bio-materiálů, které jsou navrhovány a vyráběny za účelem interakce s biologickými systémy.
Cílem studia je hluboké porozumění dané odborné problematice, které studentů v praxi umožní kritické zhodnocení předávaných znalostí a dovedností včetně etických souvislostí moderních bioinženýrských postupů. V průběhu studia nabízíme možnosti spolupráce se zahraničními institucemi. Studovat budete v příjemném a moderně vybaveném prostředí Technické univerzity v Liberci. Kromě studia budete mít řadu příležitostí zapojit se do dění nejen na oddělení Bioinženýrství katedry chemie FP TUL. Jsme pracovištěm, které získalo v době korona-krize celostátní proslulost v oblasti vývoje, testování a výroby nefarmaceutických ochranných prostředků pro ochranu dýchacích cest proti respiračním onemocněním.
Jste-li studentka/student s duší inženýra, výzkumníka nebo vědce, který má ráda nová poznání, přidejte se k nám!
Chcete být inženýrem, který se vyzná v přírodních vědách?
Chcete navrhovat postupy přípravy biologických a nanovlákenných materiálů a testovat je pro lékařské a biologické aplikace?
Zajímá Vás fyzikální podstata principů výroby těchto materiálů?
Chcete studovat vlastnosti makromolekul tvořících základ života?
Chcete pracovat v laboratoři tkáňového inženýrství?
-
Typ studia:Navazující
-
Forma:Prezenční
-
Platnost od:2020
-
Standardní doba studia:2 roky
-
Maximální doba studia:5 let
-
Vyučovací jazyk:Čeština
-
Limit kreditů:120
Průvodci studiem
prof. RNDr. David Lukáš CSc.
Co se naučíte?
Pod záštitou semknutého kolektivu pedagogů a zároveň pro věc zapálených výzkumníků Vás naučíme, jak navrhnout, vyrobit a testovat biomateriály a jak se na jejich vývoji a aplikaci dívat se zasvěceným, ale kritickým nadhledem v souladu s etickými principy. Studiem získáte hodnotné přírodovědecké a odborné technické vzdělání a zároveň laboratorní dovednosti a zkušenosti pro laboratorní práci ve firmách či akademických, vědeckých a výzkumných institucích zaměřených na materiálový výzkum a vývoj spojený s aplikací v medicíně. Budete také moci pokračovat v navazujícím doktorském studiu a plně se zapojit do vědecko-výzkumných projektů a dalších aktivit oddělení Bioinženýrství na katedře chemie FP TUL. V neposlední řadě proniknete do tajů moderních technologií a laboratorních testů. V rámci laboratorních cvičení se například stanete odborníky v oblasti tkáňového inženýrství. Součástí studia jsou i pokročilé moderní techniky tvorby nanomateriálů a molekulární biologie včetně izolace DNA a její analýzy pomocí PCR, nebo izolace specifických proteinů.
Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.
Jak a kde se uplatníte?
Absolventi navazujícího magisterského studijního programu bioinženýrství se uplatní jako výrobní a provozní inženýři a technologové, pracovníci kontrolních laboratoří a zkušeben ve zdravotnickém, farmaceutickém průmyslu. Zejména se uplatní ve výzkumných a akademických pracovištích zabývající se vývojem biomateriálů a materiálů pro zdravotnické prostředky a to na úrovni samostatných vědeckých nebo výzkumných pracovníků nebo na pozicích středního a vyššího managementu. Jsou zejména dobře připraveni na uplatnění v oblastech materiálového výzkum a řízení moderních provozních technologií v různých odvětvích průmyslu se vztahem k biologickým materiálům a materiálům určených pro lékařské aplikace. Široké uplatnění absolventů je i ve státních zdravotnických úřadech (např. Státní ústav pro kontrolu léčiv). Možnosti uplatnění se v žádném případě neomezují jen na Českou republiku nebo Evropu.
Další příklady uplatnění absolventů navazujícího studijního programu Bioinženýrství v zemích unie https://jobs.sciencecareers.org/jobs/bioengineering/europe/.
Předpokládáme, že absolventi budou také pokračovat ve studiu doktorských studijních programů na TUL nebo v širokém spektru doktorských studijních programů v aplikované fyzice, chemii, biologii a materiálovém inženýrství na domácích i zahraničních univerzitách.
Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu.
Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026
Přijímací zkouška: ano
Termín podání přihlášek : do 31. 3. 2025
Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.
Forma přijímací zkoušky: písemný test z odborných znalostí vztahujících se k požadovanému studijnímu oboru
Podmínky pro prominutí přijímací zkoušky:
Bez přijímací zkoušky budou přijímáni uchazeči, kteří budou splňovat za celé Bc. studium programu Bioinženýrství nebo příbuzného studijního programu podmínku váženého studijní průměru (podle Studijního a zkušebního řádu TUL) do 2,0 včetně.
Uchazeč jako doklad zasílá elektronicky dodatek k diplomu v podobě prosté kopie do 31. 5. 2025 na studijní oddělení FP TUL, případně potvrzení VŠ o absolvovaných předmětech, nemá-li uchazeč dodatek diplomu k dispozici, s výjimkou absolventů Bc. programů FP TUL, u nichž si fakulta prospěch ověří sama.