tel.: +420 48 535 3445 email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Oborová rada
doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.(předseda) – TUL
prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc. – TUL
prof. RNDr. Libor Kvítek, CSc. – UPOL
prof. RNDr. David Lukáš, CSc. – TUL
RNDr. Pavel Rössner, Ph.D. – AV ČR
RNDr. Alena Ševců, Ph.D. – TUL
doc. Ing. Kamil Záruba, Ph.D. – VŠCHT
Studijní povinnosti
Student je povinen v rámci doktorského studia absolvovat alespoňčtyři předměty, přičemž tyto předměty musí obsahovat obě oblasti vzdělávání (Chemie – OV 13 a Strojírenství, technologie a materiály – OV 27):
jedenpředmět ze skupiny předmětůteoretického základu
jedenpředmět ze skupiny předmětůprofilového základu
jedendalší předmět, kterým si student rozšiřuje znalostisouvisející s tématem disertační práce(může být ze skupiny teoretického základu, profilového základu nebo i z jiných předmětů dalších DSP na TUL či jiné VŠ)
předmětAkademický anglický jazyk– studenti si v něm osvojí a prohloubí techniky čtení odborných článků v anglickém jazyce, zdokonalí se ve svých prezentačních dovednostech a rozšíří svoje kompetence v oblasti sestavování akademických článků
Nukleární magnetická rezonance pro charakterizaci nano a mikromateriálů - Ing. Libor Kobera, Ph.D. - OV 13
Příprava a uplatnění hybridních nano a mikromateriálů – doc. Mgr. Veronika Máková, Ph.D. - OV 13
Příprava nano a mikrovlákenných struktur - doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D. - OV 27
Statistika a analýza dat - prof. RNDr. Jan Picek, CSc.
Toxikologie nano a mikročástic - RNDr. Alena Ševců, Ph.D. - OV 13 a OV 27
Výběr předmětů předkládaného návrhu DSP vychází z mezioborového charakteru studijního programu. Skladbu předepsaných předmětů definuje ISP, který se sestavuje ad-hoc pro každého studenta, a musí tvořit souvislý koncept studia pro řešení navrženého tématu disertační práce a takto je i hodnocen oborovou radou při schvalování.
Požadavky na tvůrčí činnost
Tvůrčí činnost tvoří stěžejní část studia a je zaměřena na oblast, která je vymezena tématem disertační práce. Součástí tvůrčí činnosti je publikování výsledků na vědeckých konferencích, ve vědeckých článcích či jiných výstupech definovaných Metodikou M17+. Povinností studenta je:
v době podání přihláškyke státní doktorské zkoušce(SDZ) být(spolu)autorem minimálně jednoho publikačního výsledkus vlastním výrazným autorským podílem
v době podání žádosti o obhajobu disertační práce být(spolu)autorem minimálně dvou článkův časopisech evidovaných ve WoS, z nichž u minimálnějednoho být prvním autorem
v průběhu studia prezentovat výsledky své tvůrčí činnosti na alespoňjedné mezinárodní konferenci
Požadavky na absolvování stáží
Součástí splnění studijních povinností je v rámci standardní doby studia absolvování odborné stáže v délce minimálně šesti měsíců, přičemž je stáž možné rozložit na dva kratší pobyty s celkovou délkou alespoň šest měsíců. Tuto stáž je povinné absolvovat v zahraničí na univerzitních, vědecko-výzkumných nebo průmyslových pracovištích. Na základě žádosti studenta může OR v odůvodněných případech (péče o dítě, závažná dlouhodobá nemoc atp.) povolit jinou formu přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci. Cíl stáže a místo jsou součástí ISP, případně je stáž upřesněna v průběhu studia. Po absolvování stáže předá student na studijní oddělení vyplnění Evidenční list zahraniční stáže spolu s potvrzením o absolvování stáže z přijímací instituce.
Další povinnosti
Další studijní povinností studentů DSP je účast na semináři DSP, kde nejméně 1x za rok prezentují výsledky své tvůrčí činnosti (včetně těch dosažených na zahraniční stáži). Seminář probíhá v anglickém jazyce.
Individuální studijní plán
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů jsou v souladu s platnou legislativou – s § 47 zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách (ZVŠ) a odpovídajícími ustanoveními Studijního a zkušebního řádu TUL. V souladu s těmito dokumenty probíhá studium v DSP podle individuálního studijního plánu (ISP) pod vedením školitele, případně i konzultanta, které pro daného studenta po projednání v oborové radě (OR) jmenuje a odvolává děkan. Standardní doba studia je 4 roky. ISP stanoví předměty a jejich časovou a obsahovou posloupnost, vymezí téma vědeckého bádání nebo tvůrčí činnosti v oblasti výzkumu, vývoje, přičemž rámcové vymezení tématu tvoří základ disertační práce. Dále ISP stanoví povinnost absolvování zahraniční stáže. ISP sestavuje školitel po dohodě se studentem, a to zpravidla do jednoho měsíce od zápisu do studia. Školitel předkládá ISP ke schválení OR. Za každý kalendářní rok hodnotí školitel doktoranda v Hodnocení studenta doktorského studijního programu za příslušný kalendářní rok. Termín odevzdání ročního hodnocení je nejpozději do 15.12. daného roku na studijní oddělení FP.
Požadavky na státní doktorskou zkoušku
Státní doktorská zkouška se skládá z obhajoby tezí disertační prácea z ověření hlubších znalostí z obou oblastí vzdělávání (Chemie a Strojírenství, technologie a materiály) a to vše v kontextu zaměření disertační práce. Teze ve formě dohodnuté se školitelem obsahují zejména shrnutí a zhodnocení poznatků ve studované oblasti, seznam souvisejících vlastních prací a strukturovaný profesní životopis studenta DSP (doporučený rozsah je maximálně 10 stran).
Státní doktorská zkouška (SDZ)
Přihlášku k SDZ podá student na studijní oddělení (SO) po vykonání všech zkoušek dle Individuálního studijního plánu. Přihlášku předkládá včetně stanoviska školitele na předepsaném formuláři včetně dalších náležitostí dle vzoru. Státní doktorská zkouška v doktorském studijním programu se řídí příslušnými ustanoveními Zákona 111/98 Sb. a Studijního a zkušebního řádu Technické univerzity v Liberci.
Pokyny k přípravě Státní doktorské zkoušky
Student vyplní formulář "Přihláška k SDZ“, předloží jej školiteli, aby doplnil své stanovisko a poté jej předá na SO.
Současně student předloží "Teze disertační práce" 10 xv tištěné podobě a zašle též v elektronické podobě na SO.
Přihláška a teze jsou předloženy oborové radě doktorského studijního programu. Ta na jejich základě navrhne předsedu, místopředsedu a členy zkušební komise pro SDZ děkanovi.
Po zpracování "Přihlášky k SDZ", jmenování komise, stanovení termínu a místa konání zkoušky je student i školitel informován prostřednictvím SO atermín SDZ je zveřejněn na webových stránkách.
Obvyklý průběh SDZ
Představení doktoranda školitelem (cca 3 min)
Prezentace Tezí disertační práce (maximálně 10 min)
Diskuse komise k prezentovanému tématu (dotazy se zapisují do diskuzních lístků a lístků k ověření znalosti)
Zkoušení jmenovanými členy komise z témat, které jsou důležité z pohledu řešení disertační práce (protokol ze zkoušení, včetně konstatování prospěl – neprospěl je archivováno ve složce studenta a shrnuto v protokolu zápisu)
Neveřejná diskuse a tajné hlasování. Předseda komise vybere dva skrutátory - členy komise, kteří hlasy posbírají a spočítají. Do protokolu jsou uvedeny počty hlasujících a jednotlivé počty hlasů. Skrutátoři zalepí hlasovací lístky do obálky, kterou zalepí a oba podepíšou přes okraj zalepení.
Celkové hodnocení SDZ (prospěl/neprospěl) je zapsáno do protokolu o průběhu SDZ včetně případných doporučení pro další práci studenta na tématu disertace.
Po hlasování je student seznámen s výsledkem.
Protokol a lístky jsou archivovány ve složce studenta a SO zapíše splnění zkoušky do IS STAG
Požadavky na doktorskou práci
Disertační práce je předkládána formoumonotématické práce. Jazykem práce bude buď čeština (případně slovenština) nebo angličtina.
Obsahem disertační práce jsou zejména tyto části:
přehled o současném stavu problematiky, která je předmětem disertační práce, s odkazy na použité prameny,
cíle disertační práce,
popis vlastního řešení,
původní výsledky a jejich uplatnění zejména ve veřejně oponovaných publikacích a projektech,
zhodnocení výsledků pro vědní obor nebo pro praxi,
doporučení na pokračování práce v daném tématu a oboru,
seznam publikovaných prací studenta DSP (včetně uvedení všech spoluautorů publikovaných prací a jejich autorských podílů) a jejich případné citace,
seznam použité literatury,
prohlášení o duševním vlastnictví, případně autorských právech, které je uvedeno zvláštním prohlášením v úvodu disertační práce,
anotace v jazyce, ve kterém je DSP akreditován, anotace v anglickém jazyce, případně anotace v některém dalším světovém jazyce.
Kromě výše uvedeného může být disertační práce také tvořenasouborem již uveřejněných pracík danému tématu (minimálně tří, z nichž student bude u minimálně dvou prvním či korespondenčním autorem. V takovém případě student DSP opatří soubor prací uceleným úvodem do problematiky a komentářem, ve kterých vyjasní vlastní podíl na výsledcích a ve struktuře uvedené výše.
Obhajoba disertační práce
O obhajobu disertační práce je možné žádat pouze po úspěšném absolvování Státní doktorské zkoušky a po vypracování doktorské práce. Obhajoba disertační práce v doktorském studijním programu se řídí Zákonem 111/98 Sb. a příslušnými ustanoveními Studijního a zkušebního řádu (SZŘ) Technické univerzity v Liberci.
Pokyny k přípravě obhajoby disertační práce
Student vyplní formulář "Žádost o obhajobu disertační práce“ a přinese na Studijní (SO).
Současně může školitel předložit návrh oponentů práce, případně návrh složení komise v souladu se SZŘ.
Student předá1 výtisk doktorské prácev požadované úpravě na Studijní oddělení. Vzory pro desky a titulní strany závěrečných prací se řídí aktuální Směrnicí rektora 5/2018 (Jednotná úprava a zveřejňování bakalářských, diplomových, rigorózních, disertačních a habilitačních prací https://doc.tul.cz/11367
Student přinese10 ks výtisků Autoreferátu disertační práce v rozsahu maximálně 15 stran. V autoreferátu je uveden stručný výtah disertační práce (v členění uvedeném výše) se zdůrazněním dosažených výsledků. Součástí autoreferátu je také strukturovaný profesní životopis studenta DSP a seznam vlastních publikací (výsledků podle Metodiky 17+). Autoreferát je psán v jazyce disertační práce.
Školitel provede posouzení výsledku kontroly plagiátorství ve STAG.
Školitel zpracuje stanoviskok disertační práci ve smyslu doporučení nebo nedoporučení disertační práce k obhajobě, které student doručí společně s formulářem "Žádost o obhajobu disertační práce" na SO. Ve svém stanovisku se také vyjádří k výsledku kontroly plagiátorství.
Zahájení obhajoby disertační práce
Po kontrole splnění formálních požadavků informuje SO předsedu oborové rady o žádosti o zahájení obhajoby disertační práce a předá mu v potřebném formátu všechna data.
SO zkontroluje vložení disertační práce ve STAGu a doplní datum odevzdání.
Oborová rada projedná předložené podklady a návrhy a navrhne (prostřednictvím SO) děkanovi složení komise pro obhajobu disertační práce a oponenty práce.
Pokud děkan se složením souhlasí, SO projedná návrh s navrženými členy a děkan komisi i oponenty jmenuje.
Termín obhajoby je v souladu se SZŘ zveřejněn na stránkách FP.
Oponentský posudek musí obsahovat zejména:
zhodnocení významu disertační práce pro obor,
vyjádření k postupu řešení problému, použitým metodám a splnění stanoveného cíle,
stanovisko k výsledkům disertační práce a významu původního konkrétního přínosu autora disertační práce,
případné další vyjádření, zejména vyjádření k systematičnosti, přehlednosti, formální úpravě a jazykové úrovni disertační práce,
vyjádření k publikacím studenta DSP,
jednoznačné vyjádření oponenta, zda doporučuje nebo nedoporučuje disertační práci k obhajobě,
datum a podpis oponenta (může být i elektronický)
Hodnocení doktoranda školitelem
Školitel doktoranda ve svém hodnocení shrne důležitá fakta o studiu doktoranda a zhodnotí jeho průběh a výsledky. V hodnocení se zaměří především na následující body.
Téma práce, oblast výzkumu
Cíle: otevřené problémy, motivace pro jejich řešení
Hlavní výsledky a podíl doktoranda na jejich vytvoření: klíčové myšlenky, nová řešení, experimentální ověření, aplikace
Zhodnocení stáže
Publikační aktivita a popř. další výstupy výzkumu a vývoje
Invence, samostatnost, aktivita, produktivita práce
Zapojení do projektů (SGS, GAČR, MŠMT, atp.)
Zapojení do výuky a vedení bakalářských či diplomových prací
Obvyklý průběh obhajoby disertační práce
Školitel představí studenta, uvede základní fakta týkající se jeho studia a zhodnotí hlavní výsledky práce (viz Hodnocení doktoranda školitelem)
Prezentace cca 20-25 minut
Seznámení s posudky oponentů, zodpovězení dotazů
Diskuse k doktorské práci
Neveřejné jednání komise a hlasování
Veřejné vyhlášení výsledků
Průběh obhajoby je zaznamenán v protokolu, stejně tak výsledek hlasování, protokol je předán děkanátu FP TUL
tel.: +420 48 535 3445 email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Oborová rada
doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.(předseda) – TUL
prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc. – TUL
prof. RNDr. Libor Kvítek, CSc. – UPOL
prof. RNDr. David Lukáš, CSc. – TUL
RNDr. Pavel Rössner, Ph.D. – AV ČR
RNDr. Alena Ševců, Ph.D. – TUL
doc. Ing. Kamil Záruba, Ph.D. – VŠCHT
Studijní povinnosti
Student je povinen v rámci doktorského studia absolvovat alespoňčtyři předměty, přičemž tyto předměty musí obsahovat obě oblasti vzdělávání (Chemie – OV 13 a Strojírenství, technologie a materiály – OV 27):
jedenpředmět ze skupiny předmětůteoretického základu
jedenpředmět ze skupiny předmětůprofilového základu
jedendalší předmět, kterým si student rozšiřuje znalostisouvisející s tématem disertační práce(může být ze skupiny teoretického základu, profilového základu nebo i z jiných předmětů dalších DSP na TUL či jiné VŠ)
předmětAkademický anglický jazyk– studenti si v něm osvojí a prohloubí techniky čtení odborných článků v anglickém jazyce, zdokonalí se ve svých prezentačních dovednostech a rozšíří svoje kompetence v oblasti sestavování akademických článků
Nukleární magnetická rezonance pro charakterizaci nano a mikromateriálů - Ing. Libor Kobera, Ph.D. - OV 13
Příprava a uplatnění hybridních nano a mikromateriálů – doc. Mgr. Veronika Máková, Ph.D. - OV 13
Příprava nano a mikrovlákenných struktur - doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D. - OV 27
Statistika a analýza dat - prof. RNDr. Jan Picek, CSc.
Toxikologie nano a mikročástic - RNDr. Alena Ševců, Ph.D. - OV 13 a OV 27
Výběr předmětů předkládaného návrhu DSP vychází z mezioborového charakteru studijního programu. Skladbu předepsaných předmětů definuje ISP, který se sestavuje ad-hoc pro každého studenta, a musí tvořit souvislý koncept studia pro řešení navrženého tématu disertační práce a takto je i hodnocen oborovou radou při schvalování.
Požadavky na tvůrčí činnost
Tvůrčí činnost tvoří stěžejní část studia a je zaměřena na oblast, která je vymezena tématem disertační práce. Součástí tvůrčí činnosti je publikování výsledků na vědeckých konferencích, ve vědeckých článcích či jiných výstupech definovaných Metodikou M17+. Povinností studenta je:
v době podání přihláškyke státní doktorské zkoušce(SDZ) být(spolu)autorem minimálně jednoho publikačního výsledkus vlastním výrazným autorským podílem
v době podání žádosti o obhajobu disertační práce být(spolu)autorem minimálně dvou článkův časopisech evidovaných ve WoS, z nichž u minimálnějednoho být prvním autorem
v průběhu studia prezentovat výsledky své tvůrčí činnosti na alespoňjedné mezinárodní konferenci
Požadavky na absolvování stáží
Součástí splnění studijních povinností je v rámci standardní doby studia absolvování odborné stáže v délce minimálně šesti měsíců, přičemž je stáž možné rozložit na dva kratší pobyty s celkovou délkou alespoň šest měsíců. Tuto stáž je povinné absolvovat v zahraničí na univerzitních, vědecko-výzkumných nebo průmyslových pracovištích. Na základě žádosti studenta může OR v odůvodněných případech (péče o dítě, závažná dlouhodobá nemoc atp.) povolit jinou formu přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci. Cíl stáže a místo jsou součástí ISP, případně je stáž upřesněna v průběhu studia. Po absolvování stáže předá student na studijní oddělení vyplnění Evidenční list zahraniční stáže spolu s potvrzením o absolvování stáže z přijímací instituce.
Další povinnosti
Další studijní povinností studentů DSP je účast na semináři DSP, kde nejméně 1x za rok prezentují výsledky své tvůrčí činnosti (včetně těch dosažených na zahraniční stáži). Seminář probíhá v anglickém jazyce.
Individuální studijní plán
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů jsou v souladu s platnou legislativou – s § 47 zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách (ZVŠ) a odpovídajícími ustanoveními Studijního a zkušebního řádu TUL. V souladu s těmito dokumenty probíhá studium v DSP podle individuálního studijního plánu (ISP) pod vedením školitele, případně i konzultanta, které pro daného studenta po projednání v oborové radě (OR) jmenuje a odvolává děkan. Standardní doba studia je 4 roky. ISP stanoví předměty a jejich časovou a obsahovou posloupnost, vymezí téma vědeckého bádání nebo tvůrčí činnosti v oblasti výzkumu, vývoje, přičemž rámcové vymezení tématu tvoří základ disertační práce. Dále ISP stanoví povinnost absolvování zahraniční stáže. ISP sestavuje školitel po dohodě se studentem, a to zpravidla do jednoho měsíce od zápisu do studia. Školitel předkládá ISP ke schválení OR. Za každý kalendářní rok hodnotí školitel doktoranda v Hodnocení studenta doktorského studijního programu za příslušný kalendářní rok. Termín odevzdání ročního hodnocení je nejpozději do 15.12. daného roku na studijní oddělení FP.
Požadavky na státní doktorskou zkoušku
Státní doktorská zkouška se skládá z obhajoby tezí disertační prácea z ověření hlubších znalostí z obou oblastí vzdělávání (Chemie a Strojírenství, technologie a materiály) a to vše v kontextu zaměření disertační práce. Teze ve formě dohodnuté se školitelem obsahují zejména shrnutí a zhodnocení poznatků ve studované oblasti, seznam souvisejících vlastních prací a strukturovaný profesní životopis studenta DSP (doporučený rozsah je maximálně 10 stran).
Státní doktorská zkouška (SDZ)
Přihlášku k SDZ podá student na studijní oddělení (SO) po vykonání všech zkoušek dle Individuálního studijního plánu. Přihlášku předkládá včetně stanoviska školitele na předepsaném formuláři včetně dalších náležitostí dle vzoru. Státní doktorská zkouška v doktorském studijním programu se řídí příslušnými ustanoveními Zákona 111/98 Sb. a Studijního a zkušebního řádu Technické univerzity v Liberci.
Pokyny k přípravě Státní doktorské zkoušky
Student vyplní formulář "Přihláška k SDZ“, předloží jej školiteli, aby doplnil své stanovisko a poté jej předá na SO.
Současně student předloží "Teze disertační práce" 10 xv tištěné podobě a zašle též v elektronické podobě na SO.
Přihláška a teze jsou předloženy oborové radě doktorského studijního programu. Ta na jejich základě navrhne předsedu, místopředsedu a členy zkušební komise pro SDZ děkanovi.
Po zpracování "Přihlášky k SDZ", jmenování komise, stanovení termínu a místa konání zkoušky je student i školitel informován prostřednictvím SO atermín SDZ je zveřejněn na webových stránkách.
Obvyklý průběh SDZ
Představení doktoranda školitelem (cca 3 min)
Prezentace Tezí disertační práce (maximálně 10 min)
Diskuse komise k prezentovanému tématu (dotazy se zapisují do diskuzních lístků a lístků k ověření znalosti)
Zkoušení jmenovanými členy komise z témat, které jsou důležité z pohledu řešení disertační práce (protokol ze zkoušení, včetně konstatování prospěl – neprospěl je archivováno ve složce studenta a shrnuto v protokolu zápisu)
Neveřejná diskuse a tajné hlasování. Předseda komise vybere dva skrutátory - členy komise, kteří hlasy posbírají a spočítají. Do protokolu jsou uvedeny počty hlasujících a jednotlivé počty hlasů. Skrutátoři zalepí hlasovací lístky do obálky, kterou zalepí a oba podepíšou přes okraj zalepení.
Celkové hodnocení SDZ (prospěl/neprospěl) je zapsáno do protokolu o průběhu SDZ včetně případných doporučení pro další práci studenta na tématu disertace.
Po hlasování je student seznámen s výsledkem.
Protokol a lístky jsou archivovány ve složce studenta a SO zapíše splnění zkoušky do IS STAG
Požadavky na doktorskou práci
Disertační práce je předkládána formoumonotématické práce. Jazykem práce bude buď čeština (případně slovenština) nebo angličtina.
Obsahem disertační práce jsou zejména tyto části:
přehled o současném stavu problematiky, která je předmětem disertační práce, s odkazy na použité prameny,
cíle disertační práce,
popis vlastního řešení,
původní výsledky a jejich uplatnění zejména ve veřejně oponovaných publikacích a projektech,
zhodnocení výsledků pro vědní obor nebo pro praxi,
doporučení na pokračování práce v daném tématu a oboru,
seznam publikovaných prací studenta DSP (včetně uvedení všech spoluautorů publikovaných prací a jejich autorských podílů) a jejich případné citace,
seznam použité literatury,
prohlášení o duševním vlastnictví, případně autorských právech, které je uvedeno zvláštním prohlášením v úvodu disertační práce,
anotace v jazyce, ve kterém je DSP akreditován, anotace v anglickém jazyce, případně anotace v některém dalším světovém jazyce.
Kromě výše uvedeného může být disertační práce také tvořenasouborem již uveřejněných pracík danému tématu (minimálně tří, z nichž student bude u minimálně dvou prvním či korespondenčním autorem. V takovém případě student DSP opatří soubor prací uceleným úvodem do problematiky a komentářem, ve kterých vyjasní vlastní podíl na výsledcích a ve struktuře uvedené výše.
Obhajoba disertační práce
O obhajobu disertační práce je možné žádat pouze po úspěšném absolvování Státní doktorské zkoušky a po vypracování doktorské práce. Obhajoba disertační práce v doktorském studijním programu se řídí Zákonem 111/98 Sb. a příslušnými ustanoveními Studijního a zkušebního řádu (SZŘ) Technické univerzity v Liberci.
Pokyny k přípravě obhajoby disertační práce
Student vyplní formulář "Žádost o obhajobu disertační práce“ a přinese na Studijní (SO).
Školitel zpracuje stanoviskok disertační práci ve smyslu doporučení nebo nedoporučení disertační práce k obhajobě, které student doručí společně na formuláři "Žádost o obhajobu disertační práce" na SO.
Současně může školitel předložit návrh oponentů práce, případně návrh složení komise v souladu se SZŘ.
Student ve spolupráci se SO vloží do IS STAG svou disertační práci v elektronické podobě.
Student předá 1 výtisk doktorské prácev požadované úpravě na Studijní oddělení. Vzory pro desky a titulní strany závěrečných prací se řídí aktuální Směrnicí rektora 5/2018 (Jednotná úprava a zveřejňování bakalářských, diplomových, rigorózních, disertačních a habilitačních prací https://doc.tul.cz/11367
Student předá elektronický podklad k autoreferátu v předem dohodnutém formátu na SO a SO zajistí 10 ks výtisků Autoreferátu disertační práce. Autoreferát má maximálně 15 stran (v případě jiné potřeby je nutné předem probrat s garantem DSP). V autoreferátu je uveden stručný výtah disertační práce (v členění uvedeném výše) se zdůrazněním dosažených výsledků. Součástí autoreferátu je také strukturovaný profesní životopis studenta DSP a seznam vlastních publikací (výsledků podle Metodiky 17+). Autoreferát je psán v jazyce disertační práce.
Školitel provede posouzení výsledku kontroly plagiátorství ve STAG a vypracuje posudek (viz požadavky níže) disertační práce. Ve svém posudku se školitel také vyjádří k výsledku kontroly plagiátorství.
Zahájení obhajoby disertační práce
Po kontrole splnění formálních požadavků informuje SO předsedu oborové rady o žádosti o zahájení obhajoby disertační práce a předá mu v potřebném formátu všechna data.
SO zkontroluje vložení disertační práce ve STAGu a doplní datum odevzdání.
Oborová rada projedná předložené podklady a návrhy a navrhne (prostřednictvím SO) děkanovi složení komise pro obhajobu disertační práce a oponenty práce.
Pokud děkan se složením souhlasí, SO projedná návrh s navrženými členy a děkan komisi i oponenty jmenuje.
Termín obhajoby je v souladu se SZŘ zveřejněn na stránkách FP.
Oponentský posudek musí obsahovat zejména
zhodnocení významu disertační práce pro obor,
vyjádření k postupu řešení problému, použitým metodám a splnění stanoveného cíle,
stanovisko k výsledkům disertační práce a významu původního konkrétního přínosu autora disertační práce,
případné další vyjádření, zejména vyjádření k systematičnosti, přehlednosti, formální úpravě a jazykové úrovni disertační práce,
vyjádření k publikacím studenta DSP,
jednoznačné vyjádření oponenta, zda doporučuje nebo nedoporučuje disertační práci k obhajobě,
datum a podpis oponenta (může být i elektronický)
Posudek školitele musí obsahovat zejména
Školitel doktoranda ve svém hodnocení shrne důležitá fakta o studiu doktoranda a zhodnotí jeho průběh a výsledky. V hodnocení se zaměří především na následující body.
Téma práce, oblast výzkumu
Cíle: otevřené problémy, motivace pro jejich řešení
Hlavní výsledky a podíl doktoranda na jejich vytvoření: klíčové myšlenky, nová řešení, experimentální ověření, aplikace
Zhodnocení stáže
Publikační aktivita a popř. další výstupy výzkumu a vývoje
Invence, samostatnost, aktivita, produktivita práce
Zapojení do projektů (SGS, GAČR, MŠMT, atp.)
Zapojení do výuky a vedení bakalářských či diplomových prací
Obvyklý průběh obhajoby disertační práce
Školitel představí studenta, uvede základní fakta týkající se jeho studia a zhodnotí hlavní výsledky práce (viz Hodnocení doktoranda školitelem)
Prezentace cca 20-25 minut
Seznámení s posudky oponentů, zodpovězení dotazů
Diskuse k doktorské práci
Neveřejné jednání komise a hlasování
Veřejné vyhlášení výsledků
Průběh obhajoby je zaznamenán v protokolu, stejně tak výsledek hlasování, protokol je předán děkanátu FP TUL
Nano and microtechnologies are rapidly growing interdisciplinary fields that deal with a variety of synthetic and naturally occurring materials at the nano and micro dimensions. The large surface area to volume ratio of these materials enables revolutionary advances in almost all areas of research. The PhD programme prepares creative scientists in research, development and innovation who will be sought-after experts for applications of nano and micro materials, for example for targeted drug delivery, biomedical and biotechnological applications, sensors, batteries, chemical catalysis or for decontamination of pollutants in the environment. The focus of the PhD study is on nano and micro particles, nano and microfibrous structures, thin films and macroscopic 3D materials with fine nano or microstructure, with a focus on their preparation, modification, characterisation and application. The PhD study program involves the most prominent personalities at the Technical University of Liberec in the field of chemistry and nano and micromaterials, as well as a number of experts from the Academy of Sciences of the Czech Republic as consultants or course guarantors.
Are you interested in structural and chemical characterization of nano and micro materials?
Do you want to participate in the development of new nano and micro materials for environmental protection?
Do you want to learn how to fabricate and test nano and micro materials for targeted drug delivery?
"The PhD programme in Nano and Microtechnology builds on a long tradition and offers an exceptional combination of theoretical knowledge and practical skills in the manipulation of materials down to the atomic level. In addition, a wide range of professional courses and collaboration with industrial partners prepares graduates to enter the dynamic and innovative environment of the nano and microtechnology industry."
Option: 1
Guarantor and Study Guide
Assoc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.
Department of Chemistry Faculty of Science, Humanities and Education Technical University of Liberec
E-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Students of the PhD programme will acquire a deep theoretical knowledge with interdisciplinary overlap between engineering and natural sciences. They will gain knowledge of the structural and physicochemical properties of nano and micro-materials, advanced methods for their characterisation, performing laboratory experiments or modelling their properties. On the basis of the acquired knowledge, they will be able to formulate research hypotheses and design procedures for their verification, work safely in the laboratory and responsibly assess the risks of such work, apply modern instrumental methods and techniques, conduct research in laboratories or in the field, collect and evaluate data. Based on the results, design specific applications or solutions for practice, optimise their parameters and monitor their effectiveness. The student completes his/her professional profile by choosing from a wide range of subjects. In addition, students are encouraged to publish internationally and to prepare grant proposals. They will receive the latest knowledge and learn professional techniques from excellent scientists on a global scale at international sites where they will undertake six-month internships.
"I enjoy my life in Liberec, where I have the opportunity to observe the world from the heights of the Jizera Mountains, while I study Nano and Microtechnology, which allows me to explore the world in the smallest details. Like the diversity of nature in the mountains, my field of study offers a rich variety of possibilities. Indeed, nanotechnology is not limited to one area, but its applications range from electronics, medicine, the cosmetics industry, for example, to engineering, making it a fascinating and limitlessly diverse field."
How and where can graduates get a job?
The acquired knowledge, experience and skills can be applied, for example, at universities as academic staff, in research organisations as project researchers in both basic and applied research or, last but not least, in companies as managers of production processes or determining the professional direction of companies.
Entrance examination 2025/2026
Entrance exam: yes
Application deadline: until May 31, 2025.
Detailed information on the admission procedure is posted on the official notice board.
Entrance exam form: Professional debate and discussion on the topic of the future dissertation.
The application must be accompanied by: - a description of the focus of the dissertation, - a structured CV, - a list of publication and scientific research activities, - a motivation letter, - a list of published works, and possibly documentation of other professional, scientific and research activities or internships, - a recommendation from a potential supervisor and head of the training workplace no older than 4 months with respect to the deadline for submitting the application for study.
Content and form of the entrance examination (in English):
Expert debate and discussion on the topic of the future dissertation.
The following must be submitted with the application:
description of the focus of the dissertation
structured curriculum vitae
list of publications and research activities
motivation letter
list of published papers, or evidence of other professional research activities or internships
recommendation from a potential supervisor and the head of the training institute not older than 4 months in relation to the deadline for submission of the application for studies
copy of proof of an English language examination at least at B2 level, in the absence of a certificate, the language proficiency will be verified in the admission procedure.
confirmation of payment of the administrative application fee
The selection of courses in the present PhD study program proposal is based on the interdisciplinary nature of the study programme. The composition of the prescribed courses is defined by the individual study plan (ISP), which is compiled ad-hoc for each student, and must form a coherent concept of study to address the proposed topic of the dissertation and is evaluated as such by the discipline board during approval. Students are required to take at least four study subjects as part of their doctoral studies, and these subjects must include both areas of education (area of education No. 13 - Chemistry and area of education No. 27 - Engineering, technology and material):
one subject from the theoretical foundation group of courses
one subject from the group of courses of the profile basis
one other subject which extends the student's knowledge related to the topic of the dissertation (it can be from the theoretical foundation group, profile foundation group or from other subjects of other PhD study programmes at Technical University of Liberec or other universities).
Academic English course - students will learn and deepen techniques of reading academic articles in English, improve their presentation skills and expand their competences in the field of writing academic articles
Compulsory elective subjects of theoretical basis (name of subject- guarantor of subject- area of education):
Characterization of nano and micromaterials – doc. Ing. Stanislaw Witold Waclawek, Ph.D. - 27
Synthesis and functionalization of nano and micromaterials - doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D. - 13
Selected topics in chemistry - doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D. - 13
Compulsory elective subjects of the profile basis (name of subject – guarantor of subject - are of education):
Environmental applications of nano and micromaterials - prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc. - 13
Applications of nano and micromaterials in chemical catalysis - doc. Ing. Stanislaw Witold Waclawek, Ph.D. – 13
Nano and micromaterials for drug delivery – doc. Ing. Petr Mikeš, Ph.D. - 13 and 27
Nuclear magnetic resonance in nano and micromaterial characterization - Ing. Libor Kobera, Ph.D. - 13
Preparation and application of hybrid nano and micromaterials – doc. Mgr. Veronika Máková, Ph.D. - 13
Preparation of nano and microfibrous structures - doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D. - 27
Statistics and data analysis - prof. RNDr. Jan Picek, CSc.
Toxicology of nano and microparticles - RNDr. Alena Ševců, Ph.D. - 13 and 27
Requirements for the student's creative activity
Creative activity forms the core part of the study and is focused on the area defined by the dissertation topic. Creative activity includes publishing results at scientific conferences, in scientific articles or other outputs defined by the M17+ Methodology. The student is obliged to:
at the time of submitting the application for the State Doctoral Examination, be the (co-)author of at least one publication with a significant authorial contribution of his/her own
at the time of application for the dissertation defence, be the (co)author of at least two articles in journals registered in WoS, of which at least one must be the first author
present the results of their creative work at at least one international conference during the course of their studies
Requirements for completing internship
As part of the fulfilment of the study requirements, the student must complete an internship of a minimum of six months as part of the standard period of study, which may be divided into two shorter stays of a total duration of at least six months. It is compulsory to complete this traineeship abroad at a university, research or industrial establishment. At the request of the student, the board of the PhD study program may authorise another form of direct participation in international cooperation in justified cases (childcare, serious long-term illness, etc.). The purpose of the internship and the location are included in the ISP, or the internship is specified during the course of the study.
Other study obligations
Another study obligation of PhD students is to participate in the PhD seminar, where they present the results of their creative activity (including those achieved during the internship abroad) at least once a year.
Overview of examples of proposed topics for dissertations (supervisor):
Cyclodextrin-based nano and micromaterials as passive samplers for perfluorinated compounds (doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.)
Encapsulation of bioactive substances into nanofiber structures and the study of their release kinetics (doc. Ing. Petr Mikeš, Ph.D.)
Catalytic use of hydrocolloids based on natural polysaccharides modified with nanoparticles (prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc.)
Nanofiber membranes with surface-improved properties for oily wastewater treatment (doc. M.Sc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D.)
New sensors based on functionalized nanomaterials and optical detection methods (doc. Ing. Stanislav Petrík, CSc.)
Production technologies for preparation of linear nanofiber structures (prof. RNDr. David Lukáš, CSc.)
Praparation and analysis of shish-kebab nanofibrous materials (doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D.)
Use of nanoparticles for catalysis of CO2 and N2 hydrogenation (doc. Ing. Stanislaw Witold Waclawek, Ph.D.)
Development of nanofibrous materials functionalized with native proteins (doc. Ing. Věra Jenčová, Ph.D.)
Development of new types of hybrid organosilane nanofibrous materials (doc. Mgr. Veronika Máková, Ph.D.)
Nano a mikrotechnologie jsou rychle se rozvíjející mezioborové oblasti, které se zabývají nejrůznějšími syntetickými a přirozeně se vyskytujícími materiály v nano a mikro rozměrech. Velký poměr plochy povrchu k objemu těchto materiálů umožňuje revoluční pokroky téměř ve všech oblastech výzkumu. Doktorský studijní program připravuje tvůrčí vědecké pracovníky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, kteří budou vyhledávanými experty pro aplikace nano a mikromateriálů například pro cílenou dopravu léčiv, biomedicínské a biotechnologické aplikace, senzory, baterie, chemickou katalýzu nebo pro dekontaminaci polutantů v životním prostředí. Doktorské studium je zaměřeno na nano a mikročástice, nano a mikrovlákenné struktury, tenké vrstvy a makroskopické 3D materiály s jemnou nano či mikrostrukturou, přičemž zaměření je v oblasti jejich přípravy, modifikace, charakterizace a uplatnění. Na DSP se podílejí nejvýznamnější osobnosti na Technické univerzitě v Liberci v oblasti chemie a nano a mikromateriálů a formou konzultantů či garantů předmětů i řada odborníků z Akademie věd České republiky.
Zajímá Vás strukturní a chemická charakterizace nano a mikromateriálů?
Chcete se podílet na vývoji nových nano a mikromateriál pro ochranu životního prostředí?
Chcete se naučit, jak vyrobit a testovat nano a mikromateriály pro cílenou dopravu léčiv?
"Studium Nano a mikrotechnologií navazuje na dlouholetou tradici a nabízí výjimečnou kombinaci teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti manipulace s materiály až na atomární úrovni. Široká škála odborných předmětů a spolupráce s průmyslovými partnery navíc připravuje absolventy na vstup do dynamického a inovačního prostředí nano a mikrotechnologického průmyslu."
Studující doktorského studijního programu získají hluboké teoretické znalosti s mezioborovým přesahem mezi inženýrskými a přírodními vědami. Získají znalosti o strukturních a fyzikálně-chemických vlastnostech nano a mikromateriálů, o pokročilých metodách jejich charakterizace, provádění laboratorních experimentů nebo modelování jejich vlastností. Na základě získaných znalostí budou schopni formulovat výzkumné hypotézy a navrhovat postupy jejich ověřování, bezpečně pracovat v laboratoři a zodpovědně posuzovat rizika takové práce, aplikovat moderní instrumentální metody a techniky, provádět výzkum v laboratořích nebo v terénu, shromažďovat a hodnotit data. Na základě výsledků pak navrhovat konkrétní aplikace či řešení pro praxi, optimalizovat jejich parametry a sledovat jejich účinnosti. Svůj odborný profil si studující dotváří volbou ze široké nabídky předmětů. Dále jsou studující vedeni k publikační činnosti v mezinárodním měřítku a k přípravě grantových návrhů. Na zahraničních pracovištích, kde budou probíhat půlroční stáže, získají nejnovější poznatky a naučí se odborné techniky od excelentních vědců v celosvětovém měřítku.
„Užívám si život v Liberci, odkud mám možnost pozorovat svět z výšky Jizerských hor, zatímco se věnuji studiu oboru Nano a mikrotechnologie, který mi umožňuje zkoumat svět do těch nejmenších detailů. Podobně jako pestrost přírody v horách, i můj studijní obor nabízí bohatou paletu možností. Nanotechnologie se totiž neomezují pouze na jednu oblast, ale jejich využití se rozprostírá od elektroniky, lékařství, kosmetického průmyslu třeba až po strojírenství, což z nich činí fascinující a neomezeně rozmanitý obor.“
Jak a kde se uplatníte?
Získané znalosti, zkušenosti a dovednosti uplatníte například na univerzitách jako akademičtí pracovníci, ve výzkumných organizacích jako řešitelé projektů jak v základním, tak aplikovaném výzkumu nebo v neposlední řadě ve firmách jako řídící pracovníci výrobních procesů nebo určující odborné směřování firem.
Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026
Přijímací zkouška: ano
Termín podání přihlášek: do 31. května 2025.
Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku. S případnými dotazy lze kontaktovat garanta programu: doc. RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.
Forma přijímací zkoušky: Odborná rozprava a diskuze nad tématem budoucí disertační práce.
S přihláškou je nutné předložit:
popis zaměření dizertační práce,
strukturovaný životopis,
seznam publikační a vědeckovýzkumné činnosti,
motivační dopis,
seznam publikovaných prací, případně doložení dalších odborných, vědecko-výzkumných aktivit nebo stáží,
doporučení od potenciálního školitele a vedoucího školicího pracoviště ne starší 4 měsíců vzhledem k termínu odevzdání přihlášky ke studiu.
Podmínky pro přijímací řízení:
Podmínkou k přijetí ke studiu do DSP je absolvování navazujícího magisterského (popř. magisterského) studia přírodovědného nebo technického směru.
Uchazeči se mohou hlásit průběžně, konkrétní termín přijímacího řízení stanoví děkan.
Na základě podané přihlášky bude uchazeč pozván k osobnímu pohovoru s přijímací komisí, kde budou ověřeny dosažené znalosti, a dále bude diskutována motivace studenta k doktorskému studiu a jeho navrhované téma.
Přihláška typicky obsahuje:
podepsaný výtisk elektronické přihlášky
strukturovaný životopis (včetně adresy a kontaktních údajů)
motivační dopis
seznam publikovaných prací, případně doložení dalších odborných vědecko-výzkumných aktivit nebo stáží
zaměření budoucí disertační práce
doporučení od potenciálního školitele a vedoucího školicího pracoviště ne starší 4 měsíců vzhledem k termínu odevzdání přihlášky ke studiu
potvrzení o uhrazení administrativního poplatku
kopie dokladu o zkoušce z českého jazyka nejméně na úrovni B2, pokud uchazeč není občanem ČR a neabsolvoval předchozí vzdělání ve studijním programu akreditovaném v českém jazyce.
Garant studijního programu: prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., dr. h. c. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kontaktní osoba pro oblast historických věd: doc. PhDr. Jaroslav Pažout, PhD. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kontaktní osoba pro oblasti sociologie, filozofie, religionistiky a teologie: doc. PhDr. David Václavík, PhD. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Cíle studia
Doktorský studijní program je zaměřen na získání hlubokých znalostí dějin, významných aspektů společenského vývoje a myšlenkových a ideologických systémům moderní doby. Tou rozumíme epochu od nástupu osvícenství (tedy cca od 17. století v západní Evropě, v poměrech habsburské monarchie s určitým zpožděním cca od poloviny 18. století), kdy dochází k výrazným proměnám fungování státu, k převratu v ideové sféře včetně zásadní změny vztahu k etablovaným náboženstvím i k proměně socioekonomických poměrů. Pod pojem moderní dějiny a společnost zde přitom zahrnujeme i období nazývané v historiografii jako dějiny soudobé. Pokud jde o teritoriální rozměr, bude se náplň doktorského studia primárně pohybovat v evropském prostoru s akcentem na střední Evropu a samozřejmě s nutnými přesahy do kontextu světového. Toto směřování je v souladu s odborným profilem obou kateder, jež doktorské studium zaštiťují, tedy katedry historie a katedry filozofie. Zároveň vyplývá z přesvědčení, že právě poznání vývoje společnosti v moderní době má klíčový význam pro pochopení současného světa a jeho problémů. Studium poskytuje doktorandkám a doktorandům rozsáhlé teoreticko-metodologické a faktografické znalosti včetně seznámení se soudobými výsledky vědeckého výzkumu a aktuálními odbornými diskusemi. Zároveň je jeho část směřována prakticky – doktorandky a doktorandi získají schopnosti potřebné pro vědeckou práci spočívající ve vytváření různých typů odborného textu, účastech na konferencích, badatelských pobytech v zahraničí i tvorbě projektové žádosti.
Profil absolventa
Absolvent(ka) disponuje hlubokými znalostmi moderních dějin, myšlenkových systémů a ideologií ovlivňujících vznik a podobu moderní společnosti, současných historických a sociálně vědních diskusí a metodologických postupů. Ve zvolené konkrétní tematice dokáže reagovat na mezinárodní diskusi a k této diskusi přispět. Je schopen/schopna porozumět náročným teoretickým textům z oblasti humanitních a sociálních věd, propojit obecně teoretickou a empiricky konkrétní rovinu odborné práce na zvoleném tématu, navrhnout a provést náročný, soustavný, původní, metodologicky poučený a teoreticky relevantní historický či sociálně vědní výzkum, přesvědčivě ozřejmit jeho teoretická východiska, zasadit výsledky vlastního výzkumu do kontextu mezinárodního bádání o dané problematice, orientovat se v praktických i etických aspektech publikační činnosti, efektivně pracovat s konstruktivní kritikou vlastních textů, sepsat kvalitní a přínosný odborný text vyhovující mezinárodním standardům a uplatnit získané organizační dovednosti a schopnosti prezentace v praxi.
Obsahové zaměření
Absolvent(ka) může nalézt uplatnění v různých oblastech sociálních a humanitních věd, v pedagogické a vědecké práci v historických a dalších humanitních vědách (např. politologie, religionistika či kulturologie), ve školství, v neziskových organizacích, v poradenství, ve sdělovacích prostředcích, v překladatelství apod. Doktorské studium klade důraz na jeho mezinárodní rozměr, na získávání zahraničních zkušeností a budování kontaktů se zahraničními pracovišti, což rozšiřuje okruh možného uplatnění, případně realizaci postdoktorského projektu.
Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026
Přijímací řízení: ano
Termín podání přihlášky: do 31. května 2025
Forma přijímací zkoušky: ústní pohovor
Odborná rozprava a diskuze o dosavadních studijních a odborných vědeckých výsledcích a nad zamýšleným tématem budoucí disertační práce.
S přihláškou je nutné předložit: - teze dizertační práce (cca 5 normostran), - strukturovaný životopis obsahující seznam publikační a vědeckovýzkumné činnosti, - motivační dopis (cca 2 normostrany).
Další informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.
Doporučená témata a tematické okruhy disertačních prací
(uchazeč/ka může předložit i jiné téma disertační práce odpovídající obsahu doktorského studijního programu Dějiny a společnost v moderní době)
Moderní ateismus, jeho dopady a proměny
Fenomén tzv. politických náboženství
Formování moderních národů v rámci habsburské monarchie v 1. polovině 19. století (komparace)
Revoluce národů habsburské monarchie 1848–1849: spolupráce a konflikty
Národnostní politika v Předlitavsku 1867–1914 (komparace vývoje jednotlivých národů) České země a Rakousko-Uhersko za první světové války. Hospodářský a sociální vývoj, politický vývoj, národnostní konflikty
Hospodářský, sociální a politický vývoj Československa v meziválečném období
Národnostní politika a národnostní konflikty v první a druhé Československé republice (1918–1939) v kontextu vývoje mnohonárodnostních států střední a jihovýchodní Evropy
Okupační režim v českých zemích 1939–1945 v kontextu režimů okolních okupovaných a satelitních států
Slovensko v letech 1939–1945: hospodářský, sociální a politický vývoj. Vliv existence válečného slovenského státu na poválečný vývoj česko-slovenských vztahů
Rozpad Československa v kontextu rozpadu mnohonárodnostních států východní a jihovýchodní Evropy
Komunistická strana Československa jako monopolní držitelka moci (1948–1989)
Politický, hospodářský a sociální vývoj v 60. letech 20. století
Politický, hospodářský a sociální vývoj v období tzv. normalizace
Opoziční hnutí v Československu v období tzv. normalizace, jeho spolupráce a komparace s opozičními hnutími v zemích středovýchodní Evropy
Trestněprávní perzekuce v komunistickém Československu
Vývoj německé regionální historiografie v 19. století na Liberecku (reflexe v díle Hermanna Hallwicha /1838–1913/)
Regionální historiografie v 19. století v dílech německých vlastivědných badatelů z Frýdlantska
Emigrace ze sudetských oblastí rakouské monarchie do USA v 19. století
Průběh a výsledky 1. pozemkové reformy na bývalých šlechtických statcích v pohraničí Resocializace/akulturace rodin českých reemigrantů z Polska na severu Čech po roce 1945
Orientalismus malých evropských národů
Evropské myšlení 19. století v zrcadle obrazu asijských kultur
Česko-indické vztahy v letech 1920–2020
České reakce na nová náboženská hnutí asijského původu