Skip to main content

Zeměpis se zaměřením na vzdělávání

Kvalifikovaně Vás připravíme pro vykonávání učitelského povolání na 2. stupni ZŠ a v nižších ročnících víceletých gymnázií. Studium je realizováno v kombinaci s druhým vědním oborem, je tedy vhodné i pro Vás, kteří se nechtějí specializovat pouze v jediném oboru, nebo chtějí ve svém budoucím povolání využívat znalostí obou specializací.

Chceš správně porozumět přírodě a interpretovat život kolem sebe?

Chceš se vzdělávat a zároveň být na čerstvém vzduchu?

Chceš si udělat vlastní mapu?

Učitelství oblíbeného předmětu, jakým Zeměpis bezpochyby je, Vás naučíme nejen teoreticky, ale také s motivací udělat Zeměpis ještě oblíbenější přes geografické dovednosti a hry. Obsah a metody naší výuky Vás taky připraví na aplikace geografie v životě i chytrém telefonu. Pro komunální politiku získáte lepší přehled jako jiní odborníci a odborné nástroje, jak řídit obec nebo město. V neposlední řadě Vám vytvoříme podmínky pro poznávání sousedních i vzdálených krajin jako cestovatelé, dobrovolníci nebo stážisté.

 doc. RNDr. Branislav Nižnanský, CSc., garant studijního programu

    Typ studia:
    Bakalářský
  • Forma:
    Kombinovaná, Prezenční
  • Standardní doba studia:
    3 roky
  • Maximální doba studia:
    7 let
  • Vyučovací jazyk:
    Čeština

Průvodce studiem

Mgr. Klára Severýnová Popková, Ph.D.

KGE

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Konzultační hodiny:
dle dohody předem emailem

„Tutor z latiny znamená "poručník", poradce, průvodce studentů během jeho studia - může pomoci při potížích s výukou, studiem, předměty, rozvrhem ale i v komunikaci s vyučujícími - na všechno, co potřebujete vědět, se vám budu snažit odpovědět, pokud to bude v mých možnostech.“

 

Jak probíhá kombinované studium?

Výuka v kombinované formě studia probíhá v průběhu semestrů zpravidla v pátek během celého dne a v sobotu během celého dne dle stanoveného rozvrhu FP TUL.
Studijní plán pro kombinované studium je obsahově stejný jako pro studium prezenční. Liší se jen forma výuky, kdy u studentů kombinovaného studia tvoří větší část jejich aktivit samostudium a menší prezenční výuka. Úspěšnému samostudiu napomáhají e-learning, elektronické zdroje a konzultace s vyučujícími. 
Pro koho je tato výuka vhodná? 
Studium je vhodné pro všechny zájemce o komplexní a zajímavý obor zeměpisu. Na bakalářské úrovni je studium zaměřeno zejména na pochopení geografických procesů kolem nás a přesah do vzdělávání není oproti navazujícímu magisterskému studiu zásadní. Studium je realizováno v kombinaci s druhým vědním oborem, což je vhodné pro ty, kteří se nechtějí příliš specializovat. 
Jak a kdy probíhá výuka? 
Výuka probíhá standardně v blocích, a to v pátek od 8:50 do 19:35 a v sobotu od 8:50 do 19:35 v budovách P či G. Výjimkou jsou předměty terénní výuky, kdy studenti stráví jeden den v terénu. Podle počtu předmětů v daném ročníku probíhá výuka přibližně 10 až 14 víkendů za semestr.

Co se naučíte?

Pochopíte základní geografické procesy (jak přírodní tak sociální) a naučíte se číst, analyzovat i vytvářet různé mapy. Během terénních cvičení se seznámíte s prací v přírodě i městském prostředí a pochopíte geografické zákonitosti přímo v reálném životě.

Pokud se rozhodnete pro Aplikovanou geografii, vyzkoušíte si navíc i různé praktické úlohy přímo v praxi a naučíte se aplikovat geografický pohled na řešení aktuálních problémů. Zvládnete i práci s GIS či územními plány na vysoké úrovni. Pokud si vyberete učitelskou kombinaci, naučíte se vysvětlit geografické jevy i zákonitosti způsobem vhodným pro žáky základních a středních škol.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Studovat na katedře geografie není jen sezení na přednáškách, ale je také obohaceno o zajímavé výpravy do terénu. Všichni vyučující jsou profesionálové v oboru a mohou nabídnout informace nejen načtené z knih, ale i ze své zajímavé praxe. Navíc celá katedra tvoří přátelský kolektiv lidí, díky kterému jde studium mnohem lépe a bez zbytečného stresu.

Šárka Kalvová, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Pokud absolvujete učitelské studium, budete samozřejmě nejčastěji pedagogy na základních a středních školách. Můžete ale také pracovat v sektoru mimoškolního vzdělávání, a to v různých neziskových organizacích, či státních institucích (muzea apod.). Nebo se můžete uplatnit jako profesionální geografové, kdy využíváte znalosti dvou vědních oborů ke své specializaci v praxi.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Vypsané kombinace pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Uchazeč vybírá hlavní (maior) studijní program a k němu do kombinace jeden další přidružený (minor) program.
Hlavní (maior) programy lze kombinovat jen s programy uvedenými v tabulkách níže; vypisované kombinace jsou uváděny zvlášť pro studijní programy v prezenční a zvlášť v kombinované formě studia.

Prezenční forma studia - 2. kolo
MAIOR MINOR
informatika zeměpis
matematika zeměpis
tělesná výchova zeměpis
Kombinovaná forma studia - 2. kolo
MAIOR MINOR
matematika zeměpis
přírodopis zeměpis

Navazující studijní program na FP