Skip to main content

Ochrana přírody a životního prostředí

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Ochrana přírody a životního prostředí

Zajímáte se o přírodu? Pak studium interdisciplinárního oboru Ochrana přírody a životního prostředí je pro Vás výborná volba. Nabízíme Vám vzdělání v biologických vědách, ale i základy dalších oborů jako jsou geologie, chemie, geoinformatika, lesnictví atd. Seznámíme Vás s moderními metodami ochrany přírody i životního prostředí jako celku. Získáte tak komplexní vědomosti, dovednosti a zkušenosti, které Vám umožní přímé uplatnění v praxi. Získáte také dobré základy pro navazující magisterské studium.

 

Chcete porozumět děním v přírodě?

Chcete pochopit podstatu života kolem sebe?

Chcete se zapojit do ochrany přírody a zlepšování životního prostředí?

Option: 1


Co se naučíte?

Po absolvování studia budete schopni posuzovat jednotlivé složky životního prostředí, analyzovat rizika a navrhovat funkční řešení s využitím nejnovějších poznatků, moderních nástrojů a technologií. Dokážete řešit problémy ochrany přírody a životního prostředí jak po stránce odborné, tak po stránce správní a legislativní. Řešení aktuálních problémů ochrany přírody a životního prostředí si ověříte také přímo v terénu.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Jak a kde se uplatníte?

Budete připraveni k pokračování ve studiu v navazujících magisterských programech. V praxi naleznete uplatnění v institucích působících v oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Jedná se především o státní správu a samosprávu (např. obecní, městské a krajské úřady; ministerstva; Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky; Česká inspekce životního prostředí České republiky nebo správy národních parků). Uplatníte se také v nevládních organizacích (péče o chráněná území, záchranné programy, ekologická výchova) i v soukromé sféře (podnikový ekolog, analýza stavu životního prostředí).

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2024/2025 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek: do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
- písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Pokračovat ve čtení

Sociální práce

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Sociální práce

Bakalářský studijní program sociální práce je profesně orientovaný. To znamená, že základem jeho studia je propojování praktických dovedností a teoretických znalostí. Studující proto již od prvního semestru studia absolvují různé typy praktické výuky a to i v případě, že pracují nebo pracovali v oboru.

Jedná se o interdisciplinární obor, jehož studium cílí na budování profesních kompetencí. Zaměření na sociální studia předpokládá prosociální cítění, altruismus a ochotu pomáhat lidem, kteří to sami nedokážou, neumí či nemohou.

Fakulta úzce spolupracuje s desítkami odborných pracovišť a institucí v regionu, a to jak z oblasti státní správy a samosprávy, tak z neziskového sektoru, což zajišťuje budoucím studentům širokou škálu výkonu odborných praxí. V nejednom případě jsou vedoucími pracovníky či sociálními pracovníky těchto institucí naši absolventi, kteří s katedrou i nadále udržují profesní kontakt.

Někteří naši absolventi, nyní pracujících v oboru, se podílejí na výuce praktických disciplín, čímž výuku nejen obohacují, ale zajištují také její autentičnost.

Sociální práce je moderní, rozmanitý, multioborový a neustále se rozvíjející obor, který má perspektivu. Proto je vhodný pro ty z vás, kteří mají vizi spoluúčasti na jejím budoucím vývoji.

Chcete mít povolání, které má smysl?

Jste empatičtí a rádi byste pracovali v pomáhající profesi?

Máte kritické myšlení a chcete jej dále rozvíjet a uplatnit v praxi?

Máte rádi nesoutěživou atmosféru při studiu?

Jste odvážní a rádi byste se podíleli na alespoň malých sociálních změnách?

Absolvováním profesně orientovaného bakalářského studijního programu sociální práce u nás v Liberci získáte kvalifikaci k výkonu regulované profese sociálního pracovníka. 

Mgr. Lenka Nádvorníková , Ph.D., garantka studijního programu

Option: 1


Průvodce studiem

Co se naučíte?

Během bakalářského studia sociální práce v Liberci se postupuje od základních, se sociální prací souvisejících, či dokonce podmiňujících disciplín, přes předměty odborné, až k těm vysoce specializovaným. Prvotně se seznámíte se základy filozofie, psychologie, sociologie, ICT atd. Následně budete pronikat do odborných předmětů, jako je zdraví a nemoc, právní teorie a praxe, teorie a metody sociální práce či sociální politika aj. Ve třetím ročníku si můžete vybrat disciplíny, které jsou nejbližší Vámi preferované cílové skupině, či Vašemu profesnímu zaměření. Mezi tyto disciplíny patří např. krizová intervence, probace a mediace v sociální práci, adiktologie, romistika, politika zaměstnanosti a další. 

Praktické dovednosti získáte nejen širokou odbornou praxí podpořenou supervizí, ale též prací s kazuistikami v rámci odborných seminářů, absolvováním psychosociálního komunitního tréninku či rozvojem komunikačních dovedností. 

V rámci výuky dáváme studentům prostor ke kritickému myšlení, vlastní iniciativě a individualitě, ale zároveň také podporujeme studenty k týmové práci a mezioborové spolupráci. Z pozice vyučujících usilujeme, různými formami a metodami výuky, o rozvoj nejen dovednostního, ale též osobnostního a lidského potenciálu studenta. Zaměřujeme se na případovou a komunitní sociální prací ve prospěch občanů se zdravotním a sociálním znevýhodněním.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Kdybych měla vytyčit největší plus naší katedry, řekla bych, že je to skvělé propojení teorie a praxe. Díky tomu pro mě studium nebylo jen o čtení knížek, ale hlavně o praktickém učení dovedností, které potřebuji nejen v práci. Umožnila mi tím brzy poznat sociální práci opravdu z blízka. Právě to a překvapivě osobní přístup všech vyučujících, mi pomohlo ujasnit si, čeho přesně chci ve svém oboru dosáhnout.

Alena Havránková, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Absolvováním studijního programu u nás v Liberci získáte kvalifikaci k výkonu regulované profese sociálního pracovníka dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění. Můžete pracovat v oblasti poradenství, individuální sociální práce, skupinové sociální práce, práce s rodinou. Budete plně kvalifikováni a v základní rovině připraveni pro práci se všemi cílovými skupinami, k nimž řadíme osoby se zdravotním postižením, osoby sociálně znevýhodněné, osoby v nepříznivé sociální situaci, osoby z rizikových skupin apod., a to jak v oblasti státní správy či samosprávy, tak v neziskovém sektoru.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek: do 31. 3. 2025.

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Obsah a forma přijímací zkoušky:
- písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do dubna 2025).

Přidejte se k FB skupině pro uchazeče o studium Sociální práce na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické v Liberci. Najdete zde všechny důležité termíny, které se Vás jako uchazečů a potenciálních studentů týkají, a také můžete pokládat jakékoli dotazy, které Vás zajímají. Skupina je spravována studentskými mentory a katedrou sociálních studií a speciální pedagogiky.

Jak probíhá kombinované studium?

Studenti kombinovaného studia Sociální práce povinně dochází na přednášky a semináře v souladu se studijním a zkušebním řádem školy a požadavky, které jsou ukotveny v akreditaci oboru a jeho disciplín. Všechny informace jsou dostupné na několika informačních platformách, studenti mají k dispozici také tutora. Výuka v kombinovaném studiu respektuje skutečnost, že studenti již jsou někde zaměstnáni. Tomu je přizpůsoben také rozvrh. Výuka je rozvrhována na pátky a soboty, zpravidla nezačíná dříve než v 8,50 a nekončí později než v 18,45. Orientačně je možné říci, že probíhá 1 x za 14 dní (nicméně z organizačních důvodů to není možné dodržet vždy). Rozvrh kombinovaného studia na celý semestr je znám již před jeho začátkem a umožňuje tak pracujícím studentům zorganizovat si své pracovní a další povinnosti tak, aby se výuky mohli zúčastnit.

Pokračovat ve čtení

Anglofonní studia

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Anglofonní studia

Studijní program Anglofonní studia je koncipován k získání základních odborných kompetencí v oblasti filologie, se zaměřením na vybrané anglofonní areály světa (anglofonní Amerika, Britské ostrovy a anglofonní Jižní Asie). Cílem programu je připravit kvalifikované, vysokoškolsky vzdělané odborníky, kteří jsou schopni se orientovat v základních souvislostech anglického jazykového systému, včetně jeho lingvistické analýzy, dále v historických a synchronních souvislostech anglofonních kultur a literatur, a pracovat s texty v anglickém jazyce a zároveň efektivně komunikovat ústně i písemně.

Součástí programu jsou i specializační moduly povinně volitelných předmětů, které mají za cíl studentům nabízet již během bakalářského studia se hlouběji zaměřit na jednu ze třech nabízených oblastí, a to: anglická lingvistika; anglofonní film a moderní média; či migrace, menšiny a národnosti v anglofonním kontextu. Tyto specializační moduly pomáhají lépe a dříve se připravit na další studium, jelikož ač jsou absolventi programu díky získaným schopnostem a znalostem schopni najít uplatnění v celé řadě profesí spojených se stykem s lidmi či cizojazyčnou komunikací, cílem tohoto akademicky zaměřeného programu je především vytvořit u studentů pevné základy v oborové přípravě pro vstup do navazujícího magisterského studia v programech s podobným zaměřením.

Studijní program: Anglofonní studia

Typ studia: Bakalářský

Forma: Prezenční

Platnost od: 2025

Standardní doba studia: 3 roky

Maximální doba studia: 7 let

Vyučovací jazyk: čeština* (výuka převážně probíhá dle zvyklosti oboru v AJ, některé specifické předměty však jsou nabízeny jen v ČJ)

Profil absolventa

Absolvent prokazuje osvojení teoretických základů literárně-kulturních studií anglofonních zemí a lingvistické analýzy anglického jazyka a anglicky psaných textů a schopnost praktické aplikace těchto základů v anglickém jazyce.

Přesněji, absolvent programu je vybaven následujícími znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi:

Odborné znalosti absolventa:

  • ovládá zákonitosti z oblasti anglického jazykového systému (na fonologické, morfologické a syntaktické rovině),
  • prokazuje znalost literární a kulturní historie anglofonních zemí, včetně jejich světového kontextu,
  • prokazuje znalost metodologie a terminologie základních teoretických disciplín z oblasti lingvistiky a literární vědy,
  • je vybaven znalostmi z oblasti reálií anglicky mluvících zemí, zejména v oblastech historie a kultury.

Odborné dovednosti absolventa:

  • umí provést jazykovědnou analýzu textu a dokáže zohlednit všechny základní jazykové roviny,
  • umí provést literárně-kulturní analýzu textu a dokáže rozpoznat a popsat charakteristické znaky jednotlivých vývojových etap anglicky psaných literatur, včetně jejich lokálních či regionálních odlišností,
  • dokáže získané teoretické znalosti aplikovat v ústním i písemném projevu,
  • je schopen samostatně zpracovat kvalifikační práci a vyhovět přitom všem nárokům, které jsou na ni kladeny,
  • dokáže vyhledávat informace v odborné literatuře a pracovat s nimi.

Obecné způsobilosti absolventa:

  • ovládá mluvenou a psanou angličtinu na úrovni C2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR),
  • dokáže samostatně vyhledávat informace, vyhodnocovat je a formulovat na jejich základě hypotézy; je zároveň schopen prověřit platnost těchto hypotéz a vyvodit vlastní závěry,
  • umí veřejně prezentovat své názory a hypotézy v anglickém jazyce.

Výše uvedené odborné znalosti a dovednosti, jakož i obecné způsobilosti prokazují všichni absolventi studijního programu. Každý student během studia navíc získává další znalosti a dovednosti skrze profilující předměty v jednom ze třech možných bloků povinně volitelných předmětů.

Profil absolventa při výběru povinně volitelného bloku A – lingvistika

Absolvent, který si v rámci studia vybere tento blok povinně volitelných předmětů, plně disponuje všemi výše popsanými znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi, má však ještě širší, ucelenější, a v případě fonetiky i hlubší teoretické vybavení v oblasti jazykovědy. Kromě schopnosti identifikovat, popsat a analyzovat fonologické, morfologické a syntaktické aspekty komunikace v anglickém jazyce (získané v povinné části programu), získá základní orientaci i v následujících jazykovědných disciplínách:

  • lexikologie,
  • experimentální fonetika a fonologie,
  • analýza diskurzu (se zaměřením na politický a žurnalistický diskurz),
  • a korpusová lingvistika.

Profil absolventa při výběru povinně volitelného bloku B – film a moderní média

Totožně s modulem lingvistika, i absolvent, který se v rámci studia rozhodne pro blok povinně volitelných předmětů film a moderní média plně disponuje všemi výše popsanými znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi obecného profilu. Při výběru tohoto bloku však absolvent dále získá základní historický přehled vývoje anglofonních vizuálních médií, a teoretické, metodologické a terminologické vybavení potřebné k lingvistické a narativní analýze filmů, televizních programů a moderních médií. 

Tento blok poskytuje základní orientaci především v následujících oblastech:

  • narativní analýza filmů, televizních seriálů, moderních médií a intermediálního vyprávění,
  • historický přehled vývoje filmů a televizního vysílání v anglofonních zemích,
  • reprezentace přírodních a společenských výzev ve vizuálních médiích.

Profil absolventa při výběru povinně volitelného bloku C – migrace, menšiny, národnosti

Totožně s ostatními bloky i absolvent, který během studia volí blok povinně volitelných předmětů migrace, menšiny, národnosti plně disponuje všemi výše popsanými znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi dle obecného profilu. Při výběru tohoto bloku však absolvent navíc získá základní orientaci v kulturních, politických, historických a jazykovědných aspektech migrace, soužití a konfliktů národnostních, etnických a jazykových komunit v anglofonních zemích, a dostává teoretické, metodologické a terminologické vybavení potřebné k analýze literární a filmové reprezentace etnických a národnostních menšin a migrantů, a k lingvistické analýze vícejazyčnosti.

Toto zaměření poskytuje základní orientaci především v následujících oblastech:

  • lingvistická analýza komunikace v podmínkách vícejazyčnosti,
  • literární, filmové a žurnalistické reprezentace etnických a národnostních menšin a migrantů,
  • reprezentace přírodních a společenských výzev souvisejících s migrací či menšinovou existencí ve vizuálních médiích.

Uplatnění absolventa

Absolvent prokazuje osvojení teoretických základů literárně-kulturních studií anglofonních zemí a lingvistické analýzy anglického jazyka a anglicky psaných textů a schopnost praktické aplikace těchto základů v anglickém jazyce.

Přesněji, absolvent programu je vybaven následujícími znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi:

Odborné znalosti absolventa:

  • ovládá zákonitosti z oblasti anglického jazykového systému (na fonologické, morfologické a syntaktické rovině),
  • prokazuje znalost literární a kulturní historie anglofonních zemí, včetně jejich světového kontextu,
  • prokazuje znalost metodologie a terminologie základních teoretických disciplín z oblasti lingvistiky a literární vědy,
  • je vybaven znalostmi z oblasti reálií anglicky mluvících zemí, zejména v oblastech historie a kultury.

Odborné dovednosti absolventa:

  • umí provést jazykovědnou analýzu textu a dokáže zohlednit všechny základní jazykové roviny,
  • umí provést literárně-kulturní analýzu textu a dokáže rozpoznat a popsat charakteristické znaky jednotlivých vývojových etap anglicky psaných literatur, včetně jejich lokálních či regionálních odlišností,
  • dokáže získané teoretické znalosti aplikovat v ústním i písemném projevu,
  • je schopen samostatně zpracovat kvalifikační práci a vyhovět přitom všem nárokům, které jsou na ni kladeny,
  • dokáže vyhledávat informace v odborné literatuře a pracovat s nimi.

Obecné způsobilosti absolventa:

  • ovládá mluvenou a psanou angličtinu na úrovni C2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR),
  • dokáže samostatně vyhledávat informace, vyhodnocovat je a formulovat na jejich základě hypotézy; je zároveň schopen prověřit platnost těchto hypotéz a vyvodit vlastní závěry,
  • umí veřejně prezentovat své názory a hypotézy v anglickém jazyce.

Výše uvedené odborné znalosti a dovednosti, jakož i obecné způsobilosti prokazují všichni absolventi studijního programu. Každý student během studia navíc získává další znalosti a dovednosti skrze profilující předměty v jednom ze třech možných bloků povinně volitelných předmětů.

Profil absolventa při výběru povinně volitelného bloku A – lingvistika

Absolvent, který si v rámci studia vybere tento blok povinně volitelných předmětů, plně disponuje všemi výše popsanými znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi, má však ještě širší, ucelenější, a v případě fonetiky i hlubší teoretické vybavení v oblasti jazykovědy. Kromě schopnosti identifikovat, popsat a analyzovat fonologické, morfologické a syntaktické aspekty komunikace v anglickém jazyce (získané v povinné části programu), získá základní orientaci i v následujících jazykovědných disciplínách:

  • lexikologie,
  • experimentální fonetika a fonologie,
  • analýza diskurzu (se zaměřením na politický a žurnalistický diskurz),
  • a korpusová lingvistika.

Profil absolventa při výběru povinně volitelného bloku B – film a moderní média

Totožně s modulem lingvistika, i absolvent, který se v rámci studia rozhodne pro blok povinně volitelných předmětů film a moderní média plně disponuje všemi výše popsanými znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi obecného profilu. Při výběru tohoto bloku však absolvent dále získá základní historický přehled vývoje anglofonních vizuálních médií, a teoretické, metodologické a terminologické vybavení potřebné k lingvistické a narativní analýze filmů, televizních programů a moderních médií. 

Tento blok poskytuje základní orientaci především v následujících oblastech:

  • narativní analýza filmů, televizních seriálů, moderních médií a intermediálního vyprávění,
  • historický přehled vývoje filmů a televizního vysílání v anglofonních zemích,
  • reprezentace přírodních a společenských výzev ve vizuálních médiích.

Profil absolventa při výběru povinně volitelného bloku C – migrace, menšiny, národnosti

Totožně s ostatními bloky i absolvent, který během studia volí blok povinně volitelných předmětů migrace, menšiny, národnosti plně disponuje všemi výše popsanými znalostmi, dovednostmi a způsobilostmi dle obecného profilu. Při výběru tohoto bloku však absolvent navíc získá základní orientaci v kulturních, politických, historických a jazykovědných aspektech migrace, soužití a konfliktů národnostních, etnických a jazykových komunit v anglofonních zemích, a dostává teoretické, metodologické a terminologické vybavení potřebné k analýze literární a filmové reprezentace etnických a národnostních menšin a migrantů, a k lingvistické analýze vícejazyčnosti.

Toto zaměření poskytuje základní orientaci především v následujících oblastech:

  • lingvistická analýza komunikace v podmínkách vícejazyčnosti,
  • literární, filmové a žurnalistické reprezentace etnických a národnostních menšin a migrantů,
  • reprezentace přírodních a společenských výzev souvisejících s migrací či menšinovou existencí ve vizuálních médiích.

Přijímací řízení

Přijímací zkouška: ano

Forma přijímací zkoušky a příprava na ně:

Studenti budou přijímáni do bakalářského studijního programu Anglofonní studia na základě písemného testu. Zkouška se skládá z jazykové části testující čtení, gramatiku a písemný projev, a z části kulturní testující uchazečovu orientaci v anglo-amerických reáliích. Jazyková část vyžaduje plně zvládnutou úroveň B2 z anglického jazyka (podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky). Kulturní část testu je v českém jazyce.

K jazykové části přijímací zkoušky je možno se připravit z jakékoli učebnice, která je na vyšší střední (upper-intermediate) úrovni, k části z reálií je doporučená četba Británie a USA: Ilustrované reálie od prof. Jaroslava Peprníka.

Jazyková část zkoušky se promíjí uchazečům, kteří doloží získání jazykového certifikátu úrovně C1 či C2 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Tito uchazeči dostanou maximální počet bodů dostupných v této části (tedy 50 z dostupných 100 bodů). Jazykový certifikát musí být doložen k přihlášce nejpozději do doplnit. Na doklady dodané po tomto termínu nebude brán zřetel. Kulturní část se nepromíjí.

Vypsané kombinace pro akademický rok 2025/2026

  • completus
  • Anglofonní studia maior – Německý jazyk minor (doporučená minimální jazyková úroveň z NJ je B1 dle SERR)
  • Anglofonní studia maior – Španělský jazyk minor (doporučená minimální jazyková úroveň ze ŠJ je A1 dle SERR)

Pokračovat ve čtení

Anglophone Studies

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Anglophone Studies

Our degree program in Anglophone Studies is designed to provide basic professional expertise in the field of philology, with a focus on selected English-speaking areas of the world (English-speaking America, the British Isles, and Anglophone South Asia). The aim of the program is to train competent, academically literate professionals well-versed in the fundamental aspects of the English language, including an ability to provide linguistic analyses, as well as in both the historical and the synchronic aspects of Anglophone cultures and literatures. Graduates also learn to work with English texts and to effectively communicate both orally and in a written form.

In addition, the program comprises specialization modules of compulsory-elective courses, which are designed to offer students the opportunity to focus in greater depth on one of three possible areas already during their undergraduate studies: English linguistics; Anglophone film and modern media; or migration, minorities and nationalities in an Anglophone context. These modules help students to better prepare for their subsequent studies. This is since although the skills and knowledge acquired in the program enable graduates to find employment in a wide range of careers involving human relations or communication in the English language, the aim of this academically oriented program is above all to provide students with solid academic foundations enabling their successful entry to graduate programs with a similar focus.

Degree Program: Anglophone Studies

Level: Undergraduate (Bachelor’s)

Delivery: Full-time

Accredited From: 2025

Standard Length of Studies: 3 years

Maximal Length of Studies: 7 years

Language of Instruction: English

Tuition Fee: 4,000 USD / academic year

Specific questions about the content of the study

Mgr. Zénó Vernyik, Ph.D.

Academic Tutor, Head of Department of English

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Technical questions about applying for studies

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Graduate Profile

Graduates demonstrate proficiency in the theoretical foundations of the literary and cultural study of English-speaking countries, along with the linguistic analysis of the English language and texts written in English. They can apply these foundations during practical work with the English language.

Graduates of the program possess the following knowledge, skills, and competences:

Expert knowledge:

  • Proficiency in the patterns of the English language system (at the phonological, morphological, and syntactic levels)
  • Familiarity with the literary and cultural history of English-speaking countries, including their international context
  • Understanding of the methodology and terminology of the basic theoretical disciplines of linguistics and literary studies
  • Knowledge of English-speaking countries, particularly in terms of their history and culture

Professional Skills:

  • Capable of performing comprehensive linguistic analysis of texts, considering all fundamental aspects of language.
  • Proficient in conducting literary or cultural analysis and identifying the distinctive features of various developmental stages of English-language literatures, including their local or regional specificities.
  • Skilled in applying theoretical knowledge in both spoken and written communication.
  • Competent in independently producing a thesis that adheres to all academic requirements.
  • Adept at locating and processing information from academic and professional sources.

General competences:

  • Proficiency in spoken and written English at C2 level of the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR).
  • Capable of independently searching for information, evaluating it, and formulating hypotheses based on it; able to test the validity of these hypotheses and draw conclusions.
  • Able to present views and hypotheses publicly in English.

All graduates of the degree program exhibit the stated expertise, professional skills, and general competences. Additionally, each student gains further knowledge and skills through profiling courses within one of the following three blocks of compulsory elective courses during their studies.

Graduate profile, compulsory elective block A – Linguistics

Students opting for this block of compulsory elective courses gain all the knowledge, skills and competences described above, however, they have an even broader, more comprehensive and, in the case of phonetics, deeper theoretical background in the field of linguistics. Besides being able to identify, describe and analyze the phonological, morphological and syntactic aspects of communication in English, they also acquire a basic orientation in the following linguistic disciplines:

  • lexicology,
  • experimental phonetics and phonology,
  • discourse analysis (with a focus on political and media discourse),
  • and corpus linguistics.

Graduate profile, compulsory elective block B – Film and Modern Media

In the same way as with the Linguistics module, students choosing the Film and Modern Media block of compulsory electives will fully possess the knowledge, skills and competences described in the general profile. However, by choosing this block, they will also acquire a basic historical overview of the development of Anglophone visual media, and the theoretical, methodological and terminological training necessary for the linguistic and narrative analysis of films, television programs and modern media. 

This block offers a basic orientation in the following areas:

  • The narrative analysis of films, television series, modern media, and intermedia storytelling.
  • A historical overview of the development of film and television in Anglophone countries.
  • The representation of environmental and social issues in visual media.

Graduate profile, compulsory elective block C – Migration, Minorities, Nationalities

As with the other blocks, students choosing the block of compulsory elective subjects Migration, Minorities, Nationalities during their studies fully masters all the knowledge, skills and competences described above according to the general profile. However, by opting for this block, the graduate will additionally gain a basic orientation in the cultural, political, historical and linguistic aspects of the migration, coexistence and conflicts of national, ethnic and linguistic communities in English-speaking countries, and will be equipped with the theoretical, methodological and terminological training necessary for the analysis of literary and cinematic representations of ethnic and national minorities and migrants, and for the linguistic analysis of multilingualism.

This block offers a basic orientation in the following areas:

  • The linguistic analysis of communication in multilingual environments,
  • literary, film and media representations of ethnic and national minorities and migrants,

representations of environmental and social challenges associated with migration or minority existence in visual media.

Graduate Employment

Given the academic focus of the degree program, graduates are encouraged to continue their studies in a relevant master's program.

Those choosing to embark on a professional career straight after graduation, however, may find employment primarily in positions where a very good knowledge of the English language and/or a basic understanding of the literary and cultural aspects of Anglophone areas is required, for example in foreign and international companies or other institutions that require a good knowledge of English or of Anglophone areas (e.g. in the field of culture, tourism, various assistant positions in foreign companies operating in the Czech Republic). Graduates can also find a wide range of employment in public administration, in the media or in the field of international relations.

Typical positions that graduates can work in are, for example:

  • language consultant,
  • copywriter,
  • proofreader,
  • editor,
  • worker at departments of international relations, project management or customer service,
  • staff at foreign language call-centres,
  • employee of the diplomatic services and cultural centres of English-speaking countries,
  • civil servant (e.g. in the Ministry of Culture or Foreign Affairs),
  • administrative worker.

Entry Requirements

Entrance exam: yes

The format of the entrance examination and preparing for it:

Students will be admitted to the bachelor’s degree program in Anglophone Studies on the basis of a written test. The exam consists of a language section testing reading, grammar and writing, and a cultural section testing the applicant's knowledge of Anglo-American culture. The language part requires full mastery of B2 level of English (according to the Common European Framework of Reference for Languages).

It is possible to prepare for the language part of the entrance exam from any textbook that is at the upper-intermediate level; for the culture part, the recommended reading is Británie a USA: Ilustrované reálie by Jaroslav Peprník. (Although the textbook has a Czech title, it is a fully bilingual publication. The book’s first part contains the exact same information in English that the second part describes in Czech.)

Applicants who present proof of having obtained an internationally recognized, standardized language certificate at levels C1, or C2 of the Common European Framework of Reference for Languages (e.g., Cambridge English Qualifications, Anglia Examinations, iTEP, Oxford Test of English, IELTS, TOEFL, City&Guilds, Pearson Test of English) are exempt from the language portion of the examination. These applicants will automatically be awarded the maximum points available for this section (i.e., 50 out of 100). The language certificate must be submitted with the application form by xx. Submissions received after this deadline will not be considered. All candidates are required to sit for the cultural section of the exam.

Admissions in the Academic Year 2025/2026

Only the single major (“completus”) version of the program is offered in English

Pokračovat ve čtení

Matematika

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Matematika

Studium matematiky je skvělou volbou pro Vás, kteří rádi přemýšlíte, láká Vás objevovat nepoznané a pochopit nepochopené. V průběhu tříletého studia získáte důkladné znalosti z mnoha matematických disciplín (specializujeme se zejména na numerickou matematiku), naučíte se programovat a zejména získáte klíčové kompetence k samostatnému řešení problémů.

Jako matematik můžete posunout hranice lidského poznání. Vaše práce bude rozmanitá, tvořivá a společensky významná. Můžete se například realizovat při vytváření sofistikovaného výpočtového softwaru nebo se podílet na rozvoji nových teorií.

Studovat budete v moderně vybaveném prostředí univerzity ve městě s bohatým kulturním, společenským a sportovním životem obklopeni krásnou přírodou.

Máte radost z objevování vztahů a souvislostí?

Chcete studovat nejabstraktnější obor na TUL?

Máte rádi matematiku?

Option: 1


Průvodci studiem

Co se naučíte?

Získáte rozsáhlé teoretické znalosti z algebry, matematické analýzy, teorie pravděpodobnosti, matematické statistiky a numerické matematiky, základní znalosti z fyziky a chemie, pokročilé znalosti a dovednosti v oblasti informačních technologií a naučíte se programovat v Matlabu a v jazyce C. Naučíte se formulovat a dokazovat tvrzení a řešit složité matematické problémy analyticky i numericky s pomocí počítače.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Jak a kde se uplatníte?

Můžete pokračovat v navazujícím magisterském studiu Aplikovaná matematika na FP TUL nebo v obdobně orientovaných navazujících magisterských programech na jiných vysokých školách v Česku či v zahraničí. Po doplnění nezbytných konkrétních znalostí lze pokračovat ve studiu i v navazujících magisterských programech přírodovědného, technického, ekonomického, nebo jiného zaměření více-či-méně využívajícího matematické metody. Můžete se také uplatnit přímo v praxi, v profesích souvisejících s matematikou, informatikou, zpracováním dat, nebo obecně v profesích vyžadujících analytické myšlení. Jako programátoři s výhodou využijí detailní znalosti matematického pozadí řady moderních výpočetních metod, nebo mohou využít získanou odbornou matematickou přípravu ve finančních ústavech, pojišťovnách, institucích zabývajících se statistickým zpracování dat, státní správě a samosprávě apod. např. jako datoví analytici. Prioritně se však počítá s pokračováním studia.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
- písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

 

Pokračovat ve čtení

Česká filologie pro praxi

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Česká filologie pro praxi

Co skrývá název Česká filologie pro praxi, pro někoho možná trochu záhadný? Jde o program, který by si jako svůj mohli vybrat ti, kteří mají hluboký zájem o český jazyk a literaturu a zároveň cítí, že učitelství češtiny pro ně (zatím) není ideální cestou. Studijní program je vhodný zejména pro lidi, kteří pochopili, že český jazyk a literatura přesahují do mnoha aplikovaných oborů, které rámují lidský život. A proč „filologie“? Filologie je totiž zastřešující pojem pro jazykovědu i literární vědu. 

Obor nabízí výhodu téměř rodinného kontaktu s vyučujícími, kteří rozumějí svému oboru. Studium je náročné, stejně jako vyučující. Ale o své studenty se zajímáme a vytváříme jim nejen podnětné prostředí, ale celou řadu příležitostí, jak se s předmětem studia seznámit skutečně do detailu a zároveň s nezbytným kontextem a přesahem k jeho aplikaci při uplatnění v pracovních profesích.

Cítíte, že máte nevšední zájem o český jazyk a literaturu a chcete ho nadále rozvíjet?

Láká vás svět médií a komunikace vůbec?

Sledujete komunikační trendy a chtěli byste se v nich uplatnit?

Česká filologie pro praxi je nejlepší volbou pro toho, kdo našel zalíbení v češtině – v jazyce či literatuře ─ideálně v obou složkách předmětu. Zvídavé studentky a studenty čekají dobrodružné objevy. Zdokonalí své vyjadřování, naučí se psát texty různých stylů a žánrů, hlouběji porozumět odbornému i uměleckému textu, analyzovat rozmanité komunikační situace a odhalovat hodnoty a smysl literárních děl. Pedagogové KČL jsou studentkám a studentům odbornými průvodci, umí naslouchat a vzbudit nadšení pro obor.

doc. PhDr. Jasňa Pacovská, CSc., garantka studijního programu

Option: 1


Průvodci studiem

Co se naučíte?

Naučíte se mnoho udivujícího o českém jazyce a literatuře. Ale nejen to. Naučíte se český jazyk používat, a to na profesionální úrovni, tedy podstatně líp než jeho běžní uživatelé. Proč? Abyste jim s ním mohli účelně pomáhat a abyste ho dokázali aplikovat ve své profesi. Dokážete jazyk používat nejen bez nedostatků, ale také kreativně – tak, aby vaše texty dokázaly plnit komunikační funkci, k níž jsou určeny. Dokážete si poradit s jakýmkoliv literárním textem – poznáte, jak je vystaven, jaké má kvality a zda a jak se k němu můžete vztáhnout. Na jaké otázky vám odpovídá a jaké klade. Dokážete vřadit osobnosti literárního světa do kontextu jejich doby a tvorby. Proto pak budete moct pomáhat na svět kvalitní literatuře nejrůznějších žánrů a autorů. Můžete se zkrátka stát žádanými specialisty na český jazyk a literaturu, a to v mnoha oblastech lidského působení.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Náš obor Česká filologie pro praxi je malinký, ale díky tomu nám zajišťuje skutečně individuální přístup. Co vás možná překvapí, je, že si tady můžete vybrat i specializovaný marketingový a mediální modul, který se kvalitou vyrovná obdobným oborům na jakékoliv větší univerzitě. Češtinu jsem se rozhodla studovat primárně kvůli zájmu o literaturu a jazyk. Jen u toho ale nezůstalo, teď je pro mě filologie a celkově katedra češtiny srdcovka hlavně kvůli lidem, kteří ji vedou. Opravdu nepotkáte větší nadšence (z nejrůznějších odvětví bohemistiky) a lepší pedagogy.

Adéla Vojtěchová, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Díky studiu České filologie pro praxi získáte poznatky a dovednosti, které vám umožní zapojit se do profesí, jako jsou editoři, korektoři či přímo redaktoři v médiích. Můžete se stát úspěšnými redaktory v nakladatelstvích, případně vydavatelských domech. V neposlední řadě se též uplatníte jako experti na komunikaci, a to třeba v reklamních agenturách jako kreativní copywriteři, v public relations jako specialisti na komunikaci v korporátních či jiných sférách byznysu, tiskoví mluvčí atd. V poslední době se řada našich absolventů uplatňuje i na poli tvůrců, správců či spolupracovníků v sociálních médiích.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Cizí státní příslušníci, kteří se hlásí do studijních programů v českém jazyce a nemají maturitní zkoušku z českého nebo slovenského jazyka, musí doložit doklad o úspěšně vykonané zkoušce z českého jazyka na úrovni B2 podle společného evropského referenčního rámce.

 

Navazující studijní program

Absolvent bakalářského studia má předpoklady pokračovat v případě splnění všech studijních podmínek a složení přijímacích zkoušek v navazujícím magisterském studiu, zvláště v blízkých programech, jako je Český jazyk a literatura, Žurnalistika, Mediální studia, Marketingová komunikace apod.

Pokračovat ve čtení

Základy společenských věd se zaměřením na vzdělávání

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Základy společenských věd se zaměřením na vzdělávání

Studijní program Základy společenských věd pro vzdělávání navazuje na dlouholetou tradici studijních programů zaměřených na občanskou výchovu a humanitní studia. I ty byly, stejně jako stávající studijní program, zaměřeny především na seznámení se s hlavními humanitními a sociálně vědními disciplínami – od filosofie po sociologii. Vedle toho jsme se ale vždy snažili, aby jeho absolventi/ky získali i další kompetence jako např. kritické myšlení, schopnost vidět současný globální svět v souvislostech či si lépe uvědomili, co znamená občanská zodpovědnost a participace. I proto vedle vhodně vyvážené nabídky povinných předmětů, mezi které patří úvody do jednotlivých disciplíny (sociologie, politologie, religionistiky, antropologie, ekonomie, filosofie apod.), nabízíme i širokou škálu povinně volitelných předmětů, které rozvíjí tyto kompetence. Mezi nimi je možné zmínit např. sociální komunikaci, globální problémy, právo, genderová studia, přehledové kurzy zaměřená na světová náboženství či kurzy věnované soudobé filosofii. Tyto předměty učí kvalifikovaní odborníci, kteří mnohdy působí i na dalších špičkových pracovištích, jakými např. Akademie věd ČR.

Option: 1


Průvodce studiem

Jak probíhá kombinované studium?

Výuka v kombinované formě studia probíhá v průběhu semestrů zpravidla v pátek během celého dne a v sobotu během celého dne dle stanoveného rozvrhu FP TUL.

Kombinované studium se obsahově shoduje se studiem v prezenční formě a také požadavky na studující jsou shodné.

Výuka ovšem na rozdíl od  prezenčního studia probíhá částečně formou přímé výuky ve  čtyř až šestihodinových blocích a formou následného samostudia. Jako opora samostudia slouží online kurzy dostupné na e-learningovém portálu, jejichž součástí jsou často také záznamy přednášek a seminářů, skeny doporučené literatury, pracovní listy, opakovací cvičení a online testy. 

Studenti kombinovaného studia mají také možnost využít konzultace s vyučujícími jak v prezenční, tak v online formě.

Pro koho je kombinované studium určeno?

Tato forma studia je vhodná pro všechny zájemce o humanitní vědy a společensko-vědní témata, kteří potřebují studium skloubit se zaměstnáním, především ale pro již praktikující učitele druhého a třetího stupně, kteří si chtějí doplnit a rozšířit kvalifikaci.

Jak a kdy probíhá výuka?  

Kontaktní  výuka probíhá dle aktuálního rozvrhu na budově P nebo G v pátky od 8:50 do 18:45 a o sobotách od 8:50 do 18:45. Podle počtu předmětů v daném ročníku probíhá výuka téměř každý víkend v semestru. Zkoušky se konají v ústní nebo písemné podobě v průběhu celého zkouškového období. 

Co se naučíte?

Hlavním cílem našich programů je vychovávat a vzdělávat kvalitní učitele, proto se snažíme, aby byl program obsahově i kompetenčně co nejvíce propojen s potřebami současného světa. U absolventů/ek bakalářského programu proto předpokládáme, že využije možnosti pokračovat v dalším studiu, ať u nás či na jiných pedagogických fakultách.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Na studiu ZSV se mi nejvíce líbí ta rozmanitost – neustále se dozvídám spoustu nových informací z oblasti filosofie, politologie, sociologie, kulturní antropologie a mnoha dalších vědních oblastí. Velkým přínosem jsou i diskuse ohledně současných problémů ve společnosti, pro které se na seminářích vždy najde prostor. Musím zmínit i přístup vyučujících ke studentům na katedře filosofie, který je skvělý hlavně v tom, že neexistuje otázka, na kterou bychom nedostali odpověď a vždy můžeme počítat se vstřícným přístupem. Za dobu studia na TUL jsem potkala spoustu skvělých lidí, kteří mě inspirují, ať se jedná o vyučující nebo spolužáky, a i za to jsem moc vděčná.

Natálie Picková, studentka

Absolventi a absolventky navazujícího magisterského studia jsou pak plně připraveni na to být dobrými pedagogy či pedagožkami na 2. stupni ZŠ a různých typech SŠ, včetně gymnázií. Jsme ale přesvědčeni, že naši absolventi a absolventky najdou uplatnění i jinde – ať jde o různé části veřejné sféry (státní správa a samospráva), oblast celoživotního vzdělávání, ale regionální a mezinárodní business, ve kterých uskutečňují své životní cíle již mnozí naši absolventi a absolventky.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Vypsané kombinace pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Uchazeč vybírá hlavní (maior) studijní program a k němu do kombinace jeden další přidružený (minor) program.
Hlavní (maior) programy lze kombinovat jen s programy uvedenými v tabulkách níže; vypisované kombinace jsou uváděny zvlášť pro studijní programy v prezenční a zvlášť v kombinované formě studia.

  • Prezenční forma studia - 2. kolo
    MAIOR MINOR
    český jazyk a literatura základy společenských věd
    španělský jazyk základy společenských věd
  • Kombinovaná forma studia - 2. kolo
    MAIOR MINOR
    německý jazyk základy společenských věd

Navazující studijní program na FP

Pokračovat ve čtení

Zeměpis se zaměřením na vzdělávání

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Zeměpis se zaměřením na vzdělávání

Kvalifikovaně Vás připravíme pro vykonávání učitelského povolání na 2. stupni ZŠ a v nižších ročnících víceletých gymnázií. Studium je realizováno v kombinaci s druhým vědním oborem, je tedy vhodné i pro Vás, kteří se nechtějí specializovat pouze v jediném oboru, nebo chtějí ve svém budoucím povolání využívat znalostí obou specializací.

Chceš správně porozumět přírodě a interpretovat život kolem sebe?

Chceš se vzdělávat a zároveň být na čerstvém vzduchu?

Chceš si udělat vlastní mapu?

Učitelství oblíbeného předmětu, jakým Zeměpis bezpochyby je, Vás naučíme nejen teoreticky, ale také s motivací udělat Zeměpis ještě oblíbenější přes geografické dovednosti a hry. Obsah a metody naší výuky Vás taky připraví na aplikace geografie v životě i chytrém telefonu. Pro komunální politiku získáte lepší přehled jako jiní odborníci a odborné nástroje, jak řídit obec nebo město. V neposlední řadě Vám vytvoříme podmínky pro poznávání sousedních i vzdálených krajin jako cestovatelé, dobrovolníci nebo stážisté.

 doc. RNDr. Branislav Nižnanský, CSc., garant studijního programu

Option: 1


Průvodce studiem

Jak probíhá kombinované studium?

Výuka v kombinované formě studia probíhá v průběhu semestrů zpravidla v pátek během celého dne a v sobotu během celého dne dle stanoveného rozvrhu FP TUL.
Studijní plán pro kombinované studium je obsahově stejný jako pro studium prezenční. Liší se jen forma výuky, kdy u studentů kombinovaného studia tvoří větší část jejich aktivit samostudium a menší prezenční výuka. Úspěšnému samostudiu napomáhají e-learning, elektronické zdroje a konzultace s vyučujícími. 
Pro koho je tato výuka vhodná? 
Studium je vhodné pro všechny zájemce o komplexní a zajímavý obor zeměpisu. Na bakalářské úrovni je studium zaměřeno zejména na pochopení geografických procesů kolem nás a přesah do vzdělávání není oproti navazujícímu magisterskému studiu zásadní. Studium je realizováno v kombinaci s druhým vědním oborem, což je vhodné pro ty, kteří se nechtějí příliš specializovat. 
Jak a kdy probíhá výuka? 
Výuka probíhá standardně v blocích, a to v pátek od 8:50 do 19:35 a v sobotu od 8:50 do 19:35 v budovách P či G. Výjimkou jsou předměty terénní výuky, kdy studenti stráví jeden den v terénu. Podle počtu předmětů v daném ročníku probíhá výuka přibližně 10 až 14 víkendů za semestr.

Co se naučíte?

Pochopíte základní geografické procesy (jak přírodní tak sociální) a naučíte se číst, analyzovat i vytvářet různé mapy. Během terénních cvičení se seznámíte s prací v přírodě i městském prostředí a pochopíte geografické zákonitosti přímo v reálném životě.

Pokud se rozhodnete pro Aplikovanou geografii, vyzkoušíte si navíc i různé praktické úlohy přímo v praxi a naučíte se aplikovat geografický pohled na řešení aktuálních problémů. Zvládnete i práci s GIS či územními plány na vysoké úrovni. Pokud si vyberete učitelskou kombinaci, naučíte se vysvětlit geografické jevy i zákonitosti způsobem vhodným pro žáky základních a středních škol.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Studovat na katedře geografie není jen sezení na přednáškách, ale je také obohaceno o zajímavé výpravy do terénu. Všichni vyučující jsou profesionálové v oboru a mohou nabídnout informace nejen načtené z knih, ale i ze své zajímavé praxe. Navíc celá katedra tvoří přátelský kolektiv lidí, díky kterému jde studium mnohem lépe a bez zbytečného stresu.

Šárka Kalvová, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Pokud absolvujete učitelské studium, budete samozřejmě nejčastěji pedagogy na základních a středních školách. Můžete ale také pracovat v sektoru mimoškolního vzdělávání, a to v různých neziskových organizacích, či státních institucích (muzea apod.). Nebo se můžete uplatnit jako profesionální geografové, kdy využíváte znalosti dvou vědních oborů ke své specializaci v praxi.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Vypsané kombinace pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Uchazeč vybírá hlavní (maior) studijní program a k němu do kombinace jeden další přidružený (minor) program.
Hlavní (maior) programy lze kombinovat jen s programy uvedenými v tabulkách níže; vypisované kombinace jsou uváděny zvlášť pro studijní programy v prezenční a zvlášť v kombinované formě studia.

  • Prezenční forma studia - 2. kolo
    MAIOR MINOR
    informatika zeměpis
    matematika zeměpis
    tělesná výchova zeměpis
  • Kombinovaná forma studia - 2. kolo
    MAIOR MINOR
    matematika zeměpis
    přírodopis zeměpis

Navazující studijní program na FP

Pokračovat ve čtení

Dějepis se zaměřením na vzdělávání

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Dějepis se zaměřením na vzdělávání

Studijní program je určen především těm z vás, které zajímají dějiny a rádi by je v budoucnu vyučovali na základních a středních školách. V průběhu studia získáte přehled o vývoji lidské společnosti od pravěku po konec 20. století a základní znalosti z oblasti obecných zásad historikovy práce s prameny, metodologie historie, dějin umění a kultury a didaktického zpracovávání a předávání získaných poznatků. Nabudete též základní pedagogické, psychologické a pedagogicko-praktické znalosti a dovednosti.

Technická univerzita v Liberci nabízí pro studium i mimostudijní činnost moderní a příjemně vybavené prostředí. Kromě studia se můžete zúčastnit dalších nabízených aktivit, jakými jsou koncerty, výstavy, vzdělávací kurzy, sportovní akce atd. Žít budete v příjemném městě obklopeném přírodou, s možností bohatého kulturního a sportovního vyžití.

Chcete poznat lidské dějiny od pravěku do konce 20. století? 

Chcete porozumět minulosti a tím i lépe pochopit přítomnost?

Chcete poznat historický vývoj ČR i dalších evropských zemí prostřednictvím historických exkurzí?

Chcete vyučovat dějepis na základních či středních školách?

Studiem historie nezměníte (svou) minulost, ale pochopíte, jak lze utvářet svou budoucnost. Studium historie nikdy nekončí, a proto je vždy zajímavé, stejně jako lidský život. Historií jako oborem se živit nemusíte, můžete jí však obohatit sebe i své blízké.

PhDr. Milan Svoboda, Ph.D., garant studijního programu

Option: 1


Průvodce studiem

Jak probíhá kombinované studium

Výuka v kombinované formě studia probíhá v průběhu semestrů zpravidla v pátek během celého dne a v sobotu během celého dne dle stanoveného rozvrhu FP TUL.

Studijní plán pro kombinované studium je obsahově stejný jako pro prezenční. Liší se pouze forma výuky. „Kombiňáci“ část studia absolvují prezenčně na výuce, část tvoří samostudium. Ve studiu máte k dispozici studijní opory jako je e-learning a další elektronické zdroje a odbornou literaturu. Samozřejmostí jsou konzultace s vyučujícími.

Pro koho je tato forma studia vhodná? 

Kombinovaná forma studia dějepisu se zaměřením na vzdělávání je určena především těm z vás, které zajímají dějiny a rádi by je v budoucnu vyučovali na základních a středních školách, nebo již jako učitel působíte a potřebujete si kvalifikaci doplnit či rozšířit.

Jak a kdy probíhá výuka? 

Jak jsme již zmínili, kombinované studium se obsahově neliší od prezenčního, ale liší se forma výuky. Ta probíhá zpravidla v době výuky (14 týdnů každý semestr) v blocích v pátek (14:20–19:30) a v sobotu (8:55–15:55), předpokladem je doplnění výkladu samostudiem na základě podkladů poskytnutých jednotlivými vyučujícími. Stejně jako pro denní studenty je i v kombinované formě možné využít e-learning a konzultace s jednotlivými vyučujícími. Po domluvě mohou konzultace probíhat on-line.

Co se naučíte?

Během tříletého studia získáte základní faktografické znalosti z českých/československých i obecných dějin, navíc pak schopnost porozumět vývoji lidské společnosti v širokých souvislostech. Díky nabytým metodologickým, paleografickým a jiným schopnostem a dovednostem se naučíte pracovat s písemnými, audiovizuálními i dalšími typy pramenů. V rámci volitelných předmětů se lze zaměřit na problematiku či období, které je vám nejbližší. Kromě studia se můžete účastnit odborných exkurzí v České republice i v zahraničí (Německo, Rakousko, Ukrajina, Itálie, Balkán aj.), seminářů, konferencí a workshopů pořádaných katedrou historie i různých vědecko výzkumných aktivit. Součástí vaší výuky budou i předměty z oblasti psychologie a pedagogiky, abyste se naučili pracovat se žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol a získané oborové dovednosti jim byli schopni předat. 

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Věděla jsem, že studovat dějiny znamená naučit se hromadu jmen a dat. Na naší katedře to ale naštěstí znamená i pochopit souvislosti, umět se dívat na minulost a přemýšlet o ní. Budete chodit na přednášky, ale nebudete se zbytkem dvojitého espressa děkovat bohu, že jste přežili. Bude vás to bavit a zcela jistě se i zasmějete. 

Petra Posová, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Po absolvování můžete v rámci FP TUL nastoupit do navazujícího magisterského studijního programu Učitelství pro 2. stupeň ZŠ – specializace Dějepis či do jednooborového navazujícího magisterského studijního programu Historie, případně pokračovat ve vzdělávání na jiných vysokých školách v ČR.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek  : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
- písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Vypsané kombinace pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Uchazeč vybírá hlavní (maior) studijní program a k němu do kombinace jeden další přidružený (minor) program.
Hlavní (maior) programy lze kombinovat jen s programy uvedenými v tabulkách níže; vypisované kombinace jsou uváděny zvlášť pro studijní programy v prezenční a zvlášť v kombinované formě studia.

  • Prezenční forma studia - 2. kolo
    MAIOR MINOR
    český jazyk a litertura dějepis
    německý jazyk dějepis
  • Kombinovaná forma studia - 2. kolo
    MAIOR MINOR

    Není vypsaná kombinace

Navazující studijní program na FP

Pokračovat ve čtení

Kulturně historická a muzeologická studia

  • BC
Studijní program

Vybrat jiný studijní program

Historická a muzeologická studia

Historická a muzeologická studia jsou určena především těm z vás, kteří mají zájem o české (československé) i světové dějiny a vývoj kultury a umění od počátků lidské společnosti do konce 20. století. Seznámíte se též se základní problematikou činnosti muzeí, archivů, galerií či památkových ústavů, a to jak teoreticky, tak prostřednictvím praxí. Řada předmětů je vyučována odborníky se zkušeností s působením v kulturně historických a paměťových institucích. 

Technická univerzita v Liberci nabízí pro studium i mimostudijní činnost moderní a příjemně vybavené prostřední. Kromě studia se můžete zúčastnit dalších nabízených aktivit, jakými jsou koncerty, výstavy, vzdělávací kurzy, sportovní akce atd. Žít budete v příjemném městě obklopeném přírodou, s možností bohatého kulturního a sportovního vyžití.

Chcete poznat lidské dějiny od pravěku do konce 20. století? 

Chcete porozumět minulosti a tím i lépe pochopit přítomnost?

Chcete poznat historický vývoj ČR i dalších evropských zemí prostřednictvím historických exkurzí?

Chcete pracovat v muzeu, archivu, galerii či na hradě nebo zámku?

Posluchač se seznámí s lidskými dějinami od středověku do konce 20. století (dějiny pravěku a starověku může navštěvovat nepovinně), dějinami kultury a umění, základy muzeologie a dalších příbuzných disciplín. Řada předmětů je přitom vyučována odborníky z praxe. Absolventi jsou připraveni na práci v muzeích, galeriích, archivech, ústavech památkové péče a objektech v jejich správě, dalších kulturně historických a paměťových institucích atd., případně pokračovat ve studiu. 

doc. PhDr. Jaroslav Pažout, Ph.D., garant studijního programu

Option: 1


Průvodci studiem

Co se naučíte?

Během tříletého studia nabudete základní faktografické znalosti z českých/československých i obecných dějin, navíc pak schopnost porozumět vývoji lidské společnosti v širokých souvislostech. Získáte metodologické, paleografické a jiné schopnosti a dovednosti, díky nimž budete umět pracovat s písemnými, audiovizuálními i dalšími typy pramenů. V rámci volitelných předmětů se lze zaměřit na problematiku či období, které je vám nejbližší. Kromě studia se můžete účastnit odborných exkurzí v České republice i v zahraničí (Německo, Rakousko, Ukrajina, Itálie, Balkán aj.), seminářů, konferencí a workshopů pořádaných katedrou historie i různých vědeckovýzkumných aktivit. Výsledky svých bádání můžete publikovat v katederním odborném periodiku Fontes Nissae.

Chcete-li vědět více, prohlédněte si obsah a cíle studijního programu v našem informačním systému STAG.

Tento obor mi umožnil dělat to, co mne baví, tedy čtení historických textů, opakování a učení se německého jazyka a rozvíjení mých znalostí z historie. Co jsem na tomto oboru nečekala bylo, jak vlastně zajímavé je propojení studia historie a muzeologie. Studium tohoto oboru mne velmi baví a doporučila bych jej všem, kteří se zajímají o studium kultury, umění, starých textů a obecně všeho historického, kteří se nebojí hodin německého jazyka a také těm, kteří se zajímají o to, co vše stojí za zřízením a chodem muzeí či galerií.

Eliška Sýkorová, studentka

Jak a kde se uplatníte?

Absolvováním studia budete připraveni na práci v muzeích, galeriích, archivech, ústavech památkové péče a objektech v jejich správě a dalších kulturně historických a paměťových institucích, případně i ve státní správě a samosprávě, médiích, v turistickém ruchu apod. Můžete též pokračovat ve svém vzdělávání na FP TUL v navazujícím studijním programu Historie či obdobně zaměřeném navazujícím magisterském studijním programu na jiné vysoké škole.

Přehled povinných a povinně-volitelných předmětů najdete ve studijním plánu

Přijímací řízení pro akademický rok 2025/2026 - 2. kolo

Přijímací zkouška: ano

Termín podání přihlášek : do 07. 08. 2025

Podrobné informace k přijímacímu řízení jsou vyvěšovány na úřední desku.

Forma přijímací zkoušky:
- písemný test Obecných studijních předpokladů realizovaných v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio.
(Uznány budou termíny NSZ od prosince 2024 do srpna 2025).

Podmínky pro prominutí přijímací zkoušky:
Uchazeči, kteří dosáhli průměrného prospěchu na střední škole do 1,50 včetně (výroční vysvědčení za 1., 2., 3. ročník a za pololetí ve 4. ročníku), příp. ti, kteří již v termínu podání přihlášky doloží maturitní zkoušku z dějepisu s prospěchem výborně či velmi dobře, budou přijati.
Uchazeči průměrný prospěch doloží kopií vysvědčení nebo střední školou potvrzený originál katalogového listu.

Navazující studijní program na FP

Pokračovat ve čtení