Skip to main content

Rozhovor s absolventem Martinem Maškem

| Naši absolventi

O Vánocích 2024 objevil absolvent našeho bakalářského studijního programu Aplikovaná geografie (a brzy také absolvent navazujícího magisterského programu), astronom Martin Mašek, novou kometu, která dnes nese jeho jméno. Unikátní objev učinil překvapivě na dálku ze svého domova v Liberci, odkud ovládal dalekohled umístěný v argentinské observatoři Pierra Augera.

Martin dnes pracuje jako operátor robotických dalekohledů ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR a věnuje se prohlížení pásu oblohy nepříliš vysoko nad západním obzorem v oblasti, kde nehledají velké observatoře. Kometa, jíž nasnímal v noci z 24. na 25. prosince 2024, je prvním českým objevem komety, kterou pozorovatel objevil vzdáleným přístupem, aniž by byl fyzicky přítomen v observatoři, a zároveň je prvním českým objevem na jižní polokouli.

Během studia na FP TUL jste možná překvapivě kombinoval geografii a astronomii. Jak vás to napadlo?
Astronomie mě fascinovala už od dětství. Vzhledem k tomu, že matematika nebyla mou nejsilnější stránkou, rozhodl jsem se místo astrofyziky studovat geografii, která mi umožnila propojit mé zájmy jiným způsobem.

Čím konkrétně jste se při studiu u nás zabýval? Pokračujete nějak v tomto zaměření?
Před osmi lety jsem na katedře geografie absolvoval bakalářský obor Aplikovaná geografie. Když se později otevřel navazující magisterský program Aplikovaná geografie a regionální rozvoj, rozhodl jsem se v tomto směru pokračovat. Geografie je úžasná v tom, že umožňuje zkoumat prakticky jakékoli prostorové jevy. S astronomií ji lze propojit například při mapování světelného znečištění, kterému se aktivně věnuji.

Připravila vás FP TUL na další studium a kariéru ve vědě?
Rozhodně ano. Ve vědě je klíčové umět pracovat s daty, analyzovat je, hledat správné zdroje a používat kritické myšlení. Studium na FP TUL mi v tomto směru dalo pevné základy, které využívám.