Dva projekty z FP TUL uspěly v soutěži GAČR
Grantová agentura České republiky (GAČR) od ledna 2025 podporuje 474 výzkumných projektů a nás velice těší, že v této prestižní a náročné soutěži uspěly také dva projekty z naší fakulty. Jedním z nich je společný projekt naší katedry pedagogiky a psychologie (KPP) a katedry primární a preprimární pedagogiky (KPV) vedený profesorem Kasperem, druhým pak projekt katedry geografie (KGE) vedený docentem Böhmem. Gratulujeme!
KPP a KPV: Za nový model pedagogické vědy – totalita, ideologie a politická instrumentalizace v pedagogice v období komunismu
„Širší, ale i vzdělávací diskuse se v České republice stále vyrovnává s ‚dědictvím' komunistické totality, která proměnila mentalitu a každodennost české společnosti, vědy, školy a vzdělávání. Mnohdy za tím stojí i nedostatečná kritická reflexe tohoto období,“ sděluje Tomáš Kasper z katedry pedagogiky a psychologie. Projekt základního výzkumu GAČR Za nový model pedagogické vědy – totalita, ideologie a politická instrumentalizace v pedagogice v období komunismu bude v letech 2025-2027 analyzovat utváření pedagogického vědění a proměnu pedagogické vědy v letech 1948-1968. Projekt bude řešit tým z katedry pedagogiky a psychologie a katedry primární a preprimární pedagogiky.
Řešitelský tým slibuje širší odborné veřejnosti odpovědi na otázky ideologizace, sovětizace, politické instrumentalizace a snahy o udržení vědecké autonomie pedagogiky pod totalitní kontrolou moci. Náročné téma by mělo pomoci i mladé generaci budoucích učitelů vhlédnout, jak politicko-společenské okolnosti formují naše pedagogické myšlení a jednání v době nesvobody a jak se stal „zápas“ o svobodu myšlení a bádání v totalitních společnostech těžkým úkolem odborné pedagogické každodennosti.
KGE: Analýza odolnosti třístranných pohraničí v období polykrize
V rámci tříletého projektu bude tým KGE vedený doc. Böhmem analyzovat dopady vnějších šoků a re- borderingu (návrat fyzických hranic do Evropy) na přeshraniční integraci a odolnost přeshraniční spolupráce ve třech různých třístraných přeshraničních regionech ČR. Uzavření hranic, způsobené pandemií, sice na jedné straně omezilo přeshraniční interakcece, ale na té druhé upozornilo na vysoký počet lidí, kteří mají některé prvky svého sociálního života na více než jedné straně státních hranic: mluvíme především, nikoliv však výlučně, o pendlerech. To naznačuje, že přeshraniční spolupráce (CBC) a přeshraniční integrace (CBI) alespoň v části českého pohraničí eliminovaly bariérový efekt způsobený státní hranicí. Proto se budeme zabývat dopady vnějších šoků na odolnost přeshraniční spolupráce na česko-polsko-německé, česko-polsko-slovenské a česko-německo-rakouské hranici.