Informatika se zaměřením na vzdělávání

Kód studijního programu:
    B0114A300065
  • Typ studia:
    Bakalářský
  • Forma:
    Kombinovaná, Prezenční
  • Platnost od:
  • Standardní doba studia:
    3 roky
  • Maximální doba studia:
    7 let
  • Vyučovací jazyk:
    Čeština
  • Limit kreditů:

Průvodce studiem

Mgr. Jan Berki, Ph.D.

KGD

Konzultační hodiny:
po dohodě

„Studentům oborů směřujících k učitelství informatiky mohu pomoci s výběrem témat pro BP/DP, zajištěním vedoucího práce, poradit ve věcech rozvrhů a výběru předmětů, vyslechnout (především studijní) starosti a nasměrovat k jejich řešení či zajistit pomoc, je-li to v našich silách.“

Cíl studia

Studijní program Informatika se zaměřením na vzdělávání je koncipován jak k získání základních pedagogických, psychologických a pedagogicko-praktických znalostí a dovedností, tak k získání základních odborných kompetencí v oboru informatika. Z hlediska oboru informatika je cílem tříletého studia připravit kvalifikované, vysokoškolsky vzdělané odborníky pro návrh a aplikaci běžných informačních a komunikačních technologií do vzdělávání především v rámci školního prostředí. Studující získají jednak znalosti a dovednosti v problematice v oblasti computer science, jednak první zkušenosti z oblasti didaktické transformace vybraných odborných témat. Celkovým cílem bakalářského studia je vytvořit u studentů pevné základy v oblasti oborové přípravy a v oblasti učitelství především pro vstup do navazujícího magisterského studia učitelství. Praktické zaměření k výchovným problémům otevírá absolventovi i uplatnění v oblasti odborné asistentské činnosti na ZŠ.

Profil absolventa

Absolvent bakalářského studia informatiky se zaměřením na vzdělávání bezpečně ovládá ICT na uživatelské úrovni především oblasti multimédií, které umí využívat jak pro svou potřebu, tak jako edukační prostředek. Rozumí fungování hardwaru a operačních systémů. Je schopen vytvořit program v jazyce Python, jednoduchou databázi a statické webové stránky. Má matematický základ potřebný pro aplikaci v informatických oborech. Sleduje aktuální vývoj v technologiích. Vybraná témata vhodně didakticky transformuje pro žáky na základní škole a má přehled o informatickém kurikulu u nás i v zahraničí. Je připraven na další studium v rámci navazujících studijních programů.

Uplatnění absolventa

Absolvent studijního programu Informatika se zaměřením na vzdělávání může pokračovat v navazujícím magisterském programu zaměřeném na učitelství informatiky. Může své znalosti také uplatnit jako lektor či firmách zaměřených na IT.

Přijímací řízení pro akademický rok 2024/2025

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek  : do 30. 4. 2024

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Obsah a forma přijímací zkoušky: písemný test obecných studijních předpokladů

Vypsané kombinace pro akademický rok 2024/2025

Uchazeč vybírá hlavní (maior) studijní program a k němu do kombinace jeden další přidružený (minor) program. Hlavní (maior) programy lze kombinovat jen s programy uvedenými v tabulkách níže; vypisované kombinace jsou uváděny zvlášť pro studijní programy v prezenční a zvlášť v kombinované formě studia.

Prezenční forma studia
MAIOR MINOR
informatika anglický jazyk
informatika matematika
nformatika zeměpis
matematika informatika
zeměpis infromatika
Kombinovaná forma studia
MAIOR MINOR
informatika anglický jazyk
informatika matematika
informatika fyzika
anglický jazyk informatika
fyzika informatika
matematika informatika

Navazující studijní program na FP

Jak probíhá kombinované studium?

Po obsahové stránce se studijní plán pro kombinovanou formu studia neliší, ale jen třetina rozsahu výuky probíhá prezenční formou. Výrazněji je tak náročná časová náročnost distanční části studia – např. studium podkladů či doporučené literatury, samostatná či skupinová tvorba, plnění průběžných či závěrečných úkolů.
Pro koho je KS vašeho SP vhodné?
Především je studium vhodné pro ty, kteří výstupy z jednotlivých předmětů ihned nebo v blízké době prakticky uplatní. Přirozeně se předpokládá zájem o danou problematiku.
Jak a kdy probíhá výuka?
Prezenční část výuky je situována na páteční odpoledne a soboty. Konkrétní rozvrh je v IS STAG a množství rozvrhových akcí je dáno kombinací oborů.